piątek, 29 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Przecena na chińskich giełdach – winna polityka Xi Jinpinga

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

W miniony weekend, na XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin, Xi Jinping złamał partyjny zwyczaj i pozostał na stanowisku sekretarza generalnego KPCh na trzecią kadencję. Co więcej, w składzie najwyższych władz partii zabrakło miejsca dla osób spoza kręgu przywódcy. Numerem dwa został szef KPCh w Szanghaju odpowiedzialny za spóźnioną reakcję na COVID-19, a następnie przeszło dwumiesięczny lockdown metropolii.

Na powyższe zdarzenia chińskie giełdy zareagowały dziś, już na otwarciu sesji, prawdziwym przerażeniem. W konsekwencji, w tej chwili indeks 33 największych spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu – Hang Seng, traci już ponad 7% w stosunku do piątkowego zamknięcia i znajduje się na najniższym poziomie od kwietnia 2009 roku.

Krach na chińskim rynku spowodowany działaniami Xi Jinpinga

Z weekendowych zmian we władzach partii i partyjnej konstytucji można jednoznacznie wnioskować, że polityka “zero COVID” w Chinach będzie zdecydowanie kontynuowana, a polityka gospodarcza Państwa Środka będzie zmierzała w dotychczasowym kierunku.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Mowa tu o zwiększaniu roli Komunistycznej Partii Chin w gospodarce kosztem sektora prywatnego, pod sloganem “powszechnego dobrobytu”.

Zerwanie z tradycją

Warto przy tym zauważyć, że przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, pozostając na stanowisku sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) oraz Centralnej Komisji Wojskowej, której podlega chińska armia, zerwał z tradycją.

W ostatnich dekadach w KPCh panowała bowiem niepisana zasada, że dygnitarze w wieku 68 lat i starsi odchodzili na emeryturę, ustępując miejsca młodszemu pokoleniu. Xi Jinping ma już 69 lat, a jednak przedłużył swoje rządy na trzecią kadencję.

Kto jeszcze znalazł się w nowym składzie KPCh?

Jak już zostało wspomniane, Xi Jinping otoczył się swoimi lojalnymi stronnikami. Za liderem Komunistycznej Partii Chin na scenę weszło pozostałych sześciu członków Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego. To w kolejności rangi: Li Qiang, Zhao Leji, Wang Huning, Cai Qi, Ding Xuexiang i Li Xi.

Pozycja numer dwa przypadła dotychczasowemu sekretarzowi partii w Szanghaju Li Qiangowi, który najpewniej zastąpi Li Keqianga na pozycji premiera Chin i pokieruje polityką gospodarczą. Li Qiang określany jest jako zaufany stronnik Xi Jinpinga. W Szanghaju zasłynął z promocji nowoczesnych technologii, ale na jego reputacji ciąży dwumiesięczny lockdown w tym mieście wiosną 2022 roku.

Na trzecim miejscu w Stałym Komitecie znalazł się Zhao Leji, dotychczasowy szef naczelnego organu antykorupcyjnego KPCh, Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny. Na tym stanowisku Zhao pomagał Xi eliminować skorumpowanych urzędników, a w opinii obserwatorów również odstawiać na boczne tory potencjalnych rywali politycznych. Po zjeździe Zhao może zostać szefem parlamentu.

Na pozycji numer cztery pozostał teoretyk, Wang Huning, nazywany przez niektóre media “chińskim Kissingerem”. Wang znany jest z poglądów antyliberalnych i centralistycznych. Mówi się o nim, że stał za oficjalnymi ideologiami trzech chińskich przywódców.

Urzędnikiem numer pięć został Cai Qi, dotychczasowy sekretarz partii w Pekinie, uważany za bliskiego współpracownika Xi. Pozycję numer sześć zajął Ding Xuexiang, kolejny zaufany “człowiek przewodniczącego”, który przez ostatnie lata zarządzał Biurem Prezydialnym Komitetu Centralnego.

Listę członków najpotężniejszego organu KPCh zamyka Li Xi, dotychczasowy sekretarz partii w bogatej prowincji Guangdong na południu Chin. Li zastąpił Zhao na stanowisku szefa Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny i będzie odpowiedzialny za dalszą kampanię walki z korupcją.

Panika na chińskich rynkach

Jak już zostało wspomniane, Hang Seng – uznawany za najistotniejszy chiński indeks giełdowy – traci już ponad 7% w stosunku do piątkowego zamknięcia i znajduje się na najniższym poziomie od kwietnia 2009 roku.

Wykres Hang Seng

Na wyżej opisane działania Xi Jinpinga najgorzej zareagowali giganci technologiczni, gdyż to właśnie oni znaleźli się pod presją oczekiwań dalszych ingerencji w ich działania przez władze.

Mowa tu o takich spółkach jak Alibaba, JD.com czy Meituan. Akcji wszystkich trzech tanieją dziś o kilkanaście procent, a pierwsze dwie z tych spółek znajdują się nawet na swoich historycznych minimach.

Wykres JD.com

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły