czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Wskaźnik MACD – najpopularniejszy wskaźnik używany przez traderów

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Wskaźnik MACD (Moving Average Convergence / Divergence) jest wskaźnikiem, który pokazuje zależności pomiędzy dwiema średnimi ruchomymi, względem ceny instrumentu finansowego. Linia MACD może dawać sygnały kupna i sprzedaży. Wskaźnik ten można interpretować na różne sposoby, najczęściej wykorzystuje się m.in. metodę zwrotnic oraz strategię rozbieżności.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Formuła MACD

Wskaźnik MACD oblicza się za pomocą prostego wzoru:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

MACD = 12-okresowy EMA − 26-okresowy EMA

W skrócie odejmuje się od krótkoterminowego wskaźnika EMA (12 okresów) długoterminowe EMA (26 okresów). Średnia ruchoma (EMA) to rodzaj średniej ruchomej, która zwiększa wagę i znaczenie w najnowszych punktach danych. Dlatego reaguje ona bardziej na ostatnie zmiany niż prosta średnia ruchoma (SMA), w której stosuje się taką samą wagę do wszystkich obserwacji w okresie.

Formuła ta daje najlepsze sygnały podczas inwestowania w perspektywie średnio i długoterminowej.

Budowa wskaźnika

Wskaźnik MACD jest przedstawiony w formie dwóch linii: MACD oraz linii sygnału. Linia MACD jest tworzona na podstawie wcześniej opisanej formuły. Natomiast linia sygnału jest 9-cio okresową EMA wyznaczoną na podstawie linii MACD.

Oprócz tych dwóch linii widzimy jeszcze histogram, który powstaje przez odjęcie od wskaźnika MACD linii sygnału.[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

MACD czy RSI

Wielu inwestorów zastanawia się, który z tych dwóch wskaźników wybrać. Mają one bowiem wiele elementów wspólnych.

RSI to oscylator, który oblicza średnie zyski i straty cen w danym okresie (domyślnie 14 okresów) i sygnalizuje czy rynek jest wyprzedany, czy też wykupiony. Mierzy on zmianę cen w stosunku do ostatnich wzrostów i spadków. Natomiast wskaźnik EMA mierzy relacje pomiędzy dwoma EMA.

Oba wskaźniki mierzą dynamikę rynku, dlatego często są wykorzystywane razem, żeby zapewnić pełniejszy obraz rynku. Jednak należy zauważyć, że oba te wskaźniki mierzą inne elementy, dlatego czasem mogą dać przeciwne wskazania. Przykładowo wskaźnik RSI może od dawna wskazywać odczyt powyżej 70, co sugeruje, że rynek jest wykupiony, natomiast wskaźnik MACD w tym samym czasie może wskazywać, że rynek cały czas się rozpędza.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Interpretacja wskaźnika

Jak wcześniej pisaliśmy, istnieje wiele sposobów interpretacji wskaźnika. Najprostsza strategia wygląda następująco:

  • Gdy linia MACD przecina linię sygnału od dołu, to jest to zapowiedź trendu wzrostowego (sygnał do zakupu akcji).
  • Gdy linia MACD przecina linię sygnału od góry, to jest to zapowiedź odwrócenia trendu (sygnał do sprzedaży akcji).

Przyjrzyjmy się jednocześnie dwóm wspomnianym na początku strategiom wykorzystania MACD.

Zwrotnice MACD

O zwrotnicach MACD mówimy, gdy linia MACD spadnie poniżej linii sygnału — jest to sygnał, że nadchodzi rynek niedźwiedzia lub gdy MACD wzrośnie powyżej linii sygnałowej — to z kolei sugeruje, że nadchodzi rynek byka.

Niektórzy inwestorzy czekają na podwójny krzyż nad linią sygnału, w celu zmniejszenia szanse na otrzymanie fałszywego sygnału.

Sygnał zwrotnicy najlepiej jest wykorzystać po krótkiej korekcie. Gdy cena jest w trendzie, to wtedy sygnał jest bardziej zawodny.

Rozbieżności MACD

Kolejną strategią, jest strategia rozbieżności. Mówimy o niej wtedy, kiedy MACD tworzy swoim wykresem wzrosty i spadki cen wykresu. Mówimy o tym, gdy dwa najniższe poziomy na wykresie MACD odpowiadają dwóm najniższym spadającym cenom. Jest to sygnał mówiący o tym, że ceny będą rosnąć (Zakładając, że długoterminowy trend jest wzrostowy).

Możliwe jest również szukanie poprzez taką analizę wskaźnika MACD zmiany ceny w trendzie spadkowym. Jednak ta technika jest mniej skuteczna.

Możliwe jest również wykorzystanie tej strategii na rynku niedźwiedzia. Wtedy szuka się dwóch najwyższych wartości na wskaźniku MACD, które pokrywają się ze spadkami cen. Jeżeli możemy zaobserwować taką zależność, to jest to sygnał do dalszych spadków.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Ograniczenia MACD

Wskaźnika MACD trzeba używać rozsądnie — może on wskazywać możliwe odwrócenie, podczas gdy do takiego odwrócenia w rzeczywistości nie dojdzie. W ten sposób generuje on fałszywy alarm. Z drugiej strony warto zauważyć, że wykorzystując wskaźnik, nie przewidzimy wszystkich zmian, jakie faktycznie będą miały miejsce.

Innymi słowy, MACD nie jest kryształową kulą: nie przewidzi wszystkich odwróceń cen, a czasem spowoduje fałszywy alarm. Tego typu fałszywy alarm może się wydarzyć, gdy cena przesuwa się np. w formacji trójkąta zgodnie z trendem. Tego typu ruch spowoduje, że wskaźnik MACD może zacznie wędrować w kierunku linii zerowych.

Dlatego też warto wykorzystać inne wskaźniki takie jak RSI w celu uzyskania jak największej liczby danych płynących z rynku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły