piątek, 26 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Najbardziej popularne aktywa materialne – co wybierają inwestorzy?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Każdego dnia tysiące uczestników rynku finansowego na całym świecie zadaje sobie pytanie: w co warto inwestować? Ewentualnie, to pytanie brzmi: na czym można zarobić?

Ponadto, wydaje się, iż ze względu na galopującą, dwucyfrową inflację parcie na inwestowanie jest obecnie znacznie większe, niż miało to miejsce w ubiegłych latach. Coraz więcej ludzi pragnie ulokować swoje środki choćby po to, by przynajmniej ochronić siłę nabywczą odłożonych przez siebie oszczędności.

Jednak nie każdy inwestor dobrze odnajduje się w lokowaniu swojego kapitału w papiery wartościowe w formie cyfrowej – takie jak akcje, obligacje, kryptowaluty czy kontrakty terminowe.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Z tego powodu sporą część rynku finansowego wciąż zajmują aktywa materialne, które cechują się tym, że można je posiadać fizycznie. Jak nietrudno się domyślić tego typu inwestycje także posiadają wiele unikalnych i niezaprzeczalnych zalet.

Które aktywa tego typu cieszą się największą popularnością wśród inwestorów? Dlaczego wybierają oni akurat te inwestycje? Przekonamy się poniżej. Największym zainteresowaniem inwestorów w tym zakresie mogą pochwalić się:

Nieruchomości Inwestowanie w nieruchomości

Zalety inwestowania w nieruchomości

To, że Polacy postrzegają nieruchomości jako okazję inwestycyjną udowadnia sytuacja, z jaką mamy do czynienia na rynku już od dobrych kilku lat. Przykładowo, w Warszawie metr kwadratowy przeciętnego mieszkania kosztuje obecnie średnio 13 400 złotych. W 2018 roku było to przeciętnie 8900 PLN, a w 2014 – około 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Mało tego, analizując dane historyczne, zobaczymy że nieruchomości świetnie zachowują wartość kapitału w długim horyzoncie czasowym, a zwłaszcza w czasach wysokiej inflacji. Oczywiście mowa tutaj o długoterminowej, wieloletniej formie ulokowania kapitału, a nie nabywaniu nieruchomości w celu spekulacyjnym, licząc, że wysoki zysk uda się wygenerować sprzedając ją już po paru tygodniach.

Inwestycja w tego typu aktywa trwałe w tym okresie może okazać się więc dobrym pomysłem, w szczególności w celach inwestycyjnych, a konkretnie na generowaniu pasywnego dochodu z wynajmu.

Aktualna sytuacja na rynku

Ponadto należy zauważyć, że na rynku mieszkaniowym w Polsce mamy obecnie do czynienia z poważnym kryzysem. Jest on przede wszystkim związany z gwałtownym spadkiem liczby udzielanych kredytów mieszkaniowych. Dokładając do tego galopującą inflację i inwazję Rosji na Ukrainę, trudno się dziwić, że Polacy przestali masowo nabywać nieruchomości.

Nie zmienia to jednak faktu, że zakup mieszkania za gotówkę, w celach inwestycyjnych, nadal jest uważany przez Polaków za bardzo atrakcyjny sposób lokowania kapitału – tylko po prostu mało kto może sobie na to pozwolić.

Fizyczne złoto

Zalety inwestowania w fizyczne złoto Kurs złota

Złoto przez stulecia wyrobiło sobie swój status bardzo rozsądnej inwestycji. To polisa ubezpieczeniowa dla nas, swego rodzaju wehikuł do przenoszenia wartości w czasie. Jego główną funkcją jest zabezpieczenie siły nabywczej naszego kapitału.

Złoto w funkcji pieniądza funkcjonuje od kilku tysięcy lat będąc podstawą systemów monetarnych na długo przed pieniądzem papierowym, powinniśmy więc traktować ten surowiec jako inwestycję “rdzenną”, ponadczasową.

Nie można także zapominać, że mamy tutaj do czynienia z surowcem nieodnawialnym, o ograniczonych zasobach. Oznacza to, że jego podaż, zwłaszcza w formie aktywa inwestycyjnego powinna z każdym rokiem maleć, a z kolei popyt na tym rynku, zwłaszcza ze względów spekulacyjnych, z całą pewnością z dekady na dekadę będzie rosnąć.

W efekcie, powszechnie uważa się, że złoto fizycznie to modelowa inwestycja długoterminowa. Oznacza to, że powinniśmy przechowywać zakupiony kruszec co najmniej kilka lat, aby zyskiwał on na wartości.

Fizyczne złoto sprzedawane jest przede wszystkim w dwóch formach – sztabek i monet. Najpopularniejszą fizyczną formą tego surowca zdecydowanie są monety i sztabki o masie 1 uncji. Specjaliści sygnalizują, że właśnie te produkty warto wybierać, ponieważ zazwyczaj marża na nie jest już na stosunkowo rozsądnym poziomie.

Ponadto złoto – zwłaszcza w przypadku popularnych monet takich jak krugerrand, uncjowy liść klonowy czy kangur australijski – jest bardzo płynnym aktywem. Oznacza to, że jej godną wycenę otrzymamy na całym świecie. Jeżeli tylko wiemy, jaki produkt ze złota posiadamy, to łatwo nam prześledzić obecną wycenę jego skupu w sieci. Sztabki złota

Kwestie podatkowe

Warto również wiedzieć, że inwestycja w czyste złoto nie jest opodatkowana podatkiem VAT. Mało tego – zbycie sztabek i monet nie będzie nawet podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli zostanie dokonane po upływie pół roku od daty ich zakupu.

Dlatego także z podatkowego punktu widzenia inwestowanie w fizyczne złoto jest naprawdę korzystne.

Sztuka

Zalety inwestowania w sztukę

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, dzieła sztuki to najpopularniejszy alternatywny instrument inwestycyjny. Co istotne, to aktywo materialne na ogół uchodzi za bardzo atrakcyjną inwestycję w okresie wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego.

Wynika to z prostego faktu – na rynku sztuki nie występuje wysoka, bezpośrednia korelacja z tradycyjnym rynkiem kapitałowym – czyli giełdami papierów wartościowych, towarami i walutami. Z tego powodu wielu ekspertów uważa, że to właśnie dzieła sztuki charakteryzują się najwyższym poziomem bezpieczeństwa.

Ponadto, w tym przypadku to czas jest zdecydowanie największym sprzymierzeńcem inwestora, a podaż jest mocno ograniczona. Na rynku sztuki każdy przedmiot jest unikalny – z tego powodu wraz z upływem lat dzieła cenionych artystów zyskują na wartości i skutecznie chronią inwestorów przed inflacją.

A to nadal nie koniec zalet związanych z inwestowaniem w sztukę. W tym przypadku trzeba również zwrócić uwagę na sam aspekt estetyczny związany z naszą inwestycją. W końcu nabyte dzieło sztuki w okresie trwania inwestycji, powinno po prostu cieszyć nasze oczy, jako dekoracja w naszym mieszkaniu.

Z tego powodu większość inwestorów decyduje się na zakup dzieł sztuki, które zwyczajnie im się podobają.

Ekspercka wiedza jest niezbędna Galeria sztuki

W przypadku lokowania kapitału w sztukę trzeba jednak zwrócić jeszcze uwagę na jeden kluczowy aspekt. Otóż, mamy tutaj do czynienia z rynkiem, który bezdyskusyjnie wymagają od nas eksperckiej wiedzy.

Jeśli zatem zależy nam na nabywaniu dzieł sztuki wyłącznie w celach inwestycyjnych, a nie możemy pochwalić się ani edukacją, ani doświadczeniem w tej dziedzinie, powinniśmy skorzystać z doradztwa art advisorów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły