piątek, 26 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Prognozy inwestycyjne na 2023 – co może zaskoczyć?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

2022 rok już przeszedł do historii rynku finansowego. Z całą pewnością był on wyjątkowy. Niestety, w negatywnym kontekście. Mieliśmy tutaj bowiem do czynienia z pierwszym rokiem w ostatnim stuleciu, w którym zarówno w przypadku amerykańskiego rynku akcji, jak i obligacji, inwestorzy zanotowali dwucyfrowe straty.

Jak nietrudno się domyślić, bessa zapanowała również na innych rynkach. Przez minione dwanaście miesięcy straty liczyli także aktywni spekulanci kupujący kryptowaluty czy pasywni długoterminowi inwestorzy akumulujący fundusze ETF na całe sektory danych gospodarek. Mało tego – seria szokujących podwyżek stóp procentowych schłodziła nawet rozgrzany do czerwoności rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce.

Co więcej, warto tutaj zauważyć, że przez ostatnie trzy lata byliśmy świadkami zjawisk niespodziewanych, a jednocześnie silnie oddziałujących na całą globalną gospodarkę. W 2022 roku takim czarnym łabędziem była inwazja Rosji na Ukrainę. Wcześniej światową ekonomię sparaliżowała pandemia COVID-19 i problemy związane z funkcjonowaniem globalnych łańcuchów dostaw.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Co natomiast może nas zaskoczyć w 2023 roku? Czego obawiają się analitycy i na jakie zagrożenia dla rynku finansowego zwracają uwagę? Przekonamy się poniżej:

Recesja w 2023 r. gorsza, niż przewidywano?

Analitycy są zgodni – rok 2023 będzie rokiem recesji. Choć teoretycznie, nie powinna stanowić ona dla nikogo zaskoczenia, gdyż rynek spodziewa się jej nadejścia już od wielu miesięcy, to według niektórych ekspertów tegoroczna recesja okaże się zupełnie inna, niż wcześniejsze.

Wynika to z faktu, iż tegoroczne spowolnienie gospodarcze będzie w dużej mierze wywołane polityką pieniężną banków centralnych, nakierowaną na kontrolę inflacji. W efekcie, zaostrzanie polityki pieniężnej przebiega obecnie wyjątkowo gwałtownie, a to po prostu musi się odbić na wycenach ryzykownych aktywów.

Jak przełoży się to na rynki?

Niektórzy analitycy ostrzegają, że w obecnych cenach akcji – zwłaszcza papierach wartościowych spółek technologicznych – nie ma uwzględnionej tak głębokiej recesji, jaka nadejdzie.

W konsekwencji, eksperci radzą inwestorom, aby na bieżąco oceniali oni sentyment (akceptację ryzyka) na rynku oraz to na ile szkody w gospodarce, wywołane jastrzębią polityką pieniężną, są już uwzględniane w cenach.

Nie można także zapominać o śledzeniu najnowszych wypowiedzi przewodniczących największych banków centralnych oraz odczytów inflacyjnych z USA i Unii Europejskiej.

Które sektory rynku akcji mogą zaskoczyć inwestorów w 2023 roku?

Cleantech

Według ekspertów w 2023 roku kluczowym trendem będą inwestycje spółki mające korzystny i mierzalny wpływ społeczny oraz środowiskowy. Mowa tutaj zatem o branży cleantech, czyli podmiotach związanych z ochroną środowiska, ekologią, sektorem ESG.

Zielone innowacje w 2023 roku przede wszystkim wspierać będą pakiety legislacyjne – takie jak Europejski Zielony Ład, którego celem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych; czy przegłosowany w 2022 roku w USA pakiet mający zapewnić 369 miliardów dolarów na inwestycje w klimat i transformację energetyczną.

Inwestycje będą w szczególności coraz częściej alokowane do innowacyjnych projektów walczących ze zmianami klimatu. Warto zauważyć, że już w 2022 roku cleantech stał się największym po fintechu obszarem inwestycyjnym w Europie.

Warto także dodać, że już w 2021 roku fundusz ETF oferujący ekspozycję na największe amerykańskie spółki z sektora ESG osiągnął o 30% wyższe zyski niż indeks S&P 500. A według ekspertów to dopiero początek rewolucji.

Deep tech

Na rynku widzimy już coraz większe zainteresowanie inwestycjami w spółki i zespoły posiadające specjalistyczną i sektorową wiedzę, proponujące rozwiązania istniejących i przyszłych problemów przy wykorzystaniu nowych technologii lub rozwiązań zmieniających status quo.

Według ekspertów, w 2023 roku inwestycje w deep tech przyspieszą. Świadczy o tym nie tylko coraz większe zainteresowanie ze strony inwestorów, ale także rosnąca liczba atrakcyjnych projektów.

Ponadto, nadchodzący trend inwestowania w projekty naukowo-technologiczne jest również poparty faktem dostępności rekordowej puli środków grantowych w Europie na lata 2023-2025, mających pomóc formułować wieloletnie innowacyjne projekty oraz częściowo mitygować ryzyko kosztów związanych z pracami badawczo-rozwojowymi.

Gaming

Wielu ekspertów prognozuje, że w najbliższe miesiące do łask powróci również sektor gamingu. Dlaczego? gaming

Otóż, amerykańscy ekonomiści wykazali w przeprowadzonych przez siebie badaniach, że w sytuacji utraty pracy, w pierwszym okresie bezrobocia, wydatki na szeroko rozumianą rozrywkę wcale nie są ograniczane, a wręcz nieznacznie rosną.

Ponadto, w okresie dotkliwej recesji połączonej z wysoką inflacją, to właśnie gry wideo okazują się lepiej spozycjonowaną formą rozrywki niż klasyczna konsumpcja (kina, restauracje, sport), oferując istotnie większą liczbę godzin rozrywki za tę samą kwotę pieniędzy.

Rynek kryptowalut znów zadziwi inwestorów?

Rok 2022 był dla kryptowalut prawdziwą próbą ognia, której efektem okazała się szokująca wyprzedaż całego rynku. Jednocześnie, ubiegły rok mógł okazać się dla cyfrowych monet czasem przełomowym i dającym nadzieję.

Zbliżające się uregulowanie rynku crypto poprawi jego kondycję?

Okazuje się bowiem, że duże banki inwestycyjne, znane z tradycyjnych form prowadzenia biznesu coraz mocniej działają na rynku aktywów cyfrowych. Co najważniejsze, wspomagane są polityką, która na kanwie utraconych przez inwestorów pieniędzy, zapewne będzie charakteryzowała się większą przejrzystością i skuteczniejszym egzekwowaniem praw inwestorów.

Ponowny wzrost znaczenia kryptowalut i wprowadzenie ich do głównego nurtu może przyśpieszyć to, przed czym branża uciekała od lat, czyli regulacje. System musi pozostać zdecentralizowany, ale już niemal wszyscy poważnie zajmujący się tą branżą przyznają, że inwestorzy muszą być bardziej chronieni, a firmy zajmujące się kryptowalutami muszą być bardziej kontrolowane. Przypadek FTX nie powinien więc już się powtórzyć.

Wzmożenie legislacyjne obserwowano również po kryzysach konwencjonalnych aktywów. Nowe przepisy prawdopodobnie zostaną zapożyczone z tradycyjnego systemu finansowego, co sprawi, że kryptowaluty będą bardziej upodabniać się właśnie do niego.

Halving Bitcoina wywoła nowy rajd wzrostowy?

Kolejnym argumentem, który jest przywoływany w kontekście powrotu rynku kryptowalut do wzrostów a przede wszystkim Bitcoina jest halving. Jest to mechanizm wbudowany w system blockchain, który powoduje, że co około cztery lata nagrody dla górników są redukowane o połowę, co wpływa na ograniczenie podaży i w teorii powinno być czynnikiem podbijającym cenę.

Do tej pory historia pokazuje, że na nieco ponad rok przed każdym poprzednim halvingiem rozpoczynał się kolejna fala wzrostowa. Jeżeli ten schemat ma powtórzyć się i tym razem, z uwagi na fakt, że kolejna redukcja nagród oczekiwana jest w marcu 2024 roku, kolejny trend wzrostowy może rozpocząć się jeszcze w tym kwartale.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły