GBP/CAD odbija 13% od wrześniowego dołka. Funt przebije 1,6000 CAD?

0

W listopadzie funt okazuje się silniejszy od kanadyjskiego dolara. Notowania pary walutowej GBP/CAD rosną trzeci miesiąc z rzędu. Przede wszystkim należy zaznaczyć jednak, że para GBP/CAD odbija obecnie 13% od wrześniowego dołka. Na kurs pary walutowej GBP/CAD spoglądamy we wtorek, 22 listopada. Kus pary walutowej znajduje się obecnie powyżej 1,5900 CAD. Czy funt przebije się przez 1,6000 CAD?

Osiem miesięcy strat funta, wreszcie poprawa

Od początku tego roku brytyjski funt prezentował się gorzej względem kanadyjskiego dolara. Para walutowa GBP/CAD obniżała swoje notowania przez osiem miesięcy z rzędu. Dopiero wrzesień, w którym i tak doszło do dużych zawirowań funta, przyniósł poprawę nastrojów na rynku pary walutowej. Również finalnie w październiku wzrósł kurs pary GBP/CAD. Dziś, we wtorek 22 listopada patrzymy na wykres omawianego rynku. Jak dotąd, w tym miesiącu szterling zyskuje blisko 2% wobec dolara z Kanady. Tym samym na rynku wreszcie pojawiła się poprawa.

Odbicie rzędu 13% od wrześniowego minimum

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, we wrześniu doszło do sporych zawirowań w wykonaniu funta. Notowania pary walutowej GBP/CAD zeszły wówczas poniżej 1,4100 CAD. Rynek utworzył wówczas historyczne minimum. Warto jednak zauważyć, że od wrześniowego dołka rynek do dziś wykonał odbicie rzędu 13%.

Kanada lepiej radzi sobie z inflacją

W zeszłym tygodniu w środę, 16 listopada zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Kanadzie podany został odczyt rocznej inflacji. Ceny rekordowo rosły w Wielkiej Brytanii. Roczna stopa inflacji w tym kraju okazała się najwyższa od 41 lat. Z kolei w kraju klonowego liścia ceny pozostały na niezmienionym poziomie względem poprzedniego miesiąca. Cieszyć mógł natomiast odczyt bazowego wskaźnika CPI, który obniżył się w skali miesiąca. Kanada jak na razie lepiej radzi sobie z inflacją i wszystko wskazuje na to, że szybciej sprowadzi ją do celu.

Rynek pary GBP/CAD na czerwcowych poziomach, co dalej ?

Listopad rozpoczął się niekorzystnie dla brytyjskiego funta. Na początku miesiąca notowania pary GBP/CAD zeszły do strefy wsparcia, określonej przedziałem cenowym: 1,5110-1,5170 CAD. Ten obszar spełnił swoje zadanie, a funt od niego dobił. Potem rynek budował już schematyczny ruch i piął się wyżej. Tydzień temu, we wtorek 15 listopada funt przebił się przez październikowy szczyt i powrócił do czerwcowych poziomów. Stosunkowo wysoko para walutowa GBP/CAD pozostaje również dzisiaj. W ostatnich godzinach rynek badał zakres rynkowego oporu, czyli rejony 1,5930-1,5990 CAD. Czy funt ma realną szansę stabilnego powrotu powyżej 1,6000 CAD?

Scenariusz wzrostowy

Funt ma sposobność w najbliższym czasie dalej zyskiwać wobec kanadyjskiej waluty. Dobrze byłoby jednak, żeby przed przebiciem oporu rynek nieco cofnął. Taki ruch mógłby polegać na zejściu w okolice 1,5820 CAD. Jest to zakres październikowych szczytów, który może być jeszcze raz przetestowany. Wówczas z tych okolic rynek poderwałby się do wzrostu i przebił przez wspomniany opór (1,5930-1,5990 CAD). Następnie funt mógłby postawić na stabilizację powyżej 1,6000 CAD.

Kurs pary walutowej GBPCAD wzrost
Scenariusz wzrostowy para walutowa GBP/CAD 22.11.2022

Scenariusz spadkowy

Należy wziąć jednak pod uwagę, że z obecnych zakresów rynek budować może schemat spadkowy. W takim wypadku warto będzie rozglądać się za jedynie nadbiciem poziomu 1,6000 CAD. Szybki powrót poniżej strefy oporu świadczyłby na korzyść większego spadku. Z okolic 1,5900 wygenerowane mogłoby zostać zejście do strefy wsparcia określonej zakresem cenowym: 1,5680-1,5740 CAD.

Kurs pary walutowej GBPCAD spadek
Scenariusz spadkowy para walutowa GBP/CAD 22.11.2022

Podsumowanie

Rynek pary GBP/CAD w ostatnim czasie postawił na odrabianie. Jak na razie to się rynkowi udaje. Czy funt rzeczywiście zdoła przebić się, a następnie utrzymać poziom 1,6000 CAD?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj