sobota, 18 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Kim jest i jaką rolę pełni Dyrektor Generalny (CEO)?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Dyrektor generalny, czyli w skrócie CEO (z ang. chief executive officer) jest najważniejszym dyrektorem w firmie. Do jego obowiązków należy podejmowanie kluczowych decyzji związanych z rozwojem firmy, całością działalności, jej zasobami. CEO jest również głównym punktem komunikacji między zarządem a resztą korporacji. Dodatkowo CEO często też dba o wizerunek firmy, jest jej twarzą. Dyrektor generalny wybiera zarząd i jego akcjonariusze.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Dyrektor generalny w różnych firmach

Należy zauważyć, że rola dyrektora generalnego może różnić się w zależności od wielkości firmy, struktury, czy też kultury zarządzania. Przykładowo w większych firmach często CEO zajmują się tylko decyzjami strategicznymi, wyznaczają bardziej kierunek, w którym ma podążać przedsiębiorstwo, określają kulturę pracy, wizję rozwoju. Natomiast w mniejszych firmach oprócz takich decyzji są bardziej zaangażowani w codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Ze względu na swoje stanowisko CEO czasem stają się sławni, stają się pewnego rodzaju twarzą swojej marki. Przykładem może być Mark Zuckerberg, czyli dyrektor generalny Facebooka. Chociaż z pewnością bardziej rozpoznawalną postacią jest Steve Jobs, który był założycielem, a następnie dyrektorem generalnym Apple. Jego wizerunek był na tyle silny, że po jego śmierci powstawały liczne filmy i książki dokumentalne. Należy jednocześnie podkreślić, że to czy CEO jest rozpoznawalny, czy też nie zależy w dużej mierze nie tylko od firmy, a danej osoby. Przykładowo Tim Cook, który objął stanowisko dyrektora generalnego w Apple, jest znacznie mniej medialną postacią niż Steve Jobs.

CEO, a inni dyrektorzy w firmie

Należy zauważyć, że wiele z największych, światowych korporacji wywodzi się z Ameryki. Dlatego też warto przyjrzeć się temu, jakie inne, kluczowe stanowiska możemy znaleźć w tamtejszej hierarchii korporacyjnej. Dlatego przyjrzyjmy się różnicy pomiędzy CEO a innymi ważnymi dyrektorami w firmie.

Przewodniczący rady (COB)

Lider zarządu nazywa się przewodniczącym rady, czyli w skrócie COB (z angielskiego Chair of the Board). Ma on największą władzę w zarządzie, jednocześnie nie może go unieważnić. COB i CEO mogą być jedną osobą, jednak zwykle wyznacza się inną osobę na to stanowisko. Najważniejszym zadaniem przewodniczącego rady jest bycie łącznikiem pomiędzy akcjonariuszami a zarządem i kierownictwem, ma on zadbać o to, żeby zobowiązania firmy wobec akcjonariuszy zostały spełnione. Dlatego też często COB wyznacza cele i zadania razem z resztą zarządu, które pozostała część korporacji ma zrealizować.

Dyrektor finansowy

Dyrektor finansowy skupia się na sprawach finansowych. Zna on mocne i słabe punkty finansów firmy, śledzi przepływy pieniężne, nadzoruje planowanie finansowe firmy. Dlatego jego rola w firmie jest bardzo istotna, ponieważ rozwój przedsiębiorstwa nierozerwalnie wiąże się z odpowiednim zarządzaniem finansami.

„Przepracowany” CEO

Należy jeszcze przyjrzeć się trzeciej możliwości, czyli takiej, w której CEO pełni nie tylko funkcję dyrektora generalnego, ale również ma inne zadania. Taka sytuacja często występuje w przypadku startupów, mniejszych firm, kiedy to dyrektor generalny pełni też często funkcję dyrektora finansowego i zajmuje się codziennymi zadaniami w firmie. Niestety nie zawsze jest to dobre, ponieważ prowadzi to do przepracowania i sytuacji, w której zbyt wiele obowiązków spoczywa na jednego osobie. (co odbija się na jakości podejmowanych decyzji). Ponadto różne stanowiska dyrektorskie zostały wyznaczone nie bez przyczyny — potrzeba tutaj różnych kompetencji, których często nie ma jedna osoba.

Zmiana prezesa a sytuacja firmy

Zdarzają się sytuację, w której w firmie zmienia się dyrektor generalny. Może, choć nie musi się to odbić się na cenach akcji.  Zwykle zmiana CEO firmy niesie większe ryzyko spadku cen niż wzrost. Zwłaszcza jeżeli zmiana prezesa nie była planowana.

To jak sytuacja wpłynie na akcje firmy, zależy w dużej mierze od tego, jak nowy prezes będzie postrzegany przez rynek oraz od tego, jak on się zaprezentuje, jaką będzie miał strategię zmiany i rozwoju firmy.

Znaczenie ma również doświadczenie dyrektora — jeżeli jest to osoba, która zna branżę, firmę, wyzwania, z jakimi musi mierzyć się korporacja, to inwestorzy będą spokojniejsi. Znaczenie ma również to, jak zarząd będzie radził sobie w okresie przejściowym.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły