piątek, 19 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Kurs dolara traci, a giełdowe indeksy świecą się na zielono. Oto efekt wczorajszych działań FED

Polecane

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska. Związany zawodowo z rynkiem FX od 2003 r., a prywatnie z WGPW od 1994. W DM BOŚ od 2009 r. - odpowiada za codzienną analizę rynków FX, prowadzi też webinary dla klientów biura. Ceniony komentator wydarzeń na rynkach walut, także jako ekspert w mediach ogólnopolskich. Wielokrotnie wygrywał rankingi prognoz walutowych dla EURPLN sporządzane przez dziennik Puls Biznesu.

Sytuacja na rynkach 24 marca

Dolar traci dzisiaj na szerokim rynku, a giełdowe indeksy świecą się na „zielono” – to efekt podjętych wczoraj działań FED, który de facto podjął bezprecedensową decyzję o nielimitowanym QE (chociaż nie wobec wszystkich aktywów) i zdecydował się na kolejne działania wspierające płynność. Wall Street podeszła do tego wczoraj nieco sceptycznie, nastroje psuły negatywne statystyki dotyczące koronawirusa, oraz trwające przepychanki polityczne w Kongresie wokół gigantycznego programu fiskalnego (Demokraci chcą być bardziej hojni, niż Republikanie). Czy dzisiaj będzie inaczej? Zobaczymy. Inwestorzy cały czas boją się, że gospodarczo-społeczny lockdown może potrwać miesiące, a nie tygodnie (jak próbuje to twierdzić coraz mniej wiarygodny ostatnimi czasy Donald Trump).

Poza działaniami FED wpływ na poprawę sentymentu mogą mieć informacje z …Włoch, gdzie od trzech dni maleje dynamika nowych zachorowań na COVID-19 i zgonów, chociaż chyba jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ogłaszać, że jest to światełko w tunelu. Jednocześnie europejscy politycy (zwłaszcza Niemcy) zdają się być zgodni, co do możliwości udzielenia tanich pożyczek Włochom z tzw. Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Dzisiaj na specjalnym spotkaniu Eurogrupy ten wątek będzie nadal dyskutowany, a także pomysł emisji tzw.  europejskich coronabonds, czyli specjalnych obligacji mających sfinansować większe wydatki związane z korona wirusem. Byłby to przełom, co do skali emisji takiego wspólnego długu, ale i też rodził masę obaw i pytań, co sprawia, że temat ten jest na razie blokowany przez Niemcy. Tymczasem wczoraj tamtejszy Bundestag zaakceptował gigantyczny, bo wart 750 mld EUR lokalny program pomocowy.

Najlepiej radzą sobie dzisiaj waluty Antypodów (AUD i NZD), ale absolutnym liderem jest korona norweska, którą dodatkowo wspiera wyraźnie drożejąca ropa na fali spekulacji o możliwym sojuszu USA z Arabią Saudyjską, które miałoby ustabilizować ceny surowca na rynkach.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

OKIEM ANALITYKA – w poszukiwaniu wartości

Nie ma wątpliwości, że FED zastosował wczoraj opcję atomową. Najpewniej w kolejnych kilkunastu dniach zostanie ona jeszcze dopracowana tak, aby w zakres QE wchodziło formalnie więcej instrumentów. Czy to dobrze, czy źle? Obawiam się, że w obecnej sytuacji nie było po prostu innego wyjścia, jak włączyć drukowanie pełną parą. Koszty – tak, zwłaszcza te ukryte w postaci znaczącej utraty wartości pieniądza w długim terminie.  Wyraźny skok cen złota w ciągu dwóch dni nie powinien być zatem dużym zaskoczeniem.  W obszarze walut taki ruch FED rozwiązuje natomiast jeden z problemów z którym niedługo musieliby zmierzyć się Amerykanie, czyli nazbyt silnego dolara. Mimo tego nie szukajmy wśród dostępnych walut jego potencjalnych następców, chyba nie tędy droga.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły