środa, 18 maja, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Nie daj się wrobić! Oszustwo i wyłudzenie pieniędzy metodą na „KNF”

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Maciej Boruc
Maciej Boruc
Założyciel portalu PoznajRynek.pl. Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

W ostatnim czasie do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) wpływa coraz więcej sygnałów dotyczących działalności osób które posługują wizerunkiem KNF/UKNF lub powołujących się na działanie na zlecenie KNF, które tym samym chcą akredytować swoje działania.

Na stronie internetowej UWAGA! Cyberoszust możemy znaleźć przykłady takiego oszukańczego procederu. Proponowane są m.in. „fikcyjne transakcje pośrednictwa wymiany kryptowalut lub weryfikację kosztów produktów lub usług oferowanych przez podmioty nadzorowane przez KNF”.

Źródło: KNF

Na stronie kampanii informacyjnej UWAGA! Cyberoszust znajdziemy podstawowe wskazówki i porady, które warto uwzględnić podczas kontaktów z osobami lub podmiotami, próbującymi dokonać oszustwa „metodą na KNF”.

W związku z coraz większą ilością cyberoszustw, UKNF w specjalnym komunikacie przypomina, że KNF nigdy:

  • nie uczestniczy ani nie pośredniczy w realizacji transakcji finansowych pomiędzy klientem a instytucją finansową
  • nie upoważnia nikogo (firm, osób itd.) do reprezentowania KNF ani UKNF, ani nie weryfikuje kosztów produktów, usług, czy też badania jakości obsługi klientów
  • nie pobiera żadnych opłat za udzielanie pożyczek przez podmioty prywatne
  • nie zajmuje się egzekwowaniem kosztów, podatków, opłat za certyfikaty oraz innych fałszywych działań wymyślanych przez oszustów

Pracownik Komisji Nadzoru Finansowego karze Ci wpłacić pieniądze? Bądź czujny!

Jeśli ktoś ci oferuje środki finansowe (wygrana na loterii, otrzymanie kryptowalut, pomoc finansowa np. w związku z COVID-19) uważaj, może to być oszustwo.

Najczęściej oszuści dzwonią do ofiar z ofertą kupna i sprzedaży kryptowalut. Podczas rozmowy przekazywane są informacje, że podczas transakcji muszą zostać spełnione „wymagania KNF dotyczące nagrywania procesu transakcji” (lub inne wymyślone przez oszustów powody uczestnictwa KNF jak np., uczestnictwo pracownika UKNF w celu monitorowania transakcji), np. poprzez udostępnienie pulpitu Twojego komputera.

Policja ostrzega, że tego typu telefony to próba oszustwa i zdobycia kontroli nad komputerem ofiary. Instytucje finansowe NIGDY nie proszą klientów o instalację oprogramowania do pomocy zdalnej. Jeżeli ktoś Cię do tego namawia to prawdopodobnie oszustwo.

Podszywanie się pod UKNF to bardzo perfidny proceder ponieważ rynek kryptowalut w Polsce nie jest regulowany ani nadzorowany. KNF nie licencjonuje, ani nie nadzoruje obrotu kryptowalutami. KNF oraz pracownicy UKNF nigdy nie biorą też udziału w bezpośrednich relacjach z klientami instytucji finansowych czy w poszczególnych transakcjach.

A co jeśli padłeś już ofiarą oszustwa na KNF?

Zgodnie z ustawą z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny:

  • Art. 227. Kto, podając się za funkcjonariusza publicznego albo wyzyskując błędne przeświadczenie o tym innej osoby, wykonuje czynność związaną z jego funkcją, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
  • Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast zgłoś je organom ścigania na najbliższym komisariacie oraz poinformuj UKNF o nieprawidłowości w działalności oszukańczego podmiotu wysyłając zgłoszenie na adres [email protected].

Źródła: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/kampanie_spoleczne/uwaga_cyberoszust/przyklady

https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/kampanie_spoleczne/uwaga_cyberoszust/porady

https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/kampanie_spoleczne/uwaga_cyberoszust

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Medium well, stopień przedświątecznego wysmażenia niedźwiedzi.

Święta za rogiem, zanim większość z nas odda się ich magii, wypada trochę postudiować. Co wydarzyło się na indeksach, dlaczego...

Podobne artykuły