Przejęcie Activision wątpliwe? Ostatnie wydarzenia z życia spółek.

0

Dziś, w czwartek 24 listopada spoglądamy na spółki giełdowe z całego świata. Uwaga akcjonariuszy spoczywa na różnych przedsiębiorstwach. Jednak w ostatnich godzinach wiele dzieje się wokół spółki Activision. Najnowsze doniesienia wskazują na to, że przejęcie producenta gier zdaje się wątpliwe. Spójrzmy na ostatnie wydarzenia z życia firm notowanych na głównych światowych giełdach.

Zablokowanie przejęcia wydawcy gier?

W środę (23.11) pojawiły się doniesienia, jakoby Federalna Komisja Handlu (FTC) w USA planuje złożyć pozew antymonopolowy. W taki sposób państwowy organ zamierzałby do niedopuszczenia transakcji o wartości 69 miliardów dolarów. Chodzi o zablokowanie przejęcia wydawcy gier – spółki Activision Blizzard przez technologicznego giganta, Microsoft.

Źródła zaznajomione ze sprawą* podały ostatnio, że instytucja nadzorcza jest sceptycznie nastawiona wobec przejęcia Activision. Przedstawiciele firm, których dotyczy sprawa, argumentują że przejęcie nie da Microsoftowi nieuczciwych korzyści na rynku gier wideo. Potencjalny pozew wydaje się złą wiadomością dla posiadaczy akcji spółki Activision, którzy na przejęcie oczekiwali już od stycznia. Należy zauważyć, że część akcji (ponad 60 milionów) tego przedsiębiorstwa posiada legendarny inwestor Warren Buffett.

Planowana radykalna restrukturyzacja

Szwajcarski bank – Credit Suisse opublikował wczoraj (23.11) swoją aktualizację rynkową. Bank oczekuje, że w ostatnim kwartale tego roku odnotuje stratę rzędu 1,5 mld franków. Za takim wynikiem stoją działania strategiczne, które zostały zaplanowane w celu rozwiązania ostatnich „rozczarowujących” wyników. W oświadczeniu podano również: „zdecydowane działania mają na celu spowodowanie radykalnej restrukturyzacji Banku Inwestycyjnego, przyspieszenie transformacji kosztowej oraz wzmocnienie kapitału”. Przypomnieć należy, że od początku roku notowania Credit Suisse Group obniżyły się o blisko 58%.

Samsung będzie produkował chipy dla IBM i NVIDIA

We wtorek 22 listopada południowokoreańskie media podały, że przedsiębiorstwo Samsung będzie produkowało nowe chipy. Samsung wykona produkty wykorzystujące 3-nanometrowy węzeł technologiczny. Jak się okazuje, koreańska firma wie już dla kogo wykonywać będzie dany produkt, gdyż klientami będą amerykańscy giganci branży komputerowej i informatycznej. Mowa o spółkach NVIDIA oraz IBM. Dostawy w dużych ilościach rozpocząć się mają już w 2024 roku. Akcje spółki jednak we wtorek nieco spadły.

Gorsze wyniki kwartalne Xiaomi

Chiński producent smartfonów – Xiaomi ogłosił ostatnio swoje sprawozdanie kwartalne. Najnowszy raport pokazał gorsze wyniki od zeszłorocznego. Przychody spółki w trzecim kwartale 2022 roku spadły o 9,7% w skali roku i wyniosły 70,45 mld juanów. Firma ponadto zaliczyła stratę operacyjną w wysokości 1,36 mld juanów, gdzie rok temu odnotowano ponad 2 miliardowy zysk. Pogorszył się również wskaźnik zysku na akcję chińskiego giganta. W pisemnym oświadczeniu Xiaomi zauważyło: „W trzecim kwartale 2022 roku, w obliczu trwających globalnych makroekonomicznych utrudnień, kontynuowaliśmy realizację naszych strategii korporacyjnych i poprawiliśmy naszą wydajność operacyjną, a każdy z naszych segmentów biznesowych pozostał odporny”. Należy wspomnieć, że tylko w trzecim kwartale tego roku notowania Xiaomi spadły o ponad 35%.

Akcje Tauronu walczą o utrzymanie poziomu 2 złotych

Notowania spółki Tauron Polska Energia w zeszłym miesiącu (październiku) znalazły się na najniższych poziomach od dwóch lat. W tym roku jedną akcję spółki nabyć można było za 1,70 złotych. W listopadzie akcje Tauronu nieco zyskują, ale aktualnie trwa walka o utrzymanie poziomu 2 złotych. Czy będziemy świadkami zejścia notowań spółki do 1,50 złotych?

*Politico 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj