wtorek, 19 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Raport towarowy – Pszenica, Kukurydza, Soja, Kakao, Cukier, Ropa

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Pszenica

Długoterminowa linia trendu wzrostowego jest dzisiaj mocno atakowana przez sprzedających. Ceny pszenicy wybijają dołem konsolidację między poziomami 525 a 505 co pozwala na dalsze kontynuowanie trendu spadkowego, który trwa od 8 sierpnia. Od tej daty wykres konsekwentnie buduje sekwencje coraz niższych dołków oraz coraz niższych szczytów. Jeżeli niedźwiedziom uda utrzymać się do końca dnia poniżej 505 – kluczowego poziomu zakresu konsolidacji – czeka nas próba wybicia nowego dołka w tym trendzie czyli spadek poniżej 494. Dopóki poziom 525 jest oporem, należy oczekiwać dalszych spadków cen tego surowca. Taki scenariusz cenowy nie jest wielkim zaskoczeniem. Ostatni raport WASDE dotyczący USA pokazał wzrost wydajności plonów na akr, wzrost produkcji oraz mniejsze zużycie. Październikowe prognozy dotyczące podaży i popytu na towary rolne

Soja

15 października w poniedziałek mieliśmy do czynienia z mocnym rozpoczęciem tygodnia, gdzie ceny soi wzrosły do najwyższych poziomów od sierpnia tego roku. Kolejne dni przyniosły jednak powolne osuwanie się cen w dół. Patrząc na wykres dzienny, wyjście z trendu spadkowego będzie miało miejsce dopiero po przełamaniu poziomu 918. Dopóki go nie przebijemy, wciąż istnieje szansa na nowy dołek. Tym bardziej, że dane fundamentalne nie są katalizatorem do wzrostów. Po wprowadzeniu w Chinach ceł na import amerykańskiej soi, dostawy tego surowca z USA do Państwa środka wyraźnie się zmniejszyły.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Patrząc na krótszy termin, kluczowym poziomem wydaje się 846,50. Jeżeli dojdzie do spadku poniżej tej bariery, musimy liczyć się z możliwością testu poziomu 811. Dopóki poziom nie zostaje przebity, istnieje szansa ataku powyżej 889 USc/b.

Kukurydza

Z grupy trzech zbóż, wydaje się że kukurydza radzi sobie najlepiej. Cenom udało się wybić nowy wyższy szczyt oraz przebić linię trendu spadkowego. Obecnie testujemy ważny poziom 367 USc/b. Sygnałem ostrzegawczym dla kampanii wzrostowej będzie zejście poniżej 360. Doszłoby wtedy do wybicia nowego niższego dołka po wystąpieniu wyższego szczytu co sugerowałoby odwrócenie trendu.

Na koniec grafika podsumowująca zachowanie się rynku zbóż za ostatni miesiąc.

Kakao

Patrząc na ten surowiec z dłuższej perspektywy, doskonale widać sekwencję coraz niższych dołków oraz coraz niższych szczytów. Załamanie tej sekwencji wystąpi dopiero gdy poziom 2350 zostanie wybity górą. Obecnie cena znajduje się na linii trendu oraz 40-dniowej średniej kroczącej, co stanowi opór dla cen.

Analizując dogłębniej strukturę tego trendu spadkowego można doszukać się pewnych prawidłowości. Pierwsza korekta, która była poprzedzona impulsem wybijającym nowy niższy dołek nie osiągnęła wartości 50% tego impulsu (pomarańczowe fibo). Druga korekta, która tak samo poprzedzona była impulsem wybijającym nowy niższy dołek, zakończyła się w momencie osiągnięcia 61,8% zasięgu impulsu. Obecnie jesteśmy w fazie korekty w rejonie między wzniesieniami 50% a 61,8% trzeciego impulsu. Rozpatrując ten surowiec czysto technicznie, cały czas mamy możliwość ataku na nowy, niższy dołek (poniżej wartości 1980). Jeżeli natomiast uda się wybić zasięg 61,8% ostatniego impulsu (jest to poziom 2236), powinniśmy zobaczyć test poziomu 2350.

Cukier

Obecny impuls wzrostowy był zapoczątkowany 27 września i jak dotąd, nie było większej korekty tego ruchu. Zmienił się nam trend krótkoterminowy, jak i długoterminowy. Jeżeli dojdzie do realizacji zysków, wsparciem dla cen powinny być okolice 12,80.

Ropa naftowa

Ceny ropa konsekwentnie meldują się na coraz to niższych poziomach. Dotarliśmy wczoraj pierwszej bariery, która skutecznie może wywołać wzrostową reakcję. Mowa tutaj o dwóch rzeczach – linia trendu wzrostowego oraz poziom 66,80, który w przeszłości pokazywał swoje znaczenie. Według strategii Overbalance, trend będzie trwał tak długo, dopóki największa korekta nie zostanie wybita. Zasięg tej korekty został nałożony za pomocą zielonych prostokątów i wypada on teraz przy poziomie 67,90. Jeżeli poziom ten zostanie wybity górą, wykres da nam informację o sukcesie byków i chęć powrotu ponad 70 USD/b. Natomiast jeżeli zobaczymy konkretną reakcję spadkową przy 67,90, sprzedający będą chcieli znegować długoterminowy trend wzrostowy i nie będzie stało nic na przeszkodzie, aby zameldować się nawet przy 60 USD/b. Spadkom pomagają informacje z Arabii Saudyjskiej, która planuje zwiększyć wydobycie ropy naftowej oraz wczorajszy, niespodziewany wzrost zapasów o 9,9 miliona baryłek wobec oczekiwań wzrostu o 3,5 miliona. Saudyjski minister ds. Energii Khalid Al-Falih powiedział, że największy na świecie eksporter ropy sprosta wszelkim niedoborom podaży wynikającym z irańskich sankcji oraz że OPEC i jego sojusznicy “produkują tyle, ile tylko potrafią”.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Czy warto kupić złoto inwestycyjne?

Inwestycje w złoto od dawna uznawane są za skuteczną strategię zabezpieczającą kapitał, docenianą za jej stabilność szczególnie w czasach...

Podobne artykuły