czwartek, 11 sierpnia, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym wspierają wzrosty na indeksach.

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Smart Sęp
Smart Sęp
Spekulant i pasjonat rynku od 2011 roku. Od zawsze introwertyk ceniący sobie prywatność. Pseudonim z pewnością znany sporej części z Was, szczególnie tym z większym stażem. Współzałożyciel Grupy Traderów. Laureat kilku konkursów tradingowych. Propagator rozsądnego i odpowiedzialnego podejścia do rynku z zachowaniem maksymalnej awersji do ryzyka przy odpowiednich potencjalnych stopach zwrotu.

Znacznie powyżej oczekiwań

Od rana rynek oczekiwał publikacji Non Farm Payrolls  i można powiedzieć, że do 14:30 na rynku panowała flauta.

Publikacja 266k względem danych z poprzedniego miesiąca 156k i prognoz kształtujących się w okolicach 186k zafundowała silne podmuchy wiatru w żagle giełdowych byków.
W porannym piątkowym wpisie zwracaliśmy uwagę na mieszane nastroje i potencjalną przewagę byków, szczególnie widoczną na S&P500.

S&P zainicjował sygnał na H4, po czym potwierdził go na M15.  Zwiastunem nadchodzących wydarzeń był też brak reakcji S&P na oznaki słabości DAXA podczas pierwszych godzin sesji.

Słaby DAX w konfrontacji z S&P

Dax aby dorównać kroku S&P, powinien znajdować się w okolicach 13300. Tak się jednak nie stało i DAX korzystając z momentum serwowanego przez NFP, zyskał zaledwie 100pkt. Wynik może i nie najgorszy, ale patrząc na S&P gdzie cena zbliżyła się do szczytów wszech czasów na zaledwie kilka punktów, niemiecki indeks wypadł bardzo słabo. Próżno szukać przyczyn takiego stanu rzeczy. Być może niemieccy inwestorzy podchodzą do rynku bardziej zachowawczo biorąc pod uwagę ryzyka, które w ostatnich tygodniach ujrzały światło dzienne… Amerykańskie indeksy raz po raz poprawiają szczyty podczas gdy Niemcom brakuje jeszcze sporo (w sprzyjających okolicznościach mogliby zrobić ATH w 2 dni – co ich zatem powstrzymuje?).

Titanic płynie, wszyscy się bawią, i ta zabawa może trwać długo, tak długo, aż na horyzoncie znajdzie się góra lodowa. Problem w tym, że nadal jej nie widać.
Subiektywnie liczę na poziom 3170, jeśli się pojawi zacznę rozglądać się za pierwszymi oznakami korekty, potwierdzone sygnały będę próbował rozegrać i jeśli dobrze pójdzie, wylądujemy poniżej 2700.

Tymczasem  zbliżyliśmy się do szczytów i zakładam, że sympatycy S&P nie byliby sobą, gdyby nie dokonali kolejnego ataku na ATH (All Time High). Na DAX z kolei w ślad za S&P będę próbował rozegrać pozycje długie z celem oznaczonym już w miniony poniedziałek na poziomie 13288.

DAX M15

Wstępny plan zakłada próbę rozegrania pozycji długiej z wejściem w strefie 13123-13133 z targetem 13288. Będzie trzeba to zrobić w sposób gwarantujący osiągnięcie satysfakcjonującego R:R na poziomie 1:10. Założenia na ten moment są poglądowe i w momencie otwarcia rynku, zajmę pozycję długą ze  stopem 15 punktów tylko jeśli rynek otworzy się w oznaczonej strefie.

W przypadku gdy notowania ruszą z okolic piątkowego zamknięcia, poczekam do rana z podjęciem decyzji, a aktualizacja pojawi się w poniedziałkowym porannym wpisie przed godziną siódmą.

S&P niestety nie oferuje wejścia odpowiadającego mojemu stylowi gry, dlatego jest jedynie bacznie obserwowane i służy jako wsparcie do ewentualnych decyzji na DAX

W ślad za piątkowym wpisem, gdzie zwracaliśmy uwagę na potencjał do wzrostów, aktualizacja:

SP500 H4
SP500 M15

Na kawie zabrakło niewiele, nie dotarli do strefy gdzie  zamierzałem szukać pozycji krótkich , setup był przewidziany na piątek dlatego  jest nieaktualny:

Kawa Weekly

Doskonale wiecie jaki styl gry preferuję i że dla mnie wejście jest najważniejsze. Dobre wejście, oznacza brak lub znikome MAE  i określone wyjście możliwie blisko MFE lecz MFE nie jest dla mnie tak istotne jak MAE. Dobre wejście pozwala szybko zdjąć z pozycji ryzyko. Dobre wejście nie wystawia nas na pastwę psychicznych pułapek, które na rynku czekają na każdym rogu.  Jeśli wchodzę i cena idzie w przeciwnym kierunku niż zakładałem, zamykam pozycję bo się myliłem i przyznaję się do tego. Tnij straty zyskom pozwól rosnąć, powiedzenie może banalne, ale jakże istotne.
Psychika większości z nas jest tak skonstruowana, że naturalnie będziemy szybko zamykać zyski, stratom pozwolimy rosnąć, dlatego statystyki są jakie są…

Ale pocieszę Was, można nad tym pracować, mimo że jest to ciężka praca bo wymaga wypracowania w sobie skromności, umiejętności przyznawania do błędu.

Niestety większość z nas potrzebuje silnego bodźca w postaci np. kolejnego wyzerowanego konta, na którym były oszczędności, i obserwacja jak później rynek idzie w naszym kierunku.
A wystarczyło przyznać się do błędu. Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego trzymanie strat przychodzi z taką łatwością, natomiast pielęgnowanie zysków już nie? Zastanów się jak wyglądałyby Twoje wyniki, gdybyś błyskawicznie zamykał straty, natomiast zyski zamykał tylko w 2 przypadkach:

1. gdy Twoje konto wzbogaci się o 50% zainwestowanego kapitału
2. zysk z pozycji spadnie poniżej zera.

Tym akcentem kończę niniejszy artykuł, zdradzając na koniec dwie nowinki:

  • od poniedziałku zacznę pokazywać jak rozgrywam ropę stosując minimalne ryzyko i przyzwoity R:R
  • jeszcze dziś wieczorem pojawi się pierwszy wpis wprowadzający do strategii CMM na który z tego co piszecie część z Was cierpliwie czeka 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Platyna zyskuje blisko 6%. Metale szlachetne zwyżkują ostatnio.

Metale szlachetne zyskiwały w ciągu tygodnia. Od 3 sierpnia platyna zyskała do dziś, 10 sierpnia blisko 6%. Najmniej w...

Podobne artykuły