piątek, 29 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Dlaczego ceny się zmieniają? Powody wzrostu i spadku cen

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Cena dla tradera jest najważniejszym przekaźnikiem informacji bowiem sprawia, że ludzie chcą kupić bądź sprzedać instrumenty finansowe. Celem każdego uczestnika rynku jest uzyskiwanie zysków z jego transakcji, a są one zależne od zmiany ceny danego instrumentu w jakimś czasie. To właśnie zmiana ceny jest tym co sprawia, że jedni tracą, a drudzy zarabiają.

Zanim każdy z nas podejmie decyzje o dokonaniu transakcji, musi odpowiedzieć sobie na kilka pytań które wynikają z poprzednich doświadczeń. Jaki jest teraz najbardziej prawdopodobny ruch? Jaki mamy trend? Czy jest dla mnie tanio? Może drogo?

Zdrowy rozsądek każdego z nas podpowiada, aby kupować gdy cena szoruje po dnie, oraz sprzedawać gdy osiągamy ekstrema. Proste… Dlaczego więc aż tyle ludzi traci pieniądze na tradingu?

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Rynkowy mechanizm zmiany ceny

Wróćmy do ceny. Kiedy cena jakiegoś instrumentu zaczyna się poruszać w górę bądź w dół, na rynku musi znajdować się wystarczająco duża siła aby pokonać drugą stronę. To jak przeciąganie liny. Inaczej mówiąc, musi być więcej kupujących od sprzedających aby cena wrosła, oraz więcej sprzedających od kupujących aby cena spadła (chodzi o ilość zleceń, nie o ilość traderów).

Analizując sposób, w jaki porusza się cena daje nam możliwość oceny, czy nadchodzący ruch będzie słaby lub silny. To, że cena zrobiła ruch nie oznacza, że będzie ona dalej poruszać się w tym kierunku.

Każdy z was spoglądając na powyższy wykres powie, że jesteśmy w przyspieszonym ruchu wzrostowym. Cena wspina się wyżej na coraz to wyższej dynamice, jednak ostatnia świeca pokazała brak siły kupujących przy 13 300 gdzie zostawiliśmy cień i zamknęliśmy się poniżej tego poziomu. Można pomyśleć, że wszyscy sprzedają. To może Ty też sprzedasz?

Założę się, że nie raz w ten sposób straciłeś pieniądze. Zdarza się tak, że po zanegowaniu jakiegoś poziomu na wykresie natychmiast pojawia się kolejna świeca wzrostowa która kontynuuje trend. Dopóki nie spojrzymy na wolumen, nie możemy ocenić jak silny jest to ruch i co najważniejsze, kto za nim stoi.

Patrząc na footprint możemy zrozumieć dlaczego rynek odwrócił się tak szybko. Największe wzrosty były spowodowane agresywnym kupnem gdzie na limit buy w karnecie było podstawiane coraz wyżej ponad 200 kontraktów kilka ticków poniżej ceny. Rynek widząc, że „gruby” chce kupować, ściągał wszystko co stało po ASK, powodując tym samym dynamiczny wzrost ceny. Skoro popyt przewyższa podaż, ceny idą w górę. Po dojechaniu do 13 300 cena wytraciła impet wzrostowy, a po krótkim namyśleniu sprzedający „wcisnęli” 217 kontraktów po BID, dając tym samym sygnał o realizacji zysków.

Powody zmiany trendów

Wszyscy wiemy, że ceny poruszają się w wyniku zmian w popycie i podaży. Podczas gdy łatwo jest powiedzieć, że ceny rosną bo jest więcej kupujących niż sprzedających (i na odwrót gdy mówimy o spadkach), to tak naprawdę jest to trochę bardziej skomplikowane.

Cena może rosnąć z powodu braku dużych sprzedających, którzy czekają z realizacją zysków. Jeśli chodzi o popyt, to największa aktywność instytucji powinna mieć miejsce na wczesnym etapie ruchu. Dopóki kupujący nie zaczną sprzedawać swoich pozycji, rynek będzie dalej rósł. Jeśli instytucje będą oczekiwać dalszych wzrostów, cała podaż będzie absorbowana. I nie mówię tutaj tylko o podstawianiu coraz wyższych bidów. Kupujący będą kupować dopóki nie będą pewni, że cała podaż która znajduje się na niższych poziomach zniknęła.

I na odwrót. Cena może spaść nie tylko dlatego, że jest więcej sprzedających niż kupujących. Może się okazać, że po prostu brakuje kupujących na BID, którzy uchroniliby rynek przed marszem w dół. Na spadającym rynku nie ma zleceń BID, które utrzymałyby rynek. Jest to jedna z głównych przyczyn dlaczego ceny spadają znacznie szybciej niż rosną.

Cena idzie w górę aż:

  • Kupujący nie będą zainteresowani dalszym kupnem
  • Kupującym kończy się siła nabywcza
  • Kupujący zostaną przytłoczeni przez sprzedających

Ceny idą w dół aż:

  • Sprzedawcy staną się niechętni do dalszej sprzedaży
  • Sprzedawcom kończy się amunicja
  • Sprzedawcy zostaną przytłoczeni przez kupujących

Trader planując swoje działania musi przede wszystkim wiedzieć, czy jest sens ryzykować. Ten cel możemy realizować w momencie, kiedy wiemy i rozumiemy aktywność powodującą zmianę ceny. Jeśli sprzedający „wbijają się” w BIDy i „rozjeżdżają je”, a Ty nadal trzymasz pozycję long, szybko możesz uszczuplić swój rachunek. Odpowiedź na pytanie dlaczego rynek się odwrócił poznamy tylko z wykresu footprint. Oczywiście nie zawsze będą to tak wyraźne sygnały jak na omawianym przykładzie. Jednak jeśli taka sytuacja ma miejsce, musisz być w stanie szybko zareagować aby skorzystać z okazji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły