czwartek, 28 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Możliwe debiuty giełdowe na GPW w 2023

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Nie ma żadnych wątpliwości, że 2022 rok okazał się koszmarny dla rynku IPO na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na głównym parkiecie GPW nie zadebiutowała bowiem żadna nowa spółka. Co prawda pojawiły się na nim akcje 8 nowych podmiotów, lecz były to prostu przejścia z rynku NewConnect.

Jednocześnie przez minione 12 miesięcy z rynku głównego GPW wycofano akcje aż 18 spółek. Jednak w 2023 roku jest szansa na ożywienie na rynku ofert publicznych. Okazuje się bowiem, że tylko na główny parkiet GPW może wejść aż 17 spółek, w tym 10 nowych i 7 z NewConnect.

Mowa tu przede wszystkim o spółkach, które wstrzymały działania prowadzące do pierwszej oferty publicznej. Po prostu zawiesiły dalsze czynności związane z prospektem emisyjnym lub już samą ofertą akcji. Jakie podmioty należą do tej grupy? Przekonamy się poniżej, na początek:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Metalkas IPO

Metalkas to polska, rodzinna firma z ponad sześćdziesięcioletnią tradycją na rynku, zarządzana obecnie przez trzecie już pokolenie właścicieli. W latach sześćdziesiątych spółka opracowała prototyp, popularnej wówczas w Polsce, kasetki metalowej z podwójnym dnem.

W ostatnich latach firma buduje swoją wartość i pozycję na rynku produktów niezbędnych do budowy, remontu, wykończenia i wyposażenia wnętrz, a ich produkty można znaleźć w popularnych sieciach budowlanych.

Spółka zatrudnia niemal 600 osób. W swoim portfolio 3 marki produktów własnych:

  • Metalkas – sejfy, szafy pancerne, regały metalowe i szafy metalowe
  • Bayersystem – drabiny domowe i przemysłowe oraz regały plastikowe
  • Grzenia – luksusowe sejfy.

W lutym 2022 roku prace nad prospektem emisyjnym spółki zostały jednak zawieszone. Dziś nie wiadomo czy przygotowania do oferty publicznej zostaną wznowione, lecz z całą pewnością nie można tego wykluczać.

Oferteo

Oferteo to lider sektora usług online na żądanie w Polsce. Spółka od 2008 roku prowadzi platformę oferteo.pl, na której łączy osoby oraz firmy zainteresowane nabyciem usług i produktów od wykonawców i dostawców. Przez platformę można więc złożyć zapytanie o poszukiwaną usługę, a zainteresowane firmy wykonawcze same złożą oferty wykonania prac.

Na początku września 2021 roku Oferteo złożyło prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego. Na początku lutego 2022 roku spółka wstrzymała jednak postępowanie prospektowe.

Jej decyzja wynikała zarówno z czynników rynkowych, jak i biznesowych. Spółka przyznała przy tym, że przygląda się na bieżąco sytuacji na giełdzie i czeka na optymalny moment, by wrócić do procesu IPO.

DESA

DESA jest największą firmą zajmującą się obrotem dziełami sztuki w Polsce. Jej działalność sięga 1998 roku, kiedy doszło do połączenia warszawskiej części największej sieci antykwariatów DESA, działających od 1950 roku, z pierwszym polskim Domem Aukcyjnym Unicum. Galeria sztuki

Spółka prowadzi znany dom aukcyjny DESA Unicum oferując pośrednictwo w sprzedaży dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. W planach spółki jest osiągnięcie w najbliższych latach pozycji jednego z pięciu największych domów aukcyjnych w Europie pod względem obrotów.

Jeszcze w listopadzie 2021 roku DESA ogłosiła chęć przeprowadzenia oferty publicznej akcji. Ostatecznie jednak w lipcu 2022 prace nad prospektem emisyjnym zostały zawieszone.

Spółka zamierzała pozyskać środki na dalszy rozwój i przejęcia. Powodu zawieszenia procedury wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie nie podano, ale można się domyślić, że chodzi o te same negatywne czynniki rynkowe, czyli niekorzystną tendencję utrzymującą się na giełdach na całym świecie.

Transition Technologies MS

Transition Technologies MS to spółka założona w 2015 roku, wchodząca w skład Grupy Transition Technologies – jednego z największych podmiotów z tego sektora w Polsce. Zajmuje się ona dostarczaniem outsourcingu IT dla dużych firm.

Spółka wdraża nowoczesne rozwiązania światowych liderów IT. Transition Technologies MS korzysta z zaawansowanych rozwiązań obejmujących platformę Salesforce, platformę Adobe Experience Manager czy rozwiązania chmurowe Microsoft.

Swoją ofertę publiczną i plany debiutu na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie spółka zapowiedziała jeszcze w listopadzie 2021 roku. Co więcej, na początku 2022 roku prace nad zatwierdzeniem prospektu Transition Technologies MS były już na ukończeniu.

Spółka jednak wstrzymała procedurę w Komisji Nadzoru Finansowego zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie. Dziś wydaje się, że Transition Technologies MS może jako jedna z pierwszych spółek powrócić do planów IPO i przeprowadzić ofertę publiczną w najbliższych miesiącach.

Event Horizon

Event Horizon to niezależny producent i wydawca gier kategorii premium z segmentu AA i AA+. Spółka została utworzona w 2016 roku. Studio znane jest głównie z wydanej w 2018 roku gry typu RPG – Tower of Time.

Swoją ofertę publiczną i plany debiutu na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie spółka zapowiedziała jeszcze w grudniu 2021 roku. W czerwcu 2022 Event Horizon poinformował o przesunięciu w czasie planów wejścia na GPW.

Powodem przesunięcia była sytuacja ekonomiczna i geopolityczna, która miała negatywny wpływ na rynek IPO i wyceny nowych debiutantów. Mimo to, spółka cały czas prowadzi przygotowania do IPO, więc jej debiut na głównym rynku GPW jest jak najbardziej możliwy w najbliższych 12 miesiącach – o ile koniunktura się poprawi.

ExpertSender IPO

O spółce

ExpertSender jest twórcą i właścicielem platformy, która służy do wielokanałowej komunikacji elektronicznej (CPaaS). Z platformy od ponad 13 lat korzystają firmy z branży e-commerce, tradycyjne sklepy oraz agencje digital marketingowe do prowadzenia kampanii marketingowych w Internecie.

Platforma jest udostępniana na stronach internetowych ExpertSender w formule oprogramowania jako usługi (SaaS) i wykorzystywana w kampaniach marketingowych firm w Internecie.

Platforma umożliwia komunikację elektroniczną za pomocą email, sms, web-push, web pop-up, smart web pop-up i chatbot. Pozwala na segmentację odbiorców, aktywne zarządzanie bazami i zgodami, rozbudowę baz danych o nowe informacje, stosowanie silników rekomendacyjnych, wielowymiarową analizę i raportowanie danych, a także dowolną konfigurację i dopasowanie ściśle do potrzeb użytkownika.

ExpertSender dostarcza ponad 20 miliardów wiadomości rocznie na zlecenie ponad 360 klientów. Firma zdecydowaną większość przychodów czerpie z rynków zagranicznych – głównie z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Plany debiutu odłożone w czasie

W lutym 2022 roku ExpertSender złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zatwierdzenie prospektu w związku z zamiarem przeprowadzenia oferty publicznej akcji i debiutu na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Na początku lipca spółka złożyła jednak wniosek o zawieszenie procedury wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie z powodu niesprzyjających warunków rynkowych.

ExpertSender zapowiedział jednak, że będzie dalej monitorować sytuację na rynkach kapitałowych i rozważy powrót do procesu w przypadku poprawy koniunktury. Istnieje zatem szansa na powrót do IPO w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Vortex Energy

Vortex Energy jest jednym z pionierów sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Spółka została założona w Niemczech w 2004 roku i od 19 lat realizuje projekty parków wiatrowych i farm fotowoltaicznych oraz parków wiatrowych.

Od początku istnienia firmy łączna moc zrealizowanych projektów w Polsce i w Niemczech wynosi ponad 425 megawatów, z czego około 320 megawatów zostało zrealizowane Polsce.

W lutym 2022 roku Vortex Energy rozpoczął rozpoczął swoją ofertę publiczną. Jednak już na początku marca spółka zdecydowała się ją zawiesić ze względu na sytuację rynkową spowodowaną wybuchem wojny. Po trzech miesiącach oferta akcji o wielkości do 150 milionów złotych została wycofana.

Od tego czasu Vortex Energy czeka na lepsze warunki rynkowe. Istnieje zatem szansa na powrót do IPO w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Dr Irena Eris Kosmetyki

O spółce

Dr Irena Eris prowadzi działalność na rynku kosmetycznym od 1983 roku. Wtedy produkowała zaledwie jeden krem. Dziś jest jednym z liderów polskiego rynku kosmetycznego, z markami kosmetyków premium, dermokosmetyków oraz kosmetyków masowych, które chętnie kupowane są w 67 krajach na całym świecie.

Wielką przewagą Dr Irena Eris nad konkurencją w branży kosmetycznej jest doświadczona kadra, własne Centrum Naukowo-Badawcze Dr Irena Eris i nowoczesny zakład produkcyjny, gdzie spółka wytwarza i rozwija zróżnicowaną gamę kosmetyków, skierowanych do bardzo szerokiego spektrum klientek.

Dr Irena Eris zatrudnia łącznie 850 osób, z czego 525 pracowników w segmencie kosmetycznym oraz 325 w segmencie usług hotelarskim premium. Spółka jest właścicielem znanych marek: Dr Irena Eris, Pharmaceris, Emotopic, Lirene i Under Twenty.

Warto również wiedzieć, że Dr Irena Eris jako pierwsza i jedyna polska marka została przyjęta do prestiżowego Comité Colbert – stowarzyszenia najbardziej luksusowych marek, wśród których znajdują się między innymi Chanel, Dior, Louis Vuitton oraz hotele takie jak Hotel Ritz czy Hotel George V w Paryżu.

Plany debiutu odłożone w czasie

W marcu 2022 roku, Dr Irena Eris podjęła decyzję o złożeniu prospektu emisyjnego do Komisji Nadzoru Finansowego. Jednak już po trzech miesiącach spółka ogłosiła zawieszenie prac w KNF wskazując jako przyczynę dalej utrzymującą się niekorzystną sytuację na rynkach finansowych na świecie.

Zarząd spółki podkreśla jednak, że plany giełdowe są wciąż aktualne. W tym celu monitoruje on cały czas sytuację na rynku z zamiarem powrotu do realizacji procedury IPO.

Komex

Warszawska firma handlowa Komex to właściciel popularnej marki sklepów 5.10.15. Dziś 5.10.15. jest już nie tylko siecią blisko 260 sklepami w całej Polsce, ale także multibrandową platformą sprzedażową oferującą produkty znanych marek dla kobiet, dzieci, rodziny, a także do domu.

Pod koniec marca 2022 Komex złożył w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny. Prace nad IPO zostały jednak zawieszone na początku lipca. Dziś nie wiadomo czy przygotowania do oferty publicznej zostaną wznowione, lecz z całą pewnością nie można tego wykluczać.

3LP

3LP jest jedną z największych spółek oferujących kompleksowe i zautomatyzowane usługi fulfillmentu dla firm z branży e-commerce w Polsce. Spółka została założona w 2016 roku i należy do Grupy Kapitałowej TIM. Oferta 3LP skierowana jest do przedsiębiorstw nastawionych na outsourcing automatyzacji procesów logistycznych.

3LP podało w kwietniu 2022 roku terminarz i szczegóły oferty IPO. Jednak dzień przed startem zapisów na akcje spółka wstrzymała ofertę. Następnie we wrześniu IPO zostało odwołane.

Plany giełdowe 3LP nie zostały jednak definitywnie skreślone. Zarząd spółki poinformował, że rozważy możliwość ponownego przeprowadzenia oferty, gdy warunki rynkowe będą bardziej sprzyjające. Może to mieć zatem miejsce już w najbliższych 12 miesiącach.

Przejścia z NewConnect na główny parkiet GPW NewConnect

Zatwierdzone prospekty emisyjne

Najbliżej przejścia na główny rynek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie z NewConnect są dziś zdecydowanie trzy spółki: Passus, Movie Games i T-Bul. Prace nad ich prospektami emisyjnymi zostały już bowiem zakończone.

Co więcej, Giełda Papierów Wartościowych poinformowała w minionym tygodniu, że już 10 stycznia na rynek główny przejdzie Passus.

Prace nad zatwierdzeniem prospektów w toku

Nadal w toku są natomiast prace nad zatwierdzeniem prospektów emisyjnych takich spółek z rynku NewConnect, jak:

  • DB Energy
  • Hub.Tech
  • Scope Fluidics
  • Genomtec
  • Pointpack

Wszystkie te spółki zamierzają przenieść notowania na rynek główny GPW. Procedury zatwierdzenia ich prospektów cały czas trwają, ale nie stoją w miejscu. Według kalendarza postępu nie ma przerw w pracach więc możemy spodziewać się finalizacji i faktycznej zmiany rynku w pierwszej połowie 2023 roku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły