czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Prawdopodobieństwo testowe, wartość p — definicja

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Wartość P, czyli prawdopodobieństwo testowe (z angielskiego p-value, probability value) jest narzędziem służącym do podstawowej kontroli błędów w badaniach. Pozwala ona określić, czy wyniki badań są istotne statystycznie.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Jak wykorzystujemy wartość p?

Wartość p ma na celu określenie, czy hipoteza zerowa została potwierdzona, czy też odrzucona. Najpierw należy określić poziom istotności. Najczęściej jest on na poziomie 0,05 (5%). Wartość p poniżej tego poziomu oznacza, że wyniki są istotne statystycznie. To z kolei pozwala odrzucić hipotezę zerową. Natomiast jeżeli wartość p jest większa niż 0,05, to wtedy możemy przyjąć słuszność hipotezy zerowej.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Należy wspomnieć na tym etapie o błędzie typu pierwszego, który polega na odrzuceniu hipotezy zerowej, gdy jest ona prawdziwa. Tego typu błąd całkowicie zmienia interpretację testu, dlatego też trzeba zwrócić szczególną uwagę, żeby go nie popełnić.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Jak można wykorzystać wartość p w inwestowaniu?

Prawdopodobieństwo testowe jest wykorzystywane w ekonometrii, czyli pomocniczej dziedzinie nauk w ramach ekonomii. Jej zadaniem jest zbadać ilościowe związki pomiędzy zjawiskami ekonomicznymi, analizować teorie itd.

Wykorzystywać wartość p można również podczas inwestowania. Dzięki temu można podejść bardziej obiektywnie do osiąganych wyników inwestycyjnych, do różnych możliwości inwestowania. Przykładowo chcesz sprawdzić, czy wyniki twojego portfela odpowiadają wynikom finansowym indeksu WIG20. Hipoteza zerowa zakłada, że wyniki twojego portfela i indeksu WiG20 są identyczne.

Następnie wykonujesz test statystyczny na podstawie danych (porównujesz faktyczne wyniki swojego portfela i indeksu WIG20). Na tej podstawie możesz określić prawdopodobieństwo testowe. Wynik mniejszy niż 0,05 stanowi silny powód, żeby odrzucić hipotezę zerową. Natomiast wynik większy jest to argumentem za tym, żeby przyjąć hipotezę zerową jako prawdziwą.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły