czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Lekcja 21: Jak wykorzystać informacje o pozycjach inwestorów z raportu CoT

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Raporty COT są najlepszym źródłem wiedzy na temat tego, co najwięksi gracze robią na rynkach kontraktów terminowych. Są pewnego rodzaju oknem przez które można zobaczyć pozycje grubych ryb.

Jeżeli jesteś inwestorem rynku Forex, na pewno zdarzyło Ci się czytać w opracowaniach czy analizach o raporcie COT (Commitment of Traders) lub o pozycjonowaniu inwestorów. Umiejętność prawidłowego odczytania tych danych pozwoli Ci dostrzec zmiany w trendzie na tyle szybko, że inni jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy. Będziesz wiedział, czy ruch wzrostowy na danym instrumencie jest spowodowany zamykaniem pozycji długich czy zamykaniem krótkich.

Kilka ważnych informacji o COT

  • Pierwszy raport Commitment of Traders opublikowano w 1962 roku
  • Od 2000 roku raporty COT zawierają również informacje o kontraktach terminowych na waluty
  • Publikowane są w każdy piątek
  • Dane dotyczą stanu na poprzedni wtorek (zgodnie z zamknięciem giełd w USA)

Czym jest raport COT?

Brokerzy przekazują informacje o pozycjach swoich wszystkich klientów Komisji ds. Rynku Kontraktów Terminowych (Commodity Futures Trading Commission – CFTC), która udostępnia je publicznie w formie zbiorczego opracowania.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Raport COT pokazuje rynkowe zaangażowanie trzech grup:

  • Instytucji zabezpieczających swoje pozycje, tzw. traderzy komercyjni (commercial traders). W tej grupie znajdziemy przede wszystkim podmioty gospodarcze zaangażowane w produkcję, przetwarzanie lub handel towarami, którzy inwestują na rynku kontraktów futures aby zmniejszyć swoje ryzyko na rynku realnym. W ten sposób zabezpieczają się uprawiając hedging. Przykładowo, producent pszenicy może zabezpieczyć aktualną cenę tego towaru zawierając krótką pozycje na kontrakcie w celu zabezpieczenia się przed spadkami cen pszenicy. W taki sposób „zamraża” dzisiejszą cenę – to co zarobiłby w wyniku sprzedaży pszenicy po droższej cenie straci na kontrakcie. W przypadku spadku cen sprzeda swoją pszenicę taniej lecz na kontrakcie zarobi tą różnicę.
  • Dużych inwestorów, tzw. traderów niekomercyjnych (non-commercial traders). Ta grupa uważana jest za profesjonalistów – znajdziemy tutaj szeroko pojętych spekulantów, tj. fundusze hedgingowe oraz dużych inwestorów instytucjonalnych, którzy wykorzystują rynek kontraktów terminowych do spekulacji. Uwaga rynku skupiona jest właśnie na tej grupie ponieważ uznawani są za tzw. smart money
  • Inwestorów indywidualnych. Do tej grupy należy każdy, kto nie został przypisany ani do pierwszej, ani do drugiej grupy.

To, do jakiej grupy należy dany podmiot jest uregulowane przez prawo.

Raport COT pokazuje ilość otwartych pozycji krótkich oraz długich na danym kontrakcie terminowym futures i jest publikowany w każdy piątek. Należy pamiętać, że zawiera on informacje dotyczące pozycji na kontraktach z wtorku, także mamy tutaj trzydniowy poślizg danych.

Jak czytać raport COT?

Zajrzymy w przykładowy raport dotyczący kontraktów terminowych na pszenicę. Pierw to zrobimy, omówmy sobie co oznaczają poszczególne grupy danych:

  • Non-commercial – opisaliśmy to powyżej, tzw. traderzy niekomercyjni
  • Commercial – opisaliśmy to powyżej, tzw. traderzy komercyjni
  • Long – ilość kontraktów na wzrost
  • Short – ilość kontraktów na spadek
  • Open interest – całkowita liczba otwartych kontraktów futures
  • Number of traders in each category – całkowita liczba traderów, którzy muszą zgłaszać swoje pozycje do CFTC
  • Spreading – rozmiar pozycji o tej samej ilości pozycji długich i krótkich otwartych przez ten sam podmiot

Przykładowy raport Commitment of traders COTźródło: CFTC

Przykładowy raport przedstawia sytuacje na pszenicy z dnia 12 grudnia 2018. Widzimy, że otwartych pozycji (open interest) jest 430 671, a ich liczba wzrosła o 804 w stosunku do poprzedniego tygodnia. Spekulanci (non-commercial) mieli otwarte 137 470 kontraktów long oraz 135 810 kontraktów short. Podmioty gospodarcze (commercial) miały otwarte 154 332 kontraktów long oraz 142 683 kontraktów short.

Wykorzystanie informacji z raportów Commitments of Traders

Jeszcze się zastanawiasz po co Ci te informacje? Istnieją trzy główne założenia, na których opiera się handel z użyciem tych danych:

  • Zmiany w ilości i rodzaju pozycji mogą być wskaźnikami nowego trendu
  • Jeżeli dochodzi do ekstremalnie wysokiej przewagi pozycji długich nad krótkimi (lub na odwrót), jest to oznaka zbliżającej się zmiany trendu
  • Ilość otwartych pozycji może być wykorzystywana do określania siły trendu

Należy wiedzieć, że pozycje traderów komercyjnych (tych, którzy się zabezpieczają przed niekorzystnymi zmianami kursów) są dużo mniej istotne od pozycji spekulantów.

Patrząc pierwszy raz na raport COT wyglądasz pewno w ten sposób.

No cóż…. Nie są one zbyt przyjazne dla oka. Z pomocą przychodzi strona CME Group, gdzie możemy otrzymać ten sam raport w formie graficznej, o wiele bardziej przejrzystej.

Raport COT publikowany przez CME

źródło: CME Group, CFTC

Raport ten możemy wygenerować wchodząc na stronę CME Group. Musimy wybrać odpowiedni instrument oraz interesującą nas grupę. Po wyborze wszystkich zmiennych możemy zacząć analizę raportu COT.

Na wykresie widzimy słupki niebieskie, czerwone, zielone oraz żółtą linię.

  • Słupki niebieskie – pozycje długie utrzymywane przez zarządzających
  • Słupki czerwone – pozycje krótkie utrzymywane przez zarządzających
  • Słupki zielone – spreading, jeden podmiot finansowy ma długą oraz krótką pozycję
  • Żółta linia – pozycje długie minus pozycje krótkie (inaczej pozycje netto)

Jak interpretować raporty COT?

Nie ma niestety jednego złotego sposobu na wykorzystanie raportów COT. Doświadczeni analitycy porównują np. obecne zaangażowanie poszczególnych grup inwestorów do danych historycznych i szukają sytuacji, w których smart money oraz inwestorzy indywidualni stoją po przeciwnych stronach.

Ja natomiast mam inny pogląd. Szukam sytuacji, w której dochodzi do drastycznej przewagi jednej ze stron.

Raport COT dla pszenicy

źródło: CME Group, CFTC

Popatrzmy na raport pszenicy, który przedstawia pozycje zarządzających na kontraktach terminowych od grudnia 2016 do grudnia 2018. Możemy tutaj znaleźć okresy, w których pozycjonowanie było ekstremalnie wysokie dla jednej ze stron. Po osiągnięciu szczytu w pozycjonowaniu, dochodziło do nagłej zmiany trendu na kontrakcie, który był spowodowany szybkim zamykaniem kontraktów.

Pszenica – dzienny

Wykres cen pszenicy

Dzięki analizie raportu COT możemy dowiedzieć się kiedy jest wysoce prawdopodobne, że cena osiąga szczyt bądź dołek. Mówi o tym mocne pozycjonowanie money managerów w jedną stronę (przeważająca pozycja short bądź long).

COT – podsumowanie

Raporty Commitment of Traders obejmują tylko amerykański rynek kontraktów terminowych. Przy odpowiedniej analizie raportu pokazują one więcej niż na pierwszy rzut oka może nam się zdawać. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zobaczyć co robią najwięksi gracze na rynku oraz jesteśmy w stanie uzyskać potwierdzenie w naszych analizach co do dołka/szczytu na danym instrumencie. Ponadto, będziemy wiedzieć kiedy wyjść z danego trendu wynikające z małej szansy na jego kontynuację. Jest to bardzo wartościowe narzędzie w warsztacie tradera i polecam każdemu śledzić te raporty na bieżąco.

Lekcja 22: Trading to prawdopodobieństwo

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły