czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Odreagowanie notowań ropy naftowej po gwałtownej przecenie. Spadki na cenach kakao

Polecane

Dorota Sierakowska
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych, a także anglojęzycznego ebooka „Commodities Cheat Sheets”. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

W piątek notowania ropy naftowej runęły w dół. W przypadku notowań ropy Brent, przecena przekroczyła 4%, natomiast notowania ropy gatunku WTI straciły na wartości o ponad 5%. Tym samym, cena tego surowca spadła do okolic lokalnych minimów sprzed 1,5 tygodnia.

Przecena ropy naftowej w dużej mierze wynikała z pesymizmu wokół relacji amerykańsko-chińskich w obliczu poparcia protestujących w Hongkongu przez USA. Polityczne różnice mogą bowiem istotnie negatywnie wpłynąć na perspektywę porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że tak wyraziste spadki były możliwe także dzięki obniżonej aktywności inwestorów amerykańskich ze względu na obchodzone w miniony czwartek Święto Dziękczynienia

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

kurs ropy naftowej 2.12

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Tymczasem dzisiaj rano cena ropy naftowej odreagowuje piątkową zniżkę. Przyczynił się do tego fakt, że państwa OPEC rzekomo rozważają dalsze cięcia produkcji tego surowca. W niedzielę iracki minister ds. ropy naftowej powiedział, że dotychczasowi sygnatariusze porozumienia naftowego podczas zbliżającego się spotkania OPEC+ będą rozmawiać na temat potencjalnego obniżenia limitów produkcji ropy o kolejne 400 tysięcy baryłek dziennie. W rezultacie, cięcia produkcji ogółem miałyby wynieść 1,6 mln baryłek dziennie.

Takie podejście OPEC wspiera notowania ropy naftowej, ale nieznacznie. Inwestorzy mają bowiem świadomość, że wielu producentów ropy sprzeciwia się dalszym cięciom wydobycia, a niektórzy wręcz namawiają do odłożenia na później decyzji o przedłużeniu czasu obowiązywania porozumienia naftowego (np. Rosja). Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak przedłużenie porozumienia o co najmniej trzy kolejne miesiące (czyli co najmniej do połowy 2020 r.) przy niezmienionych limitach produkcji.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

kurs ropy naftowej brent 2.12

Zapowiedzi deficytu na rynku kakao

Końcówka minionego tygodnia na rynku kakao przyniosła gwałtowne przeceny tego surowca. Notowania kakao w Stanach Zjednoczonych, które jeszcze w połowie minionego tygodnia zbliżyły się do poziomu 2670 USD za tonę, w piątek zostały przecenione do 2550 USD za tonę.

Zniżka notowań kakao ma techniczne uzasadnienie, ponieważ jest odreagowaniem po wcześniejszych, jeszcze bardziej dynamicznych, zwyżkach. Niemniej, okolice 2525-2550 USD za tonę są istotnym rejonem wsparcia, które powinno zatrzymać sprzedających.

Pozytywny wpływ na ceny kakao mogą mieć także rynkowe fundamenty. W piątek Międzynarodowa Organizacja Kakao (International Cocoa Organization, ICCO) podała wyliczenia zakładające deficyt na rynku kakao w sezonie 2018/2019, wynoszący 21 tys. ton. To zmiana względem poprzedniej prognozy, zakładającej nadwyżkę wynoszącą 18 tys. ton.

Notowania kakao w USA – dane dzienne

cena kakao 2.12

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły