Euro zyskuje wobec jena w marcu. Analiza pary EUR/JPY.

0

Waluta europejskiej wspólnoty ma za sobą dwa udane miesiące zmagań w relacji do japońskiego jena. Euro zyskuje wobec jena również w marcu. Jednak waluta z Japonii powoli hamuje zapędy euro. Jak wygląda sytuacja na rynku tej pary walutowej? Na co reagowały notowania euro do jena w ostatnim czasie? Jakie wydarzenia czekają jeszcze obie waluty? Na zadane pytania odpowiada analiza pary EUR/JPY we wtorek, 14 marca.

Euro silniejsze od jena w 2023 roku

Za inwestorami już dwa pełne miesiące zmagań w 2023 roku. Zarówno w styczniu, jak i lutym wzrósł kurs pary walutowej EUR/JPY. Euro silniejsze od jena jest również w marcu. Patrząc od początku roku do dziś, 14 marca notowania pary EUR/JPY wzrosły ogólnie o blisko 3%.

Bank Japonii z awaryjnym skupem obligacji

Bank centralny Japonii, czyli po prostu Bank Japonii (BoJ) poinformował w minioną środę (08.03) o pewnym planie. Władze monetarne tego kraju zawiadomiły bowiem o awaryjnym skupie obligacji. Zaoferowano zakup 500 mld jenów w obligacjach o czasie zapadalności od 3 do 5 lat. Z kolei 675 mld jenów w obligacjach od 5 do 10 lat oraz 300 mld jenów w obligacjach o terminie zapadalności od 10 do 25 lat.

Brak zmiany poziomu stóp procentowych w Japonii

W piątek, 10 marca natomiast pojawiła się decyzja banku centralnego Japonii w sprawie stóp procentowych. Instytucja finansowa oświadczyła, że nie dokona żadnych korekt w swojej polityce monetarnej. Tym samym poziom kluczowej stopy utrzymał się na poziomie ujemnym 0,10%. Warto zauważyć, że było to ostatnie posiedzenie BoJ pod przewodnictwem Haruhiko Kurody. Odchodzący prezes powiedział na konferencji, że gospodarka japońska rozwija się, a stymulacja monetarna pomogła. Przy tym Kuroda zaznaczył jednak, że Bank Japonii nie osiągnął w sposób trwały celu 2% w ciągu ostatniej dekady.

Czas na decyzję EBC

Oczy inwestorów są już jednak zwrócone w stronę zebrania władz Europejskiego Banku Centralnego. W czwartek, 16 marca pojawi się decyzja dotycząca stóp procentowych w strefie euro. Analitycy szacują, że bank zdecyduje się na podwyżkę rzędu 50 punktów bazowych.

Z oporu do wsparcia i z powrotem – dzieje się na rynku euro do jena

Patrząc na sytuację na wykresie w marcu, zauważyć można, iż euro nie wygląda w nim tak pewnie. Notowania pary walutowej EUR/JPY zleciały bowiem, na początku miesiąca, ze strefy cenowej 145,11-145,83 JPY. Dla rynku jest to obszar oporu, który wypełnił swoje przeznaczenie. Kurs euro spadł z niego do innego zakresu – wsparcia (141,26-142 JPY). W nim jednak pojawiła się gwałtowna reakcja i euro odbiło. Rynek w tym ruchu trwa do dziś i walczy obecnie o zakres średniej SMA 77.

Przełamanie średniej otworzyłoby rynkowi drogę powrotu do strefy oporu (145,11-145,83 JPY). Tym razem jednak euro zwyciężyłoby ten obszar i ruszyło ku wyższym zakresom. Celem na najbliższe dni zdają się rejony 147 JPY.

Kurs pary walutowej EUR/JPY
Wykres pary walutowej EUR/JPY interwał H4 07.03.2023

Podsumowanie

Euro wydaje się pewniejszą opcją w najbliższych dniach. Waluta w ostatnich dniach ucierpiała w wyniku obaw dotyczących sektora bankowego. Jednak waluta strefy euro powrócić może niebawem do dobrego nastawienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj