czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Produkcja ropy z łupków w USA na drodze do kolejnego rekordu. Analiza ropy i złota

Polecane

Dorota Sierakowska
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych, a także anglojęzycznego ebooka „Commodities Cheat Sheets”. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień spadkowym akcentem. Cena tego surowca uległa presji podaży, wynikającej przede wszystkim z wzrostu obaw dotyczących sytuacji politycznej i gospodarczej na świecie po nieudanych negocjacjach pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. W rezultacie, USA 10 maja wprowadziło wysokie cła na kolejną turę chińskich dóbr, importowanych do tego kraju – natomiast Chiny odpowiedziały zapowiedzią analogicznego ruchu ze swojej strony w najbliższym czasie.

Napięcia na linii USA-Chiny są obecnie jednym z najistotniejszych czynników cenotwórczych na rynku ropy naftowej i na rynkach surowców ogółem. Oba kraje nie porzuciły jednak całkowicie planów negocjacyjnych, co sprawia, że najprawdopodobniej nadal będą znajdować się one w centrum uwagi inwestorów. Przywódcy USA i Chin nie wykluczają, że będą rozmawiać na temat konfliktu handlowego podczas czerwcowego spotkania G20.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Czerwiec będzie istotny dla rynku ropy naftowej także z innego powodu – w przyszłym miesiącu odbędzie się spotkanie państw OPEC, na którym zapadną decyzje w sprawie porozumienia naftowego. Najprawdopodobniej Arabia Saudyjska i pozostałe kraje kartelu pozwolą sobie na podwyższenie limitów wydobycia ze względu na problemy z produkcją w Iranie czy Wenezueli.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jednocześnie, produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych ma nadal rosnąć. Amerykański Departament Energii poinformował wczoraj, że według szacunków tej instytucji, w czerwcu wydobycie ropy ze skał łupkowych w USA ma wzrosnąć o 83 tys. baryłek dziennie do poziomu 8,49 mln baryłek dziennie. Byłby to kolejny historyczny rekord. Za sporą część tego wzrostu ma odpowiadać zwyżka produkcji w formacji Permian Basin w stanach Teksas i Nowy Meksyk, gdzie wzrost produkcji wyniesie 56 tys. baryłek dziennie do poziomu 4,17 mln baryłek dziennie.

Chociaż nad cenami ropy naftowej zawisnęły ciemne chmury, to inwestorom na tym rynku daleko jest jeszcze do pesymizmu. Ważnym czynnikiem wspierającym ceny jest spadek produkcji i eksportu ropy naftowej w Wenezueli i Iranie, a także możliwość przedłużenia porozumienia naftowego w formie, która będzie ograniczać spadek cen.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Wzrostowy początek tygodnia na rynku złota

Poniedziałkowa sesja na rynku złota przyniosła wyraźną przewagę strony popytowej. Tym samym, notowania żółtego kruszcu wyrwały się z trwającej niemal miesiąc konsolidacji w okolicach 1270-1290 USD za uncję i dotarły do ważnej psychologicznej bariery na poziomie 1300 USD za uncję.

Główną przyczyną poniedziałkowej zwyżki cen złota była rosnąca awersja inwestorów do ryzyka. Zapowiedzi wprowadzenia wysokich ceł ze strony Chin na nową pulę dóbr importowanych z USA – w odpowiedzi na analogiczny ruch ze strony Stanów Zjednoczonych – uderzyły w notowania amerykańskiego dolara. To z kolei przyczyniło się do zwyżki ceny złota, negatywnie skorelowanej z wartością USD.

Pewnym wsparciem dla cen złota jest również trudna sytuacja w Zimbabwe. Tamtejsze przerwy w dostawach prądu dezorganizują życie mieszkańców tego kraju oraz mogą wpłynąć negatywnie na wydobycie surowców. Kopalnie złota czy platyny potrzebują nieprzerwanych dostaw elektryczności, aby mogły prowadzić działalność operacyjną. Przerwanie wydobycia oznaczałoby duże koszty i straty dla całej gospodarki Zimbabwe, w ogromnej mierze opartej o eksport surowców. Obecnie sytuacja jest niepewna, a firmom wydobywczym pozostaje ewentualne przygotowanie na blackout, w tym próby zapewnienia sobie ewentualnych dostaw prądu z sąsiednich krajów, jak to bywało w przeszłości.

Notowania złota – dane dzienne

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły