piątek, 29 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Kurs USD/CAD pod presją. Dziś decyzja Banku Kanady i Rezerwy Federalnej

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Środa na rynkach finansowych będzie bardzo ważnym dniem ze względu na dwie decyzje w sprawie wysokości stóp procentowych. Pierw o godzinie 15:00 swoją decyzję opublikuje Bank Kanady, natomiast o godzinie 19:00 o poziomie stóp zadecyduje Fed. Oprócz tego cały czas docierają do nas nowe informacje z Wielkiej Brytanii oraz z frontu wojny handlowej. Sporo się dzieje również w dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym.

Decyzje banków centralnych BoC oraz Fed

Dla przypomnienia, w Europie doszło do przesunięcia czasu w zeszłą niedzielę natomiast w Ameryce czas z letniego na zimowy jest przesuwany o tydzień później (3 listopad), dlatego wszelkie publikacje makro są przesunięte o godzinę.

Na pierwszy rzut idzie decyzja Bank of Canada w sprawie stóp procentowych. W przeciwieństwie do Rezerwy Federalnej, oczekuje się że Bank Kanady pozostawi stopy procentowe bez zmian. Ogólna sytuacja makro jest na tyle dobra w Kanadzie, że bank ten nie musi obniżać stóp procentowych. Jednakże, biorąc pod uwagę sytuację na rynku dolara kanadyjskiego, można przypuszczać że optymizm związany z dobrą koniunkturą jest już w pełni wyceniony. W ostatnich tygodniach USDCAD zanotował ogromne spadki, więc aby trend ten mógł dalej być kontynuowany, Bank Kanady musiałby wysłać komunikat o ewentualnym zaostrzeniu polityki, co obstawiam że jednak się nie stanie.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Kurs USDCAD z pierwszą reakcją wzrostową – wykres dzienny

kurs dolara do dolara kanadyjskiego 30.10We wczorajszym dniu doszło do pierwszej większej reakcji popytowej na tej parze dlatego warto zwrócić uwagę na dalsze zachowanie kursu USDCAD.

Jest niemal pewne, że Fed obniży dziś stopy procentowe

W dalszej części dnia poznamy decyzję Fedu. Tutaj mamy niemalże stuprocentowe prawdopodobieństwo tego, że FOMC zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych lecz ta decyzja jest już w pełni wyceniona przez rynek. Ważniejsza dla rynku będzie perspektywa tego, co będzie działo się dalej czyli jakie będą dalsze ruchy Fed.

Prezes Fed, Jerome Powell

Już miesiąc temu sporo mówiło się na temat tego, że cykl obniżek stóp procentowych jest zakończony, jednakże bardzo słabe dane (spadek ISM-ów do najniższych poziomów od kilku lat) spowodowały, że Rezerwa Federalna będzie zmuszona jeszcze raz obniżyć stopy procentowe.

Ostatnie komunikaty banku wskazywały, że poziom stóp procentowych jest tylko dostosowaniem w cyklu i bardzo możliwe, że dzisiejszy komunikat może być nieco inny. Mianowicie, istnieje szansa że Fed zakomunikuje, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie przez dłuższy czas. Pewno później oczywiście doda do tego, że stopy będą dalej od przychodzących danych z gospodarki ale ogólnie taki komunikat może być lekko jastrzębi, co może być pozytywne dla dolara amerykańskiego.

Ważną kwestią mogą być jakiekolwiek wzmianki na temat ewentualnego programu QE, bo jeżeli faktycznie doszłoby do uruchomienia takiego programu to wtedy dolar może sporo stracić na wartości.

Biorąc pod uwagę scenariusz bez QE, wydaje się że dolar amerykański był na tyle mocno przeceniony w ostatnim czasie że dzisiaj jest spora szansa na to, że jednak powróci nam do chociaż chwilowego wzrostu.

Wojna handlowa – ustalony termin spotkania Xi Jinping – Donald Trump

Do spotkania prezydentów Chin i USA dojdzie podczas szczytu APEC (współpraca gospodarcza Azja i Pacyfik) w Chile, w połowie listopada. To właśnie tutaj ma dojść, teoretycznie, do podpisania porozumienia fazy pierwszej negocjacji handlowych. Jak się wczoraj okazało, nie wszystko jednak jest takie różowe ponieważ administracja amerykańska wysłała komunikat, że w przypadku jeżeli nie udałoby się tam podpisać porozumienia, nie będzie to oznaczać zerwania rozmów. Można wysnuć wniosek, że jednak nie wszystko tutaj ładnie ze sobą współgra dlatego pierwsza reakcja rynków akcyjnych była spadkowa. Z drugiej strony dostajemy informacje, że całość tego porozumienia jest już ukończona. Komu zatem wierzyć i czego się spodziewać?… Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się lekkim cofnięciem więc widać, że inwestorzy sceptycznie patrzą na całe porozumienie.

Kalendarz makroekonomiczny – ADP, PKB i DoE

Źródło: https://pl.investing.com/economic-calendar/

Dzisiaj w kalendarzu sporo się dzieje ponieważ mamy raport ADP z rynku pracy czyli zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Będzie to taki wstęp do raportu NFP, który zaplanowany jest na piątek. Publikacja nastąpi o godzinie 13:15.

Następnie o godzinie 13:30, opublikowany zostanie raport PKB za III kwartał w USA. Rynkowe oczekiwania wskazują na niższe tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki w stosunku do II kwartału (1,6% prognoza w stosunku do 2,0% w II kwartale). Wojna handlowa pomiędzy dwoma potęgami gospodarczymi odciska swoje piętno na obu krajach. Raport o PKB na pewno dostarczy nowych informacji o sytuacji USA.

Kolejnym ważnym wydarzeniem jest raport Departamentu Energii na temat zapasów ropy naftowej. Wczorajszy raport API wskazał wzrost zapasów ropy o 0,6 miliona baryłek. Ostatni raport DoE po pięciu tygodniach wzrostowych, wskazał na spadek zapasów o 1,699 miliona baryłek co było mocnym rozstrzałem z prognozą, która wskazywała na wzrost o 2,232 miliona baryłek.

Warto też wiedzieć, że w dniu dzisiejszym swoje wyniki finansowe zaprezentują takie firmy jak Apple, Facebook, Starbucks czy General Electric.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły