środa, 24 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Inwestorzy szukają bezpiecznej przystani w końcówce roku

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Nie jest żadną tajemnicą, że 2022 rok był wyjątkowo trudny dla rynku finansowego. Zacznijmy od tego, że przez poprzednią dekadę mieliśmy do czynienia z rzadko spotykanym fenomenem, w ramach którego równocześnie zyskiwały praktycznie wszystkie klasy aktywów: akcje, obligacje, nieruchomości czy kryptowaluty.

Nawet na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spektakularne stopy zwrotu przez wiele miesięcy zapewniały akcje podmiotów z takich branż jak gaming, fotowoltaika czy biotechnologia.

W tym roku sytuacja uległa jednak zmianie. Ostatnie miesiące możemy śmiało określić mianem “bessy wszystkiego”. Straty liczyli zarówno aktywni spekulanci kupujący kryptowaluty czy akcje spółek technologicznych jak i pasywni długoterminowi inwestorzy akumulujący fundusze ETF na całe sektory danych gospodarek.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Co gorsza, ekonomiści są dziś zgodni, że w 2023 roku zobaczymy ostre spowolnienie polskiej gospodarki. Z tego powodu inwestorzy poszukują aktualnie bezpiecznych przystani, które pozwolą im przynajmniej skutecznie ochronić swój kapitał – zarówno przed inflacją jak i potencjalnymi dalszymi rynkowymi spadkami. Na jakie aktywa najczęściej się decydują? Przekonamy się poniżej:

Akcje spółek wartościowych Coca Cola

Gdy przyjrzymy się danym historycznym, okaże się, że w okresach niepewności gospodarczej, a nawet recesji, znacznie lepiej od spółek bazujących na ciągłym wzroście spisywały się nisko wycenione spółki value.

Czym charakteryzują się spółki wartościowe? Chodzi o firmy o stabilnych zyskach, niskich wskaźnikach ceny do wartości księgowej oraz ceny do zysku, a także relatywnie niskim poziomie zadłużenia. Głównym założeniem jest cena akcji tych spółek, która musi znajdować się poniżej ich rzeczywistej wartości.

Najsłynniejszym zwolennikiem inwestowania w wartość jest właśnie Warren Buffett. Sporą część swojego majątku zainkasował on właśnie poprzez kupowanie zrównoważonych przedsiębiorstw wysokiej jakości o silnych przewagach konkurencyjnych nastawiając się na naprawdę znaczące, długoterminowe wzrosty cen.

Kilka dekad temu zaczął on więc poszukiwać inwestycji, które jego holding Berkshire Hathaway mógłby przechowywać w zasadzie na zawsze. W ten sposób zainwestował on w akcje takich spółek, jak The Coca-Cola Company czy The Kraft Heinz Company.

Spółki value już dają zarobić

Dziś, ze względu na awersję do ryzyka widoczną na wszystkich rynkach kapitałowych, wielu inwestorów decyduje się na podążanie drogą “Wyroczni z Omaha” – po to, aby skutecznie zabezpieczyć siłę nabywczą swojego kapitału.

I zdecydowanie jest to dobry ruch. Okazuje się bowiem, że nawet w tym wyjątkowo trudnym roku dały one zarobić. Akcje Coca-Coli zyskały od początku roku 6.8%, a firmy Kraft Heinz – 11.1%.

Co więcej, obie te spółki konsekwentnie co kwartał wypłacają dywidendy. W przypadku Coca-Coli wyniosły one łącznie 1.76 USD na akcję, a w przypadku Kraft Heinz – 1.60 USD. Roczne stopy dywidendy nie są zbyt wysokie, w 2022 wyniosły średnio odpowiednio 2,8% i 4%, lecz stanowią one przecież dodatkowy zysk.

Wykres akcjiThe Karl Heinz Company

Akcje spółek dywidendowych

Budowa własnego portfela spółek dywidendowych może zapewnić stosunkowo bezpieczny, stabilny, pasywny dochód w okresie niepewności na rynku finansowym, nawet jeśli jego przyczyną jest poważna recesja.

Jednak to zagadnienie nie jest takie proste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że inwestowanie nakierowane na dywidendy zakłada długi lub bardzo długi horyzont, wynoszący co najmniej kilka (a często kilkanaście) lat.

Należy także nie zapominać, że nie każda spółka dywidendowa będzie przynosić inwestorowi zyski. Podczas podejmowania decyzji inwestycyjnej trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na ich kilka cech.

Czym powinna cechować się modelowa spółka dywidendowa?

Bezdyskusyjnie najważniejsza jest regularność dywidend. Jeśli dana spółka w ostatnim okresie podzieliła się dużymi zyskami, lecz w poprzednich dwóch latach przynosiła straty, oznacza to, że nie jest stabilna i należy odpuścić zakup jej akcji w tym celu, ponieważ w ujęciu długoterminowym może okazać się po prostu nieopłacalna i niepotrzebnie obciąży nasz portfel. Warto więc skoncentrować się na spółkach posiadających długą historię wypłaty dywidendy.

Drugą bardzo istotną cechą jest stopa dywidendy. Stanowi ją stosunek dywidendy na pojedynczą akcję do ceny rynkowej akcji spółki. Sprawa jej ustalenia przez dane przedsiębiorstwo jest dość skomplikowana. Z jednej strony, im wyższa, tym więcej pieniędzy trafia do inwestora, co powinno zwiększyć zainteresowanie jej akcjami na giełdzie. Z drugiej strony wysoki poziom dywidendy bardzo trudno jest utrzymać przez lata, a jej stopniowe zmniejszanie może odbić się negatywnie na nastrojach inwestorów, a następnie stabilności kursu akcji. Istnieją jednak spółki, które cieszą się dużym zaufaniem ze strony inwestorów, dzięki temu są w stanie spełniać te dwa warunki.

Trzecim bardzo ważnym czynnikiem, na podstawie którego wybieramy spółki dywidendowe warte zainwestowania, jest zachowanie ich kursu. Nie chcemy, by cena ich akcji spadała, przecież gdy tak się dzieje, wartość naszego portfela inwestycyjnego maleje i to pomimo wypłacanych przez te spółki dywidend. Stopa dywidendy

Obecnie, z powodu bessy, która skutecznie w tym roku sparaliżowała rynki finansowe, coraz więcej inwestorów zaczęło zwracać uwagę na tę strategię. Jakie spółki wzbudziły ich szczególne zainteresowanie jako bezpieczne przystanie?

Na tych spółkach inwestowanie dywidendowe w tym roku się sprawdziło

Redes Energéticas Nacionais

W pierwszej kolejności trzeba tutaj wyróżnić Redes Energéticas Nacionais. To największy zarządca struktury energetycznej w Portugalii. Akcje tej spółki notowane są od lipca 2007 roku. Od samego początku dzieli się ona zyskami z inwestorami. Co więcej, dywidendy wypłacane są do tej pory każdego roku bez wyjątku, a ich kwota rośnie lub utrzymuje się na stałym poziomie.

W tym roku spółka ostatecznie wypłaciła inwestorom 21 centów zysku na akcję, co przełożyło się na imponującą stopę dywidendy rzędu 8,6%. Kurs akcji Redes Energéticas Nacionais zachowuje się natomiast wyjątkowo stabilnie. Od początku roku spółka straciła niecały 1%, a w ciągu pięciu lat zyskała 3,9%. Zmienność jest w tym przypadku zatem mocno ograniczona.

Allianz

Drugą godną uwagi spółką jest Allianz. To niemieckie przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe działające w 70 krajach, największe na świecie w swojej branży. Co istotne, spółka dzieli się zyskami z inwestorami każdego roku, a od 2013 ich kwota za każdym razem wzrasta. W 2010 wynosiła 4,1 euro za akcję, a w tym roku już 10.8 EUR.

Stopa dywidendy zawsze przewyższała 4% ceny akcji. W tym roku wyniosła ona 5,2%. Ogromną zaletą tej spółki są również jej notowania na giełdzie. Jej akcje także zachowują się w sposób wyjątkowo stabilny. W tym roku co prawda ich kurs na ten moment spadł o 3,5%, lecz w ciągu ostatnich 5 lat zyskały one 5,8%.

Eurotel

Na koniec godna uwagi spółka z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie – Eurotel. Spółka działa w obszarze sprzedaży detalicznej prowadząc salony z ofertą telefonii komórkowej T-Mobile, Play oraz telewizji satelitarnej Canal+. Współpracuje również z Apple International prowadząc sieć salonów sprzedaży i serwisów produktów Apple pod własną marką iDream.

Co istotne, od momentu swojego debiutu na GPW w 2007 roku, spółka nie wypłaciła inwestorom dywidendy tylko raz – w 2020 rok. Zysk za 2019 rok został wtedy przeznaczony na kapitał zapasowy, w obawie przed skutkami pandemii COVID-19.

Rok później spółka wypłaciła natomiast rekordową dywidendę. Jej wartość wyniosła 6.20 PLN na akcję, co przełożyło się na stopę dywidendy rzędu 22,1%. Co więcej, w tym roku także została wypłacona imponująca dywidenda. Mowa tutaj o 5 złotych zysku na akcję, dzięki czemu stopa dywidendy wyniosła 13,6%.

Mało tego, spółka ma za sobą bardzo udany rok także jeśli chodzi o sam kurs akcji. Okazuje się, że zyskały one w tym roku aż 62,4%, a w ciągu ostatnich 5 lat – zdrożały aż o 156%.

Wykres akcji Eurotel

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły