piątek, 13 września, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Inwestowanie w surowce staje się coraz popularniejsze

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

To żadna tajemnica, że pierwotnym zastosowaniem surowców jest ich wykorzystanie w procesie produkcyjnym dóbr. Doskonale bowiem wiadomo, że aby wyprodukować czekoladę potrzebne jest kakao, które trzeba kupić od producentów. Co więcej ta zależność nie dotyczy tylko produktów spożywczych, ale w zasadzie każdego przemysłu.

To jednak nie wszystko. Surowce mogą być również atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym. Co więcej, ludzie zdawali sobie z tego sprawę już w pierwszych okresach cywilizacji. Okazuje się, że 4500 lat przed naszą erą na terenie dzisiejszego Iraku istniały giełdy towarowe. Lokalni kupcy używali wtedy glinianych żetonów, jako środka wymiany za kozy.

Następnie globalny rynek surowcowy rozkwitł po utworzeniu w 1848 roku giełdy Chicago Board of Trade. Dziś, ze względu na bardzo wysoką zmienność na rynku towarowym oraz galopującą inflację niwelującą siłę nabywczą naszych oszczędności, inwestowanie w takie surowce jak ropa naftowa, gaz ziemny czy złoto mocno zyskuje na popularności.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jak zacząć swoją przygodę z tym rynkiem? Co wyróżnia handel tymi aktywami spośród innych rynków? Jakie mamy możliwości inwestowania w surowce? Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane poniżej:

Rynek surowcowy – podstawowe informacje Rynek surowcowy

Surowiec to proste dobro lub podstawowy materiał wykorzystywany w przemyśle. Są to zatem półprodukty służące do produkcji bardziej skomplikowanych dóbr lub świadczenia zaawansowanych usług.

Co jednak bardzo istotne, surowce są wymienialne oraz zestandaryzowane. Oznacza to, że niezależnie, kto jest producentem i niezależnie, gdzie są produkowane, dwie jednostki tego samego towaru lub surowca mniej więcej są do siebie podobne w stosunku do jakości oraz ceny, co zdecydowanie ułatwia inwestowanie w tę grupę aktywów.

Surowce i towary są albo wydobywane, albo uprawiane, albo produkowane. Co ważne, rynek tych aktywów dzieli się podstawowo na pięć kategorii, takich jak:

  • Surowce rolne – między innymi pszenica, cukier, bawełna, kawa
  • Surowce energetyczne – ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel
  • Metale szlachetne – między innymi złoto i srebro
  • Surowce przemysłowe – między innymi miedź, aluminium, cynk
  • Żywiec zwierzęcy – towary mięsne.

Jak zacząć inwestować w surowce?

Handel na rynku surowcowym jest dość specyficznym rodzajem inwestycji, choć pod wieloma względami przypomina handel akcjami. Okazuje się bowiem, że zarówno rynek akcji, jak i rynek towarów są ze sobą ściśle powiązane, a wiadomości dotyczące rynku surowców mogą także pomóc inwestorom indywidualnym w zarabianiu większych pieniędzy na rynku akcji.

Ponadto, zarówno akcje jak i surowce, są przedmiotem obrotu na giełdach, a ich ceny podlegają okresowym wahaniom, co starają się wykorzystać zarówno inwestorzy długoterminowi, jak i day traderzy.

Ceny surowców – podobnie jak kursy akcji spółek – są wynikiem relacji między popytem, a podażą. Nierównowaga między popytem, a podażą powoduje zmianę ceny surowca. Jednak powodu, że popyt oraz podaż danego towaru się zmieniają mamy bardzo wiele. Z reguły na cenę danego surowca jednocześnie wpływa szereg czynników, które zostaną zaprezentowane poniżej:

Co istotnie wpływa na ceny surowców?

Koniunktura gospodarcza Cykliczność rynku finansowego

Niektóre surowce są ściśle powiązane z kondycją całej światowej gospodarki. Mowa tu w pierwszej kolejności o ropie naftowej i miedzi. Sprawa w tym przypadku jest prosta – gdy globalna gospodarka wchodzi w fazę recesji, a produkt krajowy brutto takich mocarstw jak Stany Zjednoczone, Chiny czy Unia Europejska przestało rosnąć, to z całą pewnością wyhamowała również światowa produkcja przemysłowa.

To z kolei oznacza, że popyt na ropę, miedź czy choćby gaz ziemny powinien być wtedy znacznie mniejszy niż rok wcześniej, co oczywiście prędzej czy później będzie miało swoje odzwierciedlenie w cenach danych surowców.

Koniunktura w danym sektorze

W przypadku większości surowców, popyt na nie często wynika jednak przede wszystkim z koniunktury w poszczególnych branżach. Jako przykład można podać drewno, którego cena zależy od koniunktury na rynku budowlanym i meblarskim.

Postęp technologiczny

Także postęp technologiczny nierzadko zmienia popyt na dany surowiec. Dla przykładu rozwój elektromobilności wpłynął na wzrost produkcji pojazdów elektrycznych, co przełożyło się na znacznie większe zapotrzebowanie na lit – główny składnik akumulatorów napędzających auta elektryczne.

Napięcia geopolityczne

Na rynek surowcowy istotnie wpływają również istotne zawirowania geopolityczne. Dla przykładu, po wybuchu wojny w Ukrainie, ceny licznych surowców – między innymi ropy naftowej, gazu ziemnego, pszenicy, kukurydzy czy złota – gwałtownie wystrzeliły.

Z reguły tego typu wzrosty wynikają z prostego faktu – Rosja jest bardzo istotnym eksporterem ropy i gazu, a także – wraz z Ukrainą – pszenicy i kukurydzy. Ponadto, przez Ukrainę poprowadzone są istotne gazociągi i ropociągi. Inwestorzy obawiali się zatem – jak się później okazało całkowicie słusznie – że eksport tych towarów z krajów toczących wojnę zostanie wstrzymany.

Złoto natomiast jest uznawane za tak zwaną bezpieczną przystań, czyli aktywo inwestycyjne na niepewne czasy. Inwestorzy nabywają je zatem praktycznie zawsze, gdy na rynkach finansowych pojawia się panika, która jest nieodzownym elementem napięć geopolitycznych.

Cykliczne publikacje dotyczące zapasów i wydobycia surowców Globalna ekonomia

W każdą środę amerykańska rządowa agencja znana, jako EIA (Energy Information Administration) publikuje dane dotyczące ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Mowa tutaj o zmianie zapasów tego surowca w tym kraju oraz jego produkcji czy imporcie. Natomiast dzień później ta sama agencja publikuje dane dotyczące zapasów gazu ziemnego w USA.

Jak nietrudno się domyślić te cotygodniowe publikacje nierzadko mają istotny wpływ na rynek. Sprawa jest tutaj prosta – im bardziej zaskakujący, odbiegający od oczekiwań odczyt, tym większe prawdopodobieństwo silnych wahań cen na danym rynku.

Istotny wpływ na rynek ropy naftowej mają także comiesięczne raporty kartelu OPEC – Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Raporty te zawierają informacje na temat najważniejszych kwestii mających wpływ na światowy rynek ropy i jego perspektywy rozwoju na nadchodzące 12 miesięcy.

Raporty te zawierają szczegółowe analizy najważniejszych wydarzeń wpływających na tendencje na rynku ropy naftowej na świecie w zakresie popytu i podaży tego surowca, jak również równowagi na tym rynku.

W praktyce – jeśli OPEC zdecyduje się ograniczyć wydobycie, kurs ropy naftowej najprawdopodobniej czeka gwałtowny wzrost. Jeżeli natomiast wydobycie zostanie zwiększone, relacja popytu do podaży powinna się unormować.

Niespodziewane wydarzenia

Na koniec warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną grupę czynników determinujących ceny surowców. Otóż, towary są z reguły bardzo wrażliwe na wszelkie wydarzenia, które okazują się zaskakujące.

Dla przykładu, pandemia COVID-19 sprawiła, że popyt na surowce energetyczne i przemysłowe gwałtownie spadł praktycznie z dnia na dzień. Następnie sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej, gdy największe gospodarki świata zaczęły wprowadzać lockdowny. W efekcie kursy ropy naftowej oraz towarów przemysłowych zaliczyły wprost szokujący spadek. Kryzys

Nie wszystkie nieoczekiwane, gwałtowne zdarzenia wpływają jednak negatywnie na popyt na rynku surowców. Dla przykładu, od drugiej połowy listopada meteorolodzy ostrzegają, że jeszcze przed końcem roku nad część Europy napłynąć ma arktyczne powietrze. Na ekstremalne warunki przygotowane mają być w szczególności Wielka Brytania i kraje nordyckie.

Informacje te wywołały odwrócenie trendu i w efekcie wyraźny wzrost kursu kontraktów terminowych na gaz ziemny. Ekstremalnie niskie temperatury oznaczają bowiem wyższe zapotrzebowanie na gaz do ogrzewania, co przełoży się na spadek zapasów tego paliwa.

Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że inwestor handlujący na rynku surowcowym musi na bieżąco “trzymać rękę na pulsie” – czyli po prostu śledzić najnowsze informacje, które mogą mieć wpływ na popyt i podaż interesujących go towarów. Mowa tu o wspomnianych wyżej publikacjach, a także samych doniesień dotyczących gospodarki, geopolityki czy ogólnie rynków finansowych.

Gdzie i w jaki sposób inwestować w surowce?

Jak nietrudno się domyślić, istnieje szeroki wachlarz produktów i instrumentów finansowych za pomocą których można uzyskać ekspozycję na dany rynek surowcowy. Zacznijmy od:

Kontrakty terminowe

Kontrakty terminowe, nazywane także kontraktami futures, to dwustronne umowy kupna/sprzedaży konkretnego aktywa bazowego za ściśle określoną cenę w danym terminie. Są one instrumentami standaryzowanymi, a obrót nimi odbywa się na poszczególnych giełdach, oznacza to również z góry określone instrumenty bazowe, terminy wykonania oraz wielkości kontraktów.

Jak zatem widzimy, handluje się nimi na scentralizowanym, otwartym rynku. W tym celu konieczne jest posiadanie rachunku maklerskiego, który udostępnia możliwość handlowania na zagranicznych giełdach towarowych. Należy również wiedzieć, że kontrakty terminowe działają w oparciu o dźwignię finansową.

Rynek futures jest przeznaczony dla doświadczonych inwestorów i ma charakter spekulacyjny. Jeśli chcemy inwestować długoterminowo, będziemy musieli rolować swoją pozycję przed wygaśnięciem kontraktu. Ponadto, wadą inwestowania w kontrakty futures jest często konieczność posiadania znacznego kapitału.

Fundusze ETF

ETF, czyli z angielskiego akronim nazwy Exchange Traded Fund to instrument rynku kasowego, który jest otwartym funduszem indeksowym, notowanym na giełdach całego świata, a to oznacza, że działają na takich samych zasadach co akcje spółek.

Celem ETF jest odwzorowanie ruchu konkretnego instrumentu finansowego. Jest to fundusz pasywny, którego zadaniem jest wierne odwzorowanie cen wybranych aktywów – w tym surowców. Co istotne w grę może wchodzić tutaj zarówno ETF odwzorowujący kurs konkretnego towaru jak i całej ich grupy – na przykład metali szlachetnych.

Fundusze ETF w swoim założeniu są funduszami pasywnie zarządzanymi, których zadaniem jest jedynie wierne odwzorowanie koszyka aktywów. W związku z tym charakteryzują się niskimi kosztami zarządzania i stosunkowo dużą płynnością.

Akcje spółek surowcowych

Inwestor może także nabywać akcje spółek zajmujących się produkcją albo wydobyciem określonych surowców. Na światowym rynku mamy wiele podmiotów, których działalność koncentruje się na jednym, konkretnym surowcu lub ich grupie.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie także mamy takie podmioty. Dla przykładu spółka Lubelski Węgiel “Bogdanka” zajmuje się wydobyciem węgla kamiennego, a Jastrzębska Spółka Węglowa – węgla koksującego. Z kolei kurs akcji KGHM, choć grupa ta wydobywa różne metale, jest skorelowany z ceną miedzi.

Aby inwestować w akcje spółek, należy założyć rachunek maklerski.

Kontrakty CFD

Kontrakty CFD są prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem inwestowania w towary. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe.

Rynek CFD jest pozagiełdowy, co oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu aktywa bazowego, którym może być wybrany przez nas towar. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena surowca idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót.

Tak samo jak w przypadku futures, handel surowcami na rynku CFD działa w oparciu o dźwignię finansową. W tym przypadku jednak data wygaśnięcia kontraktu nie obowiązuje, można więc zamknąć pozycję w dowolnym momencie, o ile tylko rynek jest otwarty i trwa to błyskawicznie, ponieważ broker zobowiązuje się do wypłacenia różnicy kursowej w każdej sytuacji po złożeniu zlecenia.

Z kolei, jeśli chcemy inwestować długoterminowo, to nie będziemy musieli rolować kontraktu. Co więcej w tym wypadku możemy sami dostosować wielkość kontraktu do posiadanego kapitału oraz strategii zarządzania ryzykiem. Oznacza to, że nie potrzeba dużych środków, by zacząć na nich inwestować.

Wadą kontraktów na różnice kursowe są wyższe spready oraz wysoki koszt utrzymania pozycji naliczany za pomocą dziennych opłat swapowych. Jak inwestować w towary za pomocą CFD? Należy założyć rachunek u brokera, który oferuje ekspozycję na rynek surowcowy.

Towary w formie fizycznej (złoto i srebro)

Jeśli chcemy zainwestować długoterminowo na rynku surowcowym – konkretnie w złoto lub srebro, atrakcyjnym rozwiązaniem może okazać się zakup tych metali szlachetnych w fizycznej formie – nabyć sztabkę lub monetę.

Sztabki i monety ze złota lub srebra stanowią stosunkowo płynne instrumenty inwestycyjne – zwłaszcza złoto. W efekcie ich zbycie jest znacznie mniej problematyczne niż ma to miejsce choćby w przypadku nieruchomości.

Kolejną ogromną zaletą inwestycji długoterminowej w te metale szlachetne w fizycznej formie jest fakt, iż jeśli sprzedamy je po upływie sześciu miesięcy od ich nabycia, to nie musimy płacić od tego podatku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Formacja klina na Bitcoinie sugeruje nadchodzący wzrost! Analityk sugeruje jednak, aby zacząć gromadzić ten obiecujący token

Treść artykułu dostarczona przez Partnera w ramach współpracy komercyjnej. Niedawno Captain Faibik udostępnił wykres na X i podpisał go stwierdzeniami,...

Podobne artykuły