piątek, 1 lipca, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Ostra przecena na metalach. Srebro straciło prawie 10%, tanieje również złoto

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Maciej Boruc
Maciej Boruc
Założyciel portalu PoznajRynek.pl. Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Inwestorzy i spekulanci na rynku metali szlachetnych nie mogą narzekać w ostatnim czasie na brak emocji. Po poniedziałkowym rajdzie na ośmioletni szczyt, we wtorek spadki na srebrze sięgały prawie 10%.

Poniedziałkowe wzrosty zatrzymane zostały przez okrągły poziom 30 USD za uncję. Z bardzo podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w sierpniu ubiegłego roku, kiedy po zbliżeniu się do tego poziomu, rynek wszedł w fazę dynamicznej korekty.

W obecnej sytuacji brak pokonania wspomnianej granicy również doprowadził do głębszej korekty. Od poniedziałkowego szczytu do wczorajszego dołka, przecena sięgnęła 14,5%.

Czy to koniec wzrostów na metalach?

Ostatnie kilka sesji na metalach były anomalią spowodowaną zapałem drobnych spekulantów z r/WallStreetBets do wyciśnięcia kilku największych banków grających na rynku srebra. Celem dla grupy z Reddita był iShares Silver Trust SLV, który zyskał w poniedziałek aż 12%. Na grupie WallStreetBets można było zobaczyć posty, które nawoływały do zagrywania longów na srebrze, które miały zaszkodzić dużym bankom, które ich zdaniem sztucznie tłumią ceny.

„Srebro zniszczy największe banki, a nie tylko niektóre małe fundusze hedgingowe” – napisał jeden z użytkowników WallStreetBets.

Zwracano również uwagę, że w 2020 roku JP Morgan zapłacił rekordową grzywnę w wysokości 920 mln dolarów za manipulacje cenami kontraktów terminowych na metale szlachetne oraz papiery skarbowe.

Emocje jednak szybko opadły. Na rynku obserwujemy załamanie na memowych spółkach, czyli pompowanych przez grupę spekulantów z Reddita takich jak AMC (wczoraj -41%) czy GME (wczoraj -60%). Chłodząco również zadziałał ruch ze strony CME, która podwyższyła depozyty przy handlu kontraktami na srebro.

Jednocześnie na rynku srebra w perspektywie długoterminowej, sytuacja fundamentalna bardzo sprzyja kupującym. Prowadzenie ultraluźnej polityki monetarnej wszystkich czołowych banków centralnych na świecie, programy stymulacyjne w kluczowych gospodarkach świata oraz niepewność w walce z pandemią może sprzyjać rynkom metali szlachetnych.

O ile obecnie obserwujemy nagły odwrót od srebra i ofensywę sprzedających, o tyle w perspektywie kilku najbliższych dni istnieje prawdopodobieństwo powrotu do 30 USD za uncję i wywindowania cen nawet w okolice 50 USD. Jesteśmy w dalszym ciągu w trendzie wzrostowym z największą korektą o rozmiarze 4,10 USD. Wczoraj byliśmy bardzo blisko dolnej krawędzi największej oraz ostatniej korekty. Obecnie strefa do bardzo mocnej obserwacji to 26,17 – 25,98. Obrona tych poziomów jest kluczowa w kontekście obrony trendu i utrzymania dalszych wzrostów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Medium well, stopień przedświątecznego wysmażenia niedźwiedzi.

Święta za rogiem, zanim większość z nas odda się ich magii, wypada trochę postudiować. Co wydarzyło się na indeksach, dlaczego...

Podobne artykuły