piątek, 1 lipca, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Strategia CMM dla początkujących – Initial Balance część 1

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Smart Sęp
Smart Sęp
Spekulant i pasjonat rynku od 2011 roku. Od zawsze introwertyk ceniący sobie prywatność. Pseudonim z pewnością znany sporej części z Was, szczególnie tym z większym stażem. Współzałożyciel Grupy Traderów. Laureat kilku konkursów tradingowych. Propagator rozsądnego i odpowiedzialnego podejścia do rynku z zachowaniem maksymalnej awersji do ryzyka przy odpowiednich potencjalnych stopach zwrotu.

Skąd Initial Balance w mojej strategii i jako to się stało, że najmłodszy stażem element metodologii stał się jednym z najważniejszych?

Strategia CMM nie była tworzona z dedykacją wykorzystywania jej w handlu intraday. Gdy jednak poszedłem mocno w stronę skupiania się wyłącznie na bieżącej sesji, zaczęło mi czegoś brakować. Pomijając zupełnie fakt, że trader powinien nie ustawać w poszukiwaniu przewag i optymalizacji swojej strategii aby wskazywane przez nią sygnały przynosiły możliwie najlepsze rezultaty. Jeden z kolegów po fachu przypadkiem zasugerował mi badania statystyczne.

W związku z tym, że zamiast kopać się z czymś na czym się nie znam i moimi metodami zajęłoby mi to masę czasu, zdecydowałem się zakupić badania statystyczne. Koszt takiego przedsięwzięcia w żadnym stopniu nie dorównywał wycenie mojego czasu, jaki musiałbym poświęcić aby to samemu przetestować.

Zakupione dane pozwoliły wytypować kilka elementów, które następnie przysłowiowo wrzuciłem na bęben (zacząłem testować). W dużym skrócie, w taki sposób IB stało się głównym elementem strategii. Elementem faworyzującym zagrania zgodnie z trendem, dzięki czemu idealnie wpasował się w pozostałe założenia.

Initial Balance – godziny

Z zasady według tradycyjnej reguły określenie definiuje pierwszą godzinę sesji. Jako, że CMM jest skrojona pod Daxa, nie będziemy rozwodzić się nad konfiguracjami IB dla innych instrumentów. Dla samego Daxa istnieje kilka opcji wyznaczania, a jeszcze więcej sposobów rozgrywania.
Jedni wyznaczają IB w godzinach 8:00-9:00, inni (w tym ja) w godzinach 9:00-10:00, znam też przypadki określania IB na podstawie zakresu 8:00-10:00. Wszystkie te podejścia są w mojej ocenie poprawne, pytanie brzmi w jaki sposób to wykorzystujemy.
W strategii CMM rozpatrujemy pierwszą godzinę rynku kasowego czyli 9:00-10:00 i statystykę o to opartą.

Omówienie

IB – jako zakres ruchu ceny w godzinach 9:00-10:00 tworzy nam range cenowy. Range zostaje ustanowiony o godzinie 10:00 ponieważ przed 10:00 wydarzyć może się wiele, a wszelkie zagrania spekulacyjne przed godziną 10:00 mogą być podejmowane na zasadzie emancypacji. O godzinie 10:00 mamy już wyznaczone trzy niezwykle dla nas istotne poziomy.

-Initial Balance High – to poziom najwyższej ceny jaka pojawiła się na wykresie w przedziale godzinowym 9:00-10:00
-Initial Balance Low – poziom najniższej ceny jaka pojawiła się na wykresie w przedziale godzinowym 9:00-10:00
-Initial Balance Mid – średnia cena, znajdująca się w połowie drogi między Initial Balance High, a Initial Balance Mid.

Na co dzień posługujemy się skrótami:
IBH, IBL oraz IBM

Strategia CMM dla początkujących – Initial Balance część 2

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Medium well, stopień przedświątecznego wysmażenia niedźwiedzi.

Święta za rogiem, zanim większość z nas odda się ich magii, wypada trochę postudiować. Co wydarzyło się na indeksach, dlaczego...

Podobne artykuły