piątek, 19 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Dobre nastroje na ropie po spotkaniu OPEC. Złoto poniżej 1400 USD

Polecane

Dorota Sierakowska
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych, a także anglojęzycznego ebooka „Commodities Cheat Sheets”. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

OPEC na drodze do przedłużenia porozumienia naftowego

Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy miesiąc od wzrostowego akcentu. Cena amerykańskiej ropy WTI powróciła w okolice 60 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiego surowca gatunku Brent sięgnęły 66,50 USD za baryłkę.

Nastroje na światowym rynku poprawiły się po spotkaniu G20, a w szczególności po nawiązaniu na nowo negocjacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Niemniej, na rynku ropy naftowej na pierwszy plan wybija się inna kwestia – porozumienie naftowe OPEC i państw sprzymierzonych z kartelem. W tym tygodniu w Wiedniu spotykają się przedstawiciele producentów ropy naftowej z OPEC, aby ustalić dokładny kształt porozumienia i termin jego obowiązywania.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Arabia Saudyjska, będąca nieformalnym liderem OPEC, od wielu tygodni zapowiada, że będzie forsować scenariusz przedłużenia porozumienia co najmniej do końca 2019 roku. Kraj ten obawia się, że wycofanie się z dotychczasowych limitów może skutkować presją na spadek cen surowca. Te obawy nie są wcale nieuzasadnione, zważywszy na niedawne zniżki cen ropy naftowej w obliczu obaw o sytuację gospodarczą na świecie.

Teraz, gdy nastroje na globalnym rynku są nieco lepsze po udanych rozmowach na linii USA-Chiny, OPEC mogłoby pozwolić sobie na bardziej śmiałe działania. Jednak najprawdopodobniej postąpi ostrożnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że ustalenia USA i Chin w sprawach konfliktu handlowego zmieniają się w ostatnich miesiącach jak w kalejdoskopie. Obecnie plany przedłużenia porozumienia wspierają nie tylko Saudyjczycy, lecz także Irak, Iran oraz Rosja.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Dynamiczna zniżka cen złota po wyniku spotkania G20

Notowania złota otworzyły bieżący tydzień luką spadkową. Cena tego kruszcu dynamicznie zniżkowała, schodząc poniżej bariery na poziomie 1400 USD za uncję, a obecnie porusza się w mało stabilnej konsolidacji w rejonie 1385-1400 USD za uncję.

Główną przyczyną tak wyraźnej przeceny złota jest większy apetyt inwestorów na ryzyko, który zmniejsza atrakcyjność kruszcu, traktowanego głównie jako „bezpieczna przystań” na globalnych rynkach finansowych. Optymizm inwestorów wynika z rezultatów rozmów pomiędzy przywódcami USA i Chin przy okazji minionego spotkania G20. W sobotę obie strony wyraziły zgodę na powrót do rozmów handlowych i próbę wynegocjowania jakiegoś trwałego porozumienia.

Chociaż te informacje mają pozytywny wydźwięk, to inwestorzy podchodzą do nich z pewnym dystansem. Chiny i Stany Zjednoczone mają wiele trudnych, dzielących je tematów do omówienia i wypracowanie porozumienia będzie w ich przypadku szczególnie trudne.

Notowania złota – dane dzienne

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły