piątek, 26 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Najbardziej wpływowe osoby na światowych rynkach finansowych

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Co roku największa na świecie agencja prasowa zajmująca się rynkami kapitałowymi – Bloomberg, publikuje listę najbardziej wpływowych osób z kilku obszarów – w tym ze świata finansów.

Wpływ uwzględnionych w zestawieniu osób na rynki finansowe odbywa się na różny sposób: przez kreowanie polityki gospodarczej, zasiadanie za sterami wielkich przedsiębiorstw, czy też zarządzanie gigantycznymi sumami gotówki.

Kto najczęściej znajdował się w ostatnich odsłonach tego zestawienia i według Bloomberga należy do najbardziej wpływowych osób światowej finansjery? Przekonamy się poniżej:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jerome Powell

Jerome Powell od 5 lutego 2018 pełni funkcję przewodniczącego Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej. Jego kandydatura uzyskała poparcie zarówno Demokratów, jak i Republikanów.

Jako szef Fed, ma on dziś gigantyczny wpływ na rynki finansowe nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Maklerzy, analitycy, inwestorzy instytucjonalni oraz korporacje słuchają jego każdego przemówienia z ogromną uwagą, próbując przewidzieć kolejne decyzje Rezerwy Federalnej USA.

Jest to prawdopodobnie jedyna osoba, która może wpłynąć na zachowanie całego Wall Street zaledwie kilkoma słowami – na przykład tym, które zapowiadają dalsze i wyższe podwyżki stóp procentowych, nawet kosztem gospodarczego schłodzenia. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że jego sposób komunikowania się z rynkiem już istotnie zapisał się w historii rynków finansowych.

Warren Buffett

Warren Buffett to nie tylko najbogatszy inwestor, ale i piąty najbogatszy człowiek świata według najnowszego zestawienia Forbes. Absolutny wzór do naśladowania, którego każdy ruch na rynku kapitałowym śledzą miliony inwestorów i spekulantów na całym świecie – zarówno tych profesjonalnych jak i detalicznych. Nic dziwnego, skoro w ten sposób zarobił już ponad 100 miliardów dolarów.

Nazywany jest “Wyrocznią z Omaha”. To właśnie z tego miasta pochodzi, a co więcej znajduje się tam siedziba Berkshire Hathaway – holdingu, którego prezesem i głównym akcjonariuszem jest sam Buffett. Warren Buffett

Inwestor ten znany jest z zamiłowania do inwestowania w wartość, co oczywiście przekłada się na długoterminową technikę handlu oraz przekonania do analizy fundamentalnej.

Oznacza to, iż nie bazuje na aktualnych trendach, lecz dokładnie weryfikuje kondycję finansową spółki, porównuje do jej konkurencji, a nawet całego sektora gospodarczego. Kieruje się również prostą zasadą – inwestuje tylko w takie spółki, które rozumie.

Elon Musk

Nie ma żadnych wątpliwości, że Elon Musk – dyrektor generalny takich przedsiębiorstw jak Tesla czy SpaceX, jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi świata, nie tylko finansów. Jest on nawet uznawany za najbardziej wpływowego użytkownika Twittera – platformy społecznościowej, którą ten miliarder pod koniec października ostatecznie nabył za 44 miliardy dolarów.

Przechodząc do tematyki rynku kapitałowego, należy wiedzieć, że w ostatnich latach jeden krótki wpis Elona Muska na Twitterze potrafi wywołać iście szokujące ruchy na amerykańskiej giełdzie. Zazwyczaj dotyczyły one akcji Tesli oraz właśnie Twittera.

Niewiarygodny wpływ na rynek kryptowalut

Mało tego – Musk odznaczał się w ostatnich latach również gigantycznym wpływem na rynek kryptowalut. To właśnie jego tweety odpowiadały za szokujący rajd cenowy na rynku Bitcoina i Dogecoina, do którego doszło wiosną 2021 roku. W pierwszym przypadku, napisał on na swoim Twitterze wprost, że samochody jego marki Tesla będzie można kupować za Bitcoiny.

W drugim przypadku, Musk w Prima Aprilis zadeklarował na Twitterze, że jego firma działająca w przemyśle kosmicznym – SpaceX, dosłownie umieści rzeczywistego Dogecoina na Księżycu. Później publikował jeszcze kolejne tweety nawiązujące do tej kryptowaluty. Elon Musk

Po kilku tygodniach, Elon Musk zmienił jednak swoje nastawienie do kryptowalut. W maju zadeklarował on na Twitterze, że Tesla jednak nie będzie przyjmowała płatności Bitcoinem za swoje samochody. Podobno doszedł wtedy do wniosku, że nie może wspierać pieniądza, który powoduje tak wielki wzrost zużycia energii, w tym tej produkowanej z węgla.

Ta deklaracja oczywiście spowodowała załamanie na rynku kryptowalut. Większość najistotniejszych monet – w tym Bitcoin – w ciągu kilkunastu godzin przeceniła się wtedy o kilkanaście procent.

Jamie Dimon

Jamie Dimon od 2005 roku jest dyrektorem generalnym największego banku w Stanach Zjednoczonych, świadczącego kompleksowe usługi inwestycyjne – JPMorgan Chase. Łączna wartość aktywów banku przekracza obecnie 3,9 miliarda dolarów.

Na Wall Street nazywany jest “złotym chłopcem od trudnych transakcji”. Pod jego skrzydłami bowiem JPMorgan wyrósł na jeden z wiodących banków inwestycyjnych świata.

Larry Fink

Laurence “Larry” Fink to dyrektor generalny amerykańskiego funduszu inwestycyjnego BlackRock – największej na świecie firmy zarządzającej aktywami o wartości 10 bilionów dolarów. Portfel inwestycyjny założonego w 1988 roku przez Finka BlackRock obejmuje fundusze inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe i inwestorów indywidualnych.

Sam Larry Fink jest natomiast w środowisku bankierów nazywany “królem Wall Street” i w przeszłości bywał najczęstszym rozmówcą szefów Rezerwy Federalnej oraz pierwszą osobą, do której z prośbą o pomoc zwracał się Biały Dom gdy zawalił się amerykański system finansowy.

Co istotne, BlackRock jest jednym z największych akcjonariuszy wiodących amerykańskich koncernów – w tym gigantów technologicznych, dzięki czemu Larry Fink ma ogromny wpływ na to, co dzieje się w świecie rynków finansowych.

Ray Dalio

Raymond “Ray” Dalio to inwestor zarządzający jednym z najbardziej poważanych funduszy na świecie – Bridgewater Associates. Założył go w 1975 roku. Fundusz zdobył znaczną ilość nagród i wyróżnień. Co roku regularnie plasuje się na najwyższych pozycjach w rankingach funduszy hedgingowych, a dziś zarządza kapitałem przekraczającym 140 miliardów dolarów.

Warto także wspomnieć, że Ray Dalio wydał wiele doskonale napisanych i świetnie sprzedających się książek, a najpopularniejsza z nich nosi tytuł “Principles: Life and Work”. Przez długi czas znajdowała się ona na pierwszym miejscu listy New York Times Bestseller.

Christine Lagarde

Christine Lagarde od 1 listopada 2019 roku pełni funkcję prezes Europejskiego Banku Centralnego. Podobnie jak Jerome Powell, ona również ma istotny wpływ na światowe rynki finansowe, gdyż podczas oficjalnych przemówień, rynki finansowe dogłębnie oceniają – a następnie wyceniają – jej każde słowo.

Chase Coleman III

Chase Coleman III to inwestor zarządzający funduszem hedgingowym Tiger Global. Swoją karierę inwestycyjną rozpoczął już w 1997 roku w funduszu hedgingowym należącym wtedy do Juliana Robertsona o nazwie Tiger.

Trzy lata później Robertson zamknął swój fundusz i przekazał Colemanowi 25 milionów dolarów na zarządzanie. Chase Coleman III założył wtedy fundusz o nazwie Tiger Global i szybko zaczął odnosić spektakularne sukcesy. Dziś Tiger Global zarządza kapitałem o wartości 125 miliardów dolarów, a w ciągu ostatniej dekady średnioroczna stopa zwrotu tego funduszu hedgingowego wynosi 22,5%.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły