czwartek, 28 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Initial Coin Offering – czym jest i jak działa w praktyce?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Initial Coin Offering w skrócie ICO jest procesem podobnym do pierwszej oferty publicznej (IPO), za pomocą której przedsiębiorstwa mogą pozyskać środki na swój rozwój, jednocześnie wchodząc na giełdę. ICO odnosi się natomiast do rynku kryptowalut — jest to sposób, w jaki firma lub osoba chcąca stworzyć nową kryptowalutę może zaprezentować ją światu. Po prezentacji ICO zainteresowani inwestorzy kupują tokeny kryptowaluty — albo za klasyczne waluty, albo za kryptowaluty. Oczywiście podobnie jak w przypadku IPO liczą oni na to, że projekt będzie się rozwijał i cena kryptowaluty urośnie.

ICO jest wykorzystywane przez firmy do ominięcia wielu kwestii prawnych i formalnych związanych z pierwszą ofertą publiczną. Wstępna oferta kryptowaluty jest bowiem obecnie mniej rygorystyczna, jeżeli chodzi o kwestie prawne.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jak działa ICO w praktyce?

Wszystko zaczyna się tak naprawdę od przygotowania projektu. Firma odpowiadająca za tworzenie kryptowaluty przygotowuje opis dla potencjalnych inwestorów. Opowiada w nim o projekcie, o tym, co go wyróżnia, dlaczego warto w niego zainwestować, jak będzie go rozwijać w przyszłości. Znajdują się tu również informacje techniczne, takie jak — ilość pieniędzy niezbędnych do realizacji projektu, jak długo będzie trwała kampania ICO, ile wirtualnych tokenów zostanie wyemitowanych.

Podczas trwania kampanii ICO każda zainteresowana osoba może zainwestować w projekt. Mogą to być zarówno inwestorzy widzący w danym projekcie potencjał biznesowy, jak i zwolennicy danej idei, czy też klienci firmy.

Jeżeli zebrany kapitał nie zaspokoi minimalnych potrzeb firmy, to zostaje on zwracany inwestorom (działa to podobnie jak w przypadku crowdfundingu), natomiast jeżeli uda się zebrać fundusze, to wtedy firma wykorzystuje je do realizacji projektu.

ICO, IPO i Crowdfunding

Można powiedzieć, że ICO jest połączeniem IPO i crowdfundingu. W przypadku pierwszej opinii publicznej interesują się nią inwestorzy, którzy liczą na zysk w przyszłości. W przypadku crowdfundingu mówimy o osobach, które chcą wesprzeć dany projekt (w zamian otrzymując często jakiś podarunek).

Natomiast ICO jest czymś pośrodku. Oczywiście większość osób inwestuje w ICO, żeby zarobić pieniądze. Jednocześnie nie brakuje osób, które po prostu chcą wesprzeć dany projekt, ponieważ podobają im się jego założenia.

Ponadto kryptowalutami interesuje się również wiele „zwykłych” osób, które na co dzień nie zajmuje się inwestowaniem. Wiąże się to z tym, że do skorzystania z ICO często nie jest potrzebny duży kapitał.

Pomimo że ICO i IPO mają wiele cech wspólnych, to istnieje między nimi kilka gruntownych różnic:

  • ICO są zdecentralizowane.
  • ICO są znacznie mniej regulowane prawnie (przez to nie są kontrolowane przez państwowe organy tak jak IPO).
  • Dwa powyższe powody skutkują tym, że ICO są znacznie bardziej swobodne pod względem struktury niż IPO.

Przekłada się to na to, że dwie oferty ICO mogą wyglądać w bardzo odmienny sposób. Możemy spotkać się z różnymi wariacjami:

  • Statycznej lub dynamicznej ceny
  • Statycznej lub dynamicznej ilości tokenów.

Każde ICO może rządzić się swoimi prawami. Jeżeli ilość tokenów jest statyczna, to może oznaczać, że zabraknie ich dla osób, które będą chciały kupić je później. Natomiast jeżeli jest dynamiczna, to oznacza, że dopasuje się do ilości i wielkości inwestycji. Jest w zasadzie nieograniczona (poza ograniczeniami technologicznymi).

Natomiast jeżeli chodzi o cenę, to w przypadku wersji statycznej podczas trwania ICO każdy token jest sprzedawany za jedną, z góry ustaloną cenę (która jednocześnie może być różna w zależności od wielkości zakupów. Często tokeny sprzedaje się w pakietach. W przypadku dynamicznej ceny będzie się ona zmieniać w zależności od ilości oraz wielkości wpłat.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Czy warto inwestować w ICO?

Kryptowaluty to stosunkowo świeża opcja inwestycyjna, która jest z pewnością warta uwagi. Jeżeli interesuje Cię ten temat, to również oferty ICO powinny przykuć twoją uwagę. W historii spotkaliśmy się z wieloma, bardzo udanymi projektami ICO. Przykładem może być kryptowaluta Ethereum, która podczas debiutu kosztowała 0,32 USD, natomiast w szczytowym momencie wartość przekroczyła 1300 USD (ponad 4000 razy więcej). Obecnie waha się w okolicach 300 dolarów (ponad 900 razy więcej). Łatwo zauważyć, że z jej pomocą można było osiągnąć gigantyczny zwrot. Inwestując 1000 USD, można było w szczytowym momencie mieć kapitał wart 4 mln dolarów!

Jednocześnie nie jest to jedyny przykład. Inną opcją może być kryptowaluta NEO, której cena w szczytowym momencie wynosiła 50 USD, natomiast można było ją kupić początkowo za 3 centy. Mówimy tu o wzroście ponad 150 000%!

Tego typu historie zachęcają do inwestycji w kryptowaluty. Jednocześnie należy pamiętać, że ICO, tak samo, jak i IPO nie zawsze muszą kończyć się sukcesem. Kryptowaluta może nigdy nie przebić oferty z ICO, przez co niemożliwe będzie zarobienie na niej. Trzeba również pamiętać, że często „przesypiając” możliwość sprzedaży tokenów zarabiamy znacznie mniej, niż moglibyśmy.

Nie zmienia to faktu, że tylko w 2017 roku było 435 udanych projektów ICO, które zwróciły średnio 1280% inwestycji początkowej.

Oszuści na rynku kryptowalut

Warto również wspomnieć o oszustach — kryptowaluty to rynek, który nie jest tak mocno regulowany przez prawo. Wykorzystują to liczni oszuści. Inwestując w oszukańczy projekt ICO, można niestety tylko stracić pieniądze. Żeby zminimalizować ryzyko zaufania oszustowi, warto zachować ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa:

  • Dokładnie przyjrzeć się projektowi ICO. Udane projekty zwykle mogą pochwalić się przejrzystą i prostą dokumentacją, otwarcie komunikują również swoje cele.
  • Zapoznaj się z osobami, które stoją za ICO — w przypadku uczciwych ofert dokładnie wiemy, kto jest w niego zaangażowany, jaka firma i jakie osoby w niej za niego odpowiadają.
  • Zapoznaj się z planami biznesowymi i harmonogramem, a następnie sprawdź, czy firma się wywiązuje ze swoich zobowiązań.
  • Upewnij się, że fundusze ICO są przechowywane w portfelu depozytowym.

Oczywiście nawet stosując się do wszystkich zasad bezpieczeństwa, nie możemy zagwarantować, iż nie trafisz na oszusta. Jednak tego nie da się wyeliminować nawet na tradycyjnych rynkach, które mają znacznie więcej regulacji prawnych.

Dlatego też warto zachować zdrowy rozsądek, być ostrożnym i odpowiednio zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym. Ogromne zwroty z inwestycji, jakie można osiągnąć dzięki inwestycji w ICO, częściowo wynagradzają większe ryzyko. Jednocześnie warto edukować się z zakresu kryptowalut, żeby podejmować jak najlepsze decyzje i wykorzystać potencjał drzemiący w ICO.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły