sobota, 4 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Ocena ryzyka kredytowego czyli wynik FICO

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Wynik Fico to rodzaj oceny kredytowej stworzony przez firmę Fair Isaac Corporation, który jest używany w USA. Wyniki FICO są wykorzystywane do oceny ryzyka kredytowego, uwzględniają one różne czynniki do określenia zdolności kredytowej. Badają 5 obszarów: historię płatności, bieżący poziom zadłużenia, rodzaje wykorzystywanych kredytów, długość historii kredytowej oraz nowe rachunki kredytowe.

Wyniki FICO wahają się od 300 do 850 punktów. Ogólnie wyniki powyżej 650 punktów wskazują na dobrą historię kredytową (powyżej 750 punktów na bardzo dobrą), natomiast poniżej 620 punktów na złą. Dlatego też osoby z niskim wynikiem FICO mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu na korzystnych warunkach. Należy również pamiętać, że wynik FICO nie jest jedynym czynnikiem, który biorą pod uwagę kredytodawcy, uwzględniają oni również inne aspekty.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Obliczanie wyników FICO

Jak wcześniej pisaliśmy, FICO składa się z obliczenia 5 elementów. Parametry FICO mogą być dostosowane dla każdej osoby, jednak ogólnie waga każdego z tych elementów prezentuje się następująco:

  • historia płatności – 35%
  • należne rachunki – 30%
  • długość historii kredytowej – 15%
  • nowy kredyt – 10%
  • miks kredytów – 10%

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym elementom.

Historia płatności

Sprawdzane jest tutaj, czy osoba starająca się o kredyt spłaca swoje dotychczasowe rachunki kredytowe na czas. Raporty pokazują dane dla każdej linii kredytowej, a jeżeli wystąpiły opóźnienia, to pokazują, jak duże opóźnienie to było.

Należne rachunki

Tutaj badane są inne zobowiązania finansowe. Pod uwagę nie jest brana jedynie wielkość zadłużenia, ale również kwota dostępnego kredytu. Ma to duże znaczenie w przypadku osób posiadających karty kredytowe. Przykładowo osoba posiadająca kredyt w wysokości 10.000 złotych, ale jednocześnie jest bliska limitów na swoich kartach kredytowych, może mieć niższą ocenę niż osoba, która jest winna 50.000 zł, ale jest daleka od limitów na swoich kontach.

Długość historii kredytowej

Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższą i bogatszą historię kredytową ma dana osoba, tym większy wynik uzyskuje. Jednocześnie nawet osoby posiadające krótką historię mogą mieć dobry wynik FICO.

Mix kredytowy

Tutaj brana jest pod uwagę różnorodność zobowiązań finansowych (karty kredytowe, limity na kontach, pożyczki ratalne, kredyty hipoteczne). Osoby korzystające z różnych zobowiązań mogą liczyć na wyższy wynik, niż osoby, które korzystają np. tylko z jednego rodzaju kredytów.

Nowe zobowiązania finansowe

Badane tutaj są ostatnio rozpoczęte zobowiązania finansowe. Jeżeli osoba starająca się o kredyt w ostatnim czasie zaciągnęła kilka zobowiązań, to może oznaczać gorszą sytuację finansową, co wiąże się z większym ryzykiem udzielenia jej kredytu i obniża jej wynik.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły