piątek, 19 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Wprowadzenie nowych taryf celnych m.in. na smartfony i tablety już w tym tygodniu?

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

15 grudnia… Tę datę warto sobie zaznaczyć w waszych kalendarzach. Na próżno szukać tej informacji w kalendarzu makroekonomicznym, ale jest to coś, co każdy inwestor musi wiedzieć. 15 grudnia Stany Zjednoczone wprowadzą nowe taryfy celne na towary o wartości 156 miliardów dolarów, o ile Trump nie zdecyduje się na wyjątek. Obie strony nadal są w trakcie negocjacji umowy fazy pierwszej porozumienia handlowego, a decyzja w sprawie nowych taryf jest kluczowa w kwestii dalszego rozwoju rozmów.

Spróbujemy w kilku słowach opowiedzieć dlaczego właśnie ta data jest kluczowa z punktu widzenia inwestorów globalnych.

S&P500 i DAX pokazują utrzymanie się dobrych nastrojów

Dwa tygodnie temu mieliśmy powrót pozytywnych nastrojów na giełdy, które były związane z bardzo dobrymi odczytami makro. Sporym zaskoczeniem okazały się odczyty PMI z Azji oraz Europy, a kolejne sesje wzrostowe na Wall Street podsycały oczekiwania co do kontynuacji tego kierunku. W ostateczności zaowocowało to wybiciem nowych szczytów na najważniejszych amerykańskich indeksach – S&P500, DJIA oraz NASDAQ.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Na początku poprzedniego tygodnia optymizm ten został w bardzo szybki sposób popsuty przez Donalda Trumpa, który zapowiedział nowe cła na Brazylię, Argentynę, a później Francję. Co prawda zapowiedziane cła nie były w swoim zakresie znaczne, ale dla rynków był to szybki “plaskacz” i przypomnienie, że prezydent USA jest troszeczkę nieprzewidywalny. Taki scenariusz doprowadził do rozwoju niepewności oraz do puszczania nerwów.

W kwestii negocjacji na linii USA – Chiny nadal nie mamy zdecydowanego zwrotu sytuacji

W sierpniu Donald Trump zapowiedział wprowadzenie nowych taryf celnych na resztę chińskiego importu. Zostały one częściowo wprowadzone już w październiku, lecz ze względu na nadchodzący zakupowy świąteczny szał, cła na elektronikę zostały odroczone do 15 grudnia.

Dając czas do 15 grudnia, Trump dał czas amerykańskim konsumentom na import i zakup elektroniki jeszcze po niższych cenach, a patrząc na ostatnie dane na temat importu z Chin, widać że zakupy tak naprawdę odbyły się na spory zapas.

O co toczy się gra?

Stany Zjednoczone chcą jasnej deklaracji od strony Chińskiej na kupno znacznych ilości amerykańskiej soi oraz kukurydzy, co Chinom nie jest do końca na rękę. Wiedza o tym, że Trump wykorzysta ten fakt w nadchodzących wyborach (Trump wyjdzie do wyborców i powie „załatwiłem dla was świetny deal”), powoduje że Chiny nie są chętne do tego typu kroków.

Chiny z kolei chcą minimum zniesienia ceł które zostały wprowadzone we wrześniu, a najlepiej byłoby gdyby USA zdecydowały się na ograniczenie wcześniejszych stawek.

Trump jest w ciężkiej sytuacji ponieważ ma dwa wyjścia:

Poprzestanie na słabe warunki porozumienia przez co podtrzyma nastroje rynkowe ale narazi się na krytykę.

Bądź

Zirytowanie się (tak jak jest w jego naturze), porzucenie wszystkiego i deklaracja, że żadnego dealu nie będzie.

Reakcje rynku na nadchodzącą datę 15 grudnia

Patrząc na wyceny na Wall Street, rynek zakłada scenariusz że kolejne cła nie wejdą w życie bo postawiłoby cały deal pod mocnym znakiem zapytania. Zdajcie sobie jednak sprawę z tego, że ostatnie 2 lata to istne szaleństwo w kwestii ceł dlatego trzeba mieć świadomość, że wszystko jest realne.

Rynek oczekuje, że cła te zostaną minimalnie odroczone, np. na styczeń. Trump wyjdzie i powie coś w stylu „Chiny chcą mieć porozumienie, ok! W geście dobrej woli przekładamy decyzję o wprowadzeniu ceł na styczeń” przez co zapewni czas rynkom na pozytywne zamknięcie roku. Jeśli taka decyzja zostanie formalnie ogłoszona (tj. zawieszenie lub opóźnienie taryf), oczekujemy pozytywnej reakcji rynków oraz wzrostu apetytu na ryzyko.

Z drugiej strony, jeśli Trump zdecydowałby się na wprowadzenie nowych taryf, obawy o to że strona Chińska opuści stół negocjacyjny mocno wzrosną. W związku z tym aktywa ryzykowne będą narażone na mocne spadki, a na rynku pojawi się mocna niepewność.

Podsumowując, data 15 grudnia jest wydarzeniem numer 1 na ten tydzień lecz nie jest to sztywna data. Zapewne decyzja o cłach zostanie ogłoszona wcześniej biorąc pod uwagę fakt, że data ta wypada w niedzielę.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły