czwartek, 28 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Wskaźnik płynności bieżącej

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Wskaźnik Płynności Bieżącej, w skrócie CR (z ang. current ratio) określa stosunek bieżących aktywów do bieżących zobowiązań. W ten sposób informuje o potencjalnej zdolności do spłaty zobowiązań za pomocą krótkoterminowych aktywów.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Obliczanie wskaźnika płynności bieżącej

Wzór na ten wskaźnik jest bardzo prosty. Wystarczy podzielić aktywa bieżące, przez bieżące zobowiązania:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

wskaźnik płynności bieżącej = aktywa bieżące / bieżące zobowiązania

Bieżące aktywa są wymienione w bilansie firmy. Możemy do nich zaliczyć m.in. pieniądze, należności, zapasy — wszystko to, co może zostać zlikwidowane albo zamienione na pieniądze w czasie krótszym niż jeden rok. Wskaźnik ten obejmuje wszystkie bieżące aktywa i pasywa.

Natomiast bieżące zobowiązania obejmują wynagrodzenia, podatki oraz bieżącą część zadłużenia długoterminowego.

Wynik porównuje się zwykle ze średnią branżową. Jeżeli jest on delikatnie wyższy, to jest to dopuszczalne. Jednak jeżeli jest on dużo wyższy, to może to oznaczać, iż firma nie wykorzystuje dobrze swoich aktywów. Natomiast jeżeli jest niższy, może to wskazywać na wyższe ryzyko związane z niewypłacalnością.

Jak interpretować wskaźnik płynności bieżącej?

Jeżeli wartość wskaźnika jest mniejsza niż jeden, oznacza to, że firma nie ma kapitału, żeby pokryć wszystkie zobowiązania finansowe, jeżeli miałaby wszystko zapłacić od razu. Natomiast przy wskaźniku wyższym niż 1 ten problem by nie występował. Jednocześnie należy zauważyć, że wskaźnik płynności bieżącej nie reprezentuje w pełni obecnej sytuacji finansowej firmy, czy też jej płynności.

Przykładowo firma może mieć obecnie zaniżony wskaźnik płynności bieżącej, ponieważ jej klienci płacą wolno, czego niestety ten wskaźnik nie uwzględnia. Warto również porównać jakość zobowiązań, z jakością aktywów. Przykładowo, jeżeli firma posiada aktywa obrotowe, których sprzedaż byłaby trudna, to pomimo iż wynik wygląda dobrze, to firma może mieć problemy z płynnością finansową w przyszłości.

Biorąc pod uwagę cykl miesięczny w firmie, wskaźnik płynności bieżącej może się zmieniać i być znacznie wyższy, gdy następuje okres płatności od klientów, natomiast znacznie niższy w okresie przeciwległym. Dlatego wskaźnik poniżej jednego wskazuje na to, że firma obecnie nie jest w stanie pokryć wszystkich zobowiązań, ale nie oznacza, że nie będzie w stanie zrobić tego w przyszłości.

Innym przykładem tego, co wpływa na wskaźnik płynności bieżącej, jest np. łańcuch dostaw. Świetnie pokazuje to przykład amerykańskiej sieci sklepów Wal-Mart. Wydajny łańcuch dostaw sprawia, że bieżące zapasy są mniejsze, co przekłada się również na wskaźnik płynności bieżącej. I tak w styczniu 2019 roku wskaźnik płynności bieżącej dla Wal-Mart wynosił 0,80.

Należy też pamiętać, że wysoki wskaźnik płynności bieżącej np. na poziomie 4, też nie jest do końca dobry. Firma co prawda może czterokrotnie pokryć swoje zobowiązania, jednakże może to oznaczać, że nie wykorzystuje ona do końca dobrze swoich możliwości finansowych. To z kolei może przekładać się na tempo jej rozwoju.

Z tego powodu wskaźnik płynności bieżącej da bardziej wiarygodne dane, jeżeli zestawi się go z tym, co działo się historycznie w analizowanym przedsiębiorstwie, oraz co jest normalne i klasyczne w branży.

Zmiana wskaźnika płynności bieżącej w czasie.

Dużo informacji dostarcza analiza tego, jak zmienia się wskaźnik płynności bieżącej na przestrzeni lat. Oznacza to, że firma, której wskaźnik płynności bieżącej obecnie wydaje się dobry, jednak spada od kilku lat może być w gorszej sytuacji niż firma, której wskaźnik obecnie wynosi mniej niż jeden, jednak wartość jej wskaźnika rośnie.

Inwestorzy mogą się spodziewać, że trend się utrzyma (zwłaszcza jeżeli utrzymuje się od wielu lat), co sprawi, że firma pierwsza będzie miała z czasem problemy z wypłacalnością, natomiast firma druga będzie się coraz skuteczniej rozwijać.

Przedstawmy te dwie sytuacje w tabeli. Zastanów się, której sytuacja firmy wydaje się bardziej optymistyczna? Która byłaby lepiej oceniona przez analityków? W którą sam byś wolał zainwestować?

Rok 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
spółka X 1,27 1,23 1,21 1,15 1,11 1,07 1,01
Spółka Y 0,70 0,73 0,77 0,81 0,84 0,89 0,95

Jak widać na powyższym przykładzie, spółka X jest w trendzie spadkowym, natomiast spółka Y w trendzie wzrostowym. Jeżeli on się utrzyma, to zdecydowanie rozsądniejsza jest inwestycja w drugą spółkę, pomimo że obecny wskaźnik płynności bieżącej w czasie jest poniżej jednego.

Należy również zwrócić uwagę na to, jak wyglądają zmiany wskaźnika, jeżeli wahania są duże w ciągu kilku lat, raz wskaźnik rośnie, a raz spada, to może to wskazywać na niewłaściwe zarządzanie spółką, co może przyczynić się do gorszej sytuacji.

Wskaźnik płynności bieżącej a inne wskaźniki płynności

Można wykorzystać inne wskaźniki analizy płynności, do tego, żeby uzupełnić wskaźnik płynności bieżącej. Pomogą one inwestorowi ocenić płynność finansową firmy, zobaczyć jak jej kondycja zmienia się na przestrzeni czasu.

Przykładowo wskaźnik szybki płynności (quick ratio) daje informacje na temat natychmiastowych możliwości spłaty zobowiązań finansowych. Porównuje on łatwo likwidowane aktywa (np. pieniądze, należności krótkoterminowe) ze zobowiązaniami bieżącymi. Natomiast wskaźnik zobowiązań natychmiast wymagalnych (cash ratio) porównuje rynkowe papiery wartościowe spółki i środki pieniężne z bieżącymi zobowiązaniami.

Wszystkie te wskaźniki pomagają w ocenie obecnej sytuacji finansowej firmy.

Ograniczenia wskaźnika płynności bieżącej

Korzystając z tego wskaźnika, trzeba mieć na uwadze, że firmy się od siebie różnią, zwłaszcza jeżeli działają w różnych branżach. Dlatego nie powinno się porównywać firm międzybranżowych, ponieważ nie uzyska się w ten sposób miarodajnego porównania.

Przykładowo w różnych branżach różnić się mogą sposoby płatności klientów, terminy, co przełoży się na wskaźnik płynności bieżącej.

Wadą wskaźnika płynności bieżącej jest to, że obejmuje on wszystkie aktywa obrotowe spółki, nawet jeżeli ich likwidacja jest trudna. Oznacza to, że dwie firmy mogą mieć bardzo podobny, a nawet identyczny wskaźnik płynności bieżącej, jednak ze względu na różnice w posiadanych aktywach ich płynność będzie inna. Przykładowo firma X ma w gotówce oraz należnościach finansowych 80.000 tysięcy dolarów, natomiast 20.000 dolarów to wartość ich zapasów, natomiast w firmie Y stosunek ten prezentuje się odwrotnie — tylko 20.000 dolarów to należności i gotówka firmy, natomiast 80.000 tysięcy to wartość zapasów.

Sytuacja finansowa pierwszej firmy jest o wiele lepsza, ponieważ gotówka jest bardziej płynnym aktywem. Natomiast sprzedaż zapasów może wiązać się z trudnościami, co przełoży się na płynność finansową przedsiębiorstwa.

Wpływ na wskaźnik płynności bieżącej mają również zobowiązania przedsiębiorstw. Przykładowo większa ilość krótkoterminowych zobowiązań może wskazywać na to, że będą one musiały zostać spłacone wcześniej niż w ciągu najbliższego roku. To z kolei może wpływać na kondycję finansową przedsiębiorstwa.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły