Kurs CHF/PLN zepchnięty do 4,60 PLN. Złoty trwa w zyskach.

0

Wybił wtorek, 16 maja zatem jak co tydzień przyglądamy się wybranej parze walutowej. Dziś wzrok kieruje się w stronę franka do złotego. Na rynku dzieje się sporo, a złoty wyznacza nowe tegoroczne minima dla szwajcarskiej waluty. Kurs pary CHF/PLN zepchnięty został dziś do poziomu 4,60 PLN. Złoty nadal trwa w zyskach i umacnia swoją pozycję. Co dokładnie słychać na rynku franka do złotego?

Szykuje się ósmy miesiąc spadku?

Sytuacja złotówki względem franka szwajcarskiego wygląda bardzo dobrze. Kwiecień zakończył się z korzyścią dla rodzimej waluty i był kolejnym spadkowym dla pary CHF/PLN. W pierwszej połowie maja warunki dalej dyktuje złoty. Notowania franka obniżyły się już o blisko 1%. Jeżeli złoty podtrzyma dobre nastawienie, szykować nam się będzie ósmy miesiąc spadku kursu franka.

NBP utrzymał poziom stóp procentowych

W zeszłym tygodniu, w środę 10 maja w Polsce władze monetarne decydowały o ścieżce stóp procentowych. Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej opowiedziano się za brakiem podwyżki. Narodowy Bank Polski (NBP) utrzymał tym samym poziom stóp procentowych na poziomie 6,75%. Był to kolejny, dziewiąty miesiąc z rzędu, gdzie nie zdecydowano o zmianie.

Inflacja w Polsce spadła do 14,7%

Natomiast w tym tygodniu, wczoraj 15 maja pojawiły się dane z polskiej gospodarki. Informacje napłynęły z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i dotyczyły inflacji. Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w skali roku o 14,7%. Roczna stopa inflacji za kwiecień okazała się tym samym niższa od marcowej (16,1%).

Projekcja PKB zaskoczyła

Z kolei dzisiaj inwestorzy mieli okazję zapoznać się z szacunkami dotyczącymi wzrostu gospodarczego. Projekcja produktu krajowego brutto (PKB) zaskoczyła jego odbiorców. Jak podał GUS w pierwszym kwartale gospodarka miała się skurczyć o 0,2% w skali roku. Dane okazały się lepsze niż oczekiwano. Prawdziwe zaskoczenie przyniósł odczyt PKB w ujęciu kwartalny. Według niego, w pierwszej części 2023 roku, w Polsce odnotowano wzrost rzędu 3,9%.

Kurs CHF/PLN zepchnięty do 4,60 PLN

Ostatnie kilka tygodni pokazuje wyraźną słabość franka wobec złotego. Rynek pary walutowej CHF/PLN już pod koniec kwietnia zszedł poniżej strefy 4,6700-4,6860 PLN. Frank jednak próbował walczyć i w maju momentami znajdował się powyżej tego zakresu. Niemniej rozstrzygnięcie najbliższej przyszłości strefy rozstrzygnięto w minionym tygodniu. Wówczas, rynek wykonał dokładny re-test zakresu 4,6700 od dołu i skierował się niżej.

Frank w wyniku tego badał rejony 4,6240 PLN. Choć z pozoru dawał radę je utrzymywać, dziś złoty rozwiał wątpliwości. Kurs CHF/PLN zepchnięty został do 4,60 PLN. Tym samym notowania trafiły do najniższego poziomu w tym roku.

Szukając perspektyw dla rynku na najbliższe dni, należy zauważyć, iż frank znajduje się w słabym położeniu. Dopóki nie powróci on stabilnie powyżej 4,6240 PLN, nie warto będzie szukać wzrostów. Złotówka wyraźnie rządzi i może chcieć sprowadzić franka do 4,58 PLN.

Kurs pary walutowej CHF/PLN (franka do złotego)
Wykres pary walutowej CHF/PLN interwał H4 16.05.2023

Podsumowanie 

Niewątpliwie ostatni okres należy do złotego. Pytanie jednak, ile z obecnego ruchu złotówka zawdzięcza samej sobie. Rodzima waluta, choć prosiłoby się o korektę, może jeszcze zyskiwać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj