środa, 18 maja, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Strategia CMM dla początkujących – Initial Balance część 2

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Smart Sęp
Smart Sęp
Spekulant i pasjonat rynku od 2011 roku. Od zawsze introwertyk ceniący sobie prywatność. Pseudonim z pewnością znany sporej części z Was, szczególnie tym z większym stażem. Współzałożyciel Grupy Traderów. Laureat kilku konkursów tradingowych. Propagator rozsądnego i odpowiedzialnego podejścia do rynku z zachowaniem maksymalnej awersji do ryzyka przy odpowiednich potencjalnych stopach zwrotu.

Jeśli nie czytałeś części pierwszej koniecznie zacznij tutaj
Strategia CMM dla początkujących – Initial Balance część 1

Przejdźmy do omówienia sposobu wykorzystania Initial Balance w strategii CMM.
Oparta o IB statystyka, stanowi wsparcie co do kierunku. W konfluencji z innymi elementami strategii pozwala nam podejmować decyzje mające większe prawdopodobieństwo powodzenia.

Initial Balance – zasady

Initial balance
Na wykresie widzimy nasze IB. Zakres ruchu ceny w godzinach 9:00-10:00. Jeśli po godzinie dziesiątej, cena przetestuje IBH – jest to sygnał wzrostowy. Jeśli po godzinie dziesiątej cena przetestuje IBL – jest to sygnał spadkowy. W przypadku pojawienia się sygnału wzrostowego, statystyka mówi, że z dużym prawdopodobieństwem zamkniemy sesję powyżej poziomu IBM.  W przypadku pojawienia się sygnału spadkowego, statystyka będzie mówić nam, że z dużym prawdopodobieństwem zamkniemy sesję poniżej poziomu IBM. Gdzie poziom IBH jest to bardziej prawdopodobny szacunek. Statystyka na zamknięcie powyżej IBH w przypadku sygnału wzrostowego i poniżej IBL w przypadku sygnału spadkowego jest nie znacznie gorsza, jednak te kilka procent robi różnicę. Sygnały wzrostowe wynikające z IB mają większe prawdopodobieństwo realizacji, z uwagi na charakter indeksów, które jak mówi powiedzenie stworzone są po to aby rosnąć. A że statystyka oparta jest o historię, naturalnym wynikiem badań będzie większe prawdopodobieństwo powodzenia sygnałów wzrostowych. Nieznacznie większe, ale ponownie te kilka procent robi różnicę.

Initial balance
Po kilkugodzinnej konsolidacji w obrębie Initial Balance, cena udaje się na poziom IBH, tworząc w ten sposób sygnał wzrostowy, którego założeniem jest zamknięcie sesji powyżej poziomu IBM. Czy w takiej sytuacji, wiedząc że byki uzyskały właśnie przewagę statystyczną warto z nimi walczyć? Czy może lepiej podłączyć się pod pędzące stado?

INITIAL BALANCE
Jak widzimy, byki po zdobyciu bazy w postaci IBH, nie dały za wygraną i pociągnęły cenę znacząco wyżej. W sytuacji kiedy oba skrajne poziomy Initial Balance zostana przetestowane  –  sygnał jest neutralizowany. Według IB – dzień jest neutralny. Jeszcze raz dla wyjaśnienia, jeśli cena po utworzeniu sygnału wzrostowego na IBH, spadnie testować IBL – sygnał wzrostowy jest negowany, a dzień jest neutralny. jeśli cena po utworzeniu sygnału spadkowego na IBL, wzrośnie do poziomu IBH – sygnał spadkowy jest negowany, a dzień jest neutralny.

Initial Balance podobnie jak Wstęgi Bollingera jest wyłącznie elementem strategii CMM. Pomijając fakt, że nawet jako osobny element radzi sobie bardzo dobrze i może stanowić bazę wyjściową do budowy Twojej własnej strategii, sam w sobie jako jedyna przesłanka nie jest przeze mnie wykorzystywany.

Statystyka mimo swojej potęgi pozostaje statystyką opartą o historię.
Coś co działało dotychczas w siedmiu na dziesięć przypadków, na kolejne dziesięć prób może w siedmiu przypadkach nie zadziałać zbliżając wyniki statystyczne do pięćdziesięciu procent. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę.

Dodając do tego niezaprzeczalny fakt stałych zmian charakteru rynku, możemy narażać się na okresy w których dany element będzie sobie radził wyjątkowo źle. Dążę do tego, że dobrze jest polegać na konfluencjach. Kiedy wstęgi wskazują wzrosty, trendy z interwałów M15 oraz H1 wskazują wzrosty, struktura intraday wspiera wzrosty, a do tego pojawia nam się sygnał z IB sugerujący zamknięcie powyżej określonego poziomu. Będziemy wiedzieć jak to wykorzystać. Niestety takie jednoznaczne sytuacje nie zdarzają się codziennie. A o tym jak sobie radzić będziemy rozmawiać w innym miejscu.

Strategia CMM dla początkujących – Initial Balance część 1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Medium well, stopień przedświątecznego wysmażenia niedźwiedzi.

Święta za rogiem, zanim większość z nas odda się ich magii, wypada trochę postudiować. Co wydarzyło się na indeksach, dlaczego...

Podobne artykuły