sobota, 20 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Jak zbudowany jest i jak czytać wykres footprint?

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Wyobraźcie sobie, że jesteście sporym hedge fundem i macie zamiar kupić w dniu dzisiejszym 800 kontraktów na DAX. Czy realizując ten cel złożylibyście zlecenie PKC/PCR na 800 kontraktów?

W sytuacji, kiedy duży gracz chciałby otworzyć dużą pozycję, musi myśleć o tym jak zrealizować to zlecenie z maksymalnym dla siebie profitem, tj. kupić jak najwięcej za jak najmniej. Istnieje wiele sposobów na zakumulowanie tak dużej pozycji aby zminimalizować wpływ na rynek ale fakt pozostaje zawsze jeden. Każda zrealizowana pozycja będzie się pojawiać na taśmie i będzie widoczna jako skutek na wykresie footprint.

Jak już wspomniałem we wcześniejszym artykule, wartość narzędzi order flow nie polega na przewidywaniu gdzie ukształtuje się dokładny dołek lub szczyt, lecz na potwierdzaniu szczytów i dołków w momencie ich formowania.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Dlaczego ceny się zmieniają?

To, że cena się porusza jest wynikiem zmiany w relacji pomiędzy popytem a podażą. Rynek nie porusza się ze względu na wysoki odczyt RSI lub dywergencję na MACD. Ruch występuje wtedy, gdy popyt przewyższa podaż, lub podaż przewyższa popyt. Wszystkie oscylatory i wskaźniki są tylko pochodną ceny. Kiedy rynek będzie wybijał nowy szczyt, często wskaźniki będą na odczytach wskazujących skrajne wykupienie do momentu, gdy rynek nie zacznie spadać. Ciekawe tylko ile to skrajne wykupienie może potrwać? Godzinę? Dwie? Cały dzień? A może miesiąc?

To, co rzeczywiście powoduje że cena zmienia trend jest nieco bardziej złożone niż skrajny odczyt oscylatora RSI. Cena zmienia swój kierunek wtedy, gdy ostatni kupujący kupił lub ostatni sprzedający sprzedał (odsyłam do poczytania o aukcyjnej teorii rynku). Trend spadkowy zawraca wtedy, gdy rynek zaczyna uważać że jest tanio. Takie przekonanie wśród dużych graczy powoduje, że zaczynają oni zbierać całą podaż przy niskich cenach. I na odwrót. Drogie wyceny zachęcają sprzedających do inkasowania zysków i sprzedaży maksymalnej ilości po wysokich cenach. Patrząc czasem na footprint interpretacja sytuacji jest tak oczywista, że aż trudno w to uwierzyć.

Analizując order flow, staram się zrozumieć zachowanie innych uczestników rynku i oceniam sytuację w której znajdują się inni traderzy. Czy ktoś próbował zrzucić cenę niżej i mu się to nie udało? Czy duży gracz zaczął myśleć o tym, że jest zbyt drogo i zaczął proces dystrybucji? A może na rynku zapanowała totalna euforia zakupowa i przy coraz wyższych poziomach nie widać chęci do realizacji zysków? Na wszystkie te, i inne pytania można odpowiedzieć za pomocą order flow.

Czytanie wykresu footprint

Pierw przejdę do samego wykresu, małe wprowadzenie. Handel w fazie notowań ciągłych czy to kontraktów terminowych czy to akcji odbywa się w formie składania ofert. Mówię tutaj o tym ze względu na to, że większość traderów korzystających z MT4 jest przyzwyczajona do handlu, który opiera się na cenie widzianej na wykresie. Chcesz sprzedać 30 lot na DAX? Klikasz przycisk “sprzedaż” i cała pozycja jest zawarta po tej samej, jednej cenie.

W fazie notowań ciągłych, kurs ustalany jest w sposób dynamiczny w oparciu o tabelę arkusza zleceń. Jeśli na kontrakcie terminowym na DAX (rozmawiamy tutaj o rynku regulowanym, nie CFD) widzę przykładowo cenę 13 790, to nie oznacza to, że wszyscy którzy chcą kupić i sprzedać, po tej cenie mogą to zrobić.

Jeśli przy cenie 13 790 stało łącznie 6 kontraktów na sprzedaż, to składając zlecenie kupna 7 kontraktów, ostatni albo się nie zrealizuje, albo zrealizuje lecz po cenie wyższej wynikającej z arkusza.

To co widzimy na wykresie footprint to obie strony rynku – ilość zleceń zrealizowanych po najlepszej ofercie kupna (BID – lewa strona), oraz ilość zleceń zrealizowanych po najlepszej ofercie sprzedaży (ASK – prawa strona).

Czytając footprint musimy to robić po przekątnej od lewej do góry. Dlaczego? To wynika arkusza zleceń.

W każdym momencie w arkuszu jest dostępna jakaś ilość kontraktów po BID (ofercie kupna) oraz ASK (ofercie sprzedaży). To zlecenia typu market (po aktualnie najlepszej ofercie) wprawiają cenę w ruch..

Jeśli na rynek przyszłoby nowe zlecenie typu market buy na 5 kontraktów, uderzy ono w najlepsze oferty sprzedaży – 1 kontrakt po 13 776 i 4 kontrakty po 13 777. Jeśli płynność nie zostałaby odnowiona (do karnetu nie napłynęłyby nowe oferty), kolejny chętny do kupna musiałby zaakceptować cenę 13 778.

I oto cała tajemnica poruszania się cen na rynku. Ruszają się one za sprawą zleceń typu market. To właśnie strumień tych zleceń analizujemy w wykresach footprint. Zlecenie typu market jest uważane za agresywne działanie ponieważ uczestnik nie chce czekać na lepszą cenę i ryzykować brakiem realizacji. Jest przekonany lub zmuszony do natychmiastowej realizacji.

Wróćmy do footprintu i odczytajmy jakie transakcje miały miejsce na poszczególnych cenach.

Rozpoczynając od góry widać jest, że kiedy rynek kwotował kontrakty na DAX po cenach 13 789 BID, 13 790 ASK, 6 kontraktów zostało kupione, a 9 kontraktów zostało sprzedane. Oczywiście mówiąc kupione i sprzedane mam na myśli agresywną stronę.

Kiedy rynek kwotował 13 788 BID, 13 789 ASK, 36 kontraktów zostało kupione, a 81 zostało sprzedane. Itd…

Na rynku zawsze znajduje się strona kupna (BID) i strona sprzedaży (ASK). To właśnie w taki sposób odbywa się handel. Jeśli ktoś chce kupić, składa zlecenie z limitem na BID. Jeśli ktoś chce sprzedać, składa zlecenie z limitem na ASK. Jeśli natomiast ktoś jest zmęczony czekaniem bądź jest pewny co do swoich działań, składa zlecenie rynkowe (market order). Kupujemy wtedy po cenie ASK lub sprzedajemy po cenie BID.

Analizując wykresy footprint zawsze będziemy porównywać transakcje które zostały zrealizowane po stronie kupna BID, oraz po stronie sprzedaży ASK.

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

4 KOMENTARZE

  1. Mam pytanie:
    Napisano: “6 kontraktów zostało kupione, a 9 kontraktów zostało sprzedane. Oczywiście mówiąc kupione i” oraz “…36 kontraktów zostało kupione, a 81 zostało sprzedane…”

    Jeśli 6 jest po prawej stronie a 36 po lewej, dlaczego jedną i drugą ilość to transakcji but? Czy nie przypadkiem to 81 kontraktów powinno być kupione?

    Dziękuję za wyjaśnienie

  2. Tak, był błąd – już naprawione. Oczywiście 81 z 36 zostało podmienione. Dziękuje za zwrócenie uwagi

  3. Kupuje się po ASK jeśli wchodzisz w rynek zleceniem market. Natomiast jeśli chcesz kupić zleceniem limit, stoisz po stronie BID. I tak jest tam wytłumaczone. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny Inwestowanie w metale szlachetne to jedna z najstarszych form ochrony kapitału. Złoto jest...

Podobne artykuły