środa, 18 maja, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Czym są kryptowaluty i gdzie się je wykorzystuje?

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Kryptowaluta jest to rodzaj waluty wirtualnej. Do jej zabezpieczenia wykorzystywana jest kryptografia, dzięki czemu niemal niemożliwe jest jej podrabianie. Dodatkowo często wykorzystują technologię blockchain, która zwiększa bezpieczeństwo i wiarygodność transakcji. Ponadto kryptowaluty zwykle nie są emitowane przez żaden organ centralny, to teoretycznie ma uodpornić je na ingerencję z zewnątrz, a tym samym na manipulacje.

Pierwsza kryptowalutą w historii i jednocześnie najpopularniejsza dzisiaj jest bitcoin. Jednocześnie istnieją tysiące innych kryptowalut, określane są one mianem „altcoinów”. Do altcoinów zalicza się wszystkie kryptowaluty poza bitcoinem, jednocześnie z tego grona często wyróżnia się kilka innych, kluczowych coinów jak Ethereum, LiteCoin, czy też Dash.

Gdzie wykorzystuje się kryptowaluty?

Tak naprawdę wykorzystanie kryptowalut zależy głównie od kreatywności twórcy. Cały czas powstają nowe kryptowaluty, więc w przyszłości mogą być one wykorzystywane na nowe sposoby. Wiele osób kojarzy kryptowaluty z inwestowaniem i faktycznie na licznych giełdach kryptowalut można kupować oraz sprzedawać poszczególne coiny. Rynek kryptowalut charakteryzuje się wysokimi wahaniami cen (na poziomie nawet kilkuset procent w skali roku), dlatego też jest to świetna wiadomość dla wszystkich osób lubiących zarabiać na spekulacjach.

Ponadto kryptowaluty są również wykorzystywane jako ICO (Initial Coin Offering), jest to coś na kształt IPO (pierwszej oferty publicznej), tylko że na giełdach kryptowalut. Tego typu działania mają na celu zgromadzić początkowy kapitał, który będzie wykorzystywany w późniejszych inwestycjach.

Oprócz tego są one wykorzystywane również w marketingu np. do tworzenia programów lojalnościowych, systemów partnerskich.

Ponadto entuzjaści zwracają uwagę na to, że kryptowaluty to środek płatniczy przyszłości. Transakcje są przejrzyste, dzięki czemu oszustwa są trudniejsze, a często prawie niemożliwe. Dodatkowo transfer środków odbywa się przy minimalnych opłatach za przetwarzanie.

Krytyka kryptowalut

Kryptowaluty są także krytykowane. Jednym z najpoważniejszych zarzutów jest to, że dają one anonimowość, więc mogą być wykorzystywane w nielegalnych działaniach. Jednocześnie warto zauważyć, że nie prywatność, jaką zapewniają kryptowaluty jest różna i np. analiza łańcucha bloków Bitcoin pomagała w przeszłości w ściganiu przestępców.

Ponadto przeciwnicy krytykują stabilność kryptowalut. Przykładem może być Bitcoin, który w grudniu 2017 roku kosztował ponad 19 tys. dolarów, natomiast już w styczniu kolejnego roku cena spadła poniżej 10.000 dolarów.

Ponadto, pomimo że same kryptowaluty są bezpieczne, to tym samym nie mogą się pochwalić portfele użytkowników, czy też giełdy. Na uwagę zasługują przede wszystkim ataki na giełdy, z których hakerzy potrafią ukraść miliony dolarów, z tego powodu w przeszłości upadło już kilka giełd kryptowalut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Medium well, stopień przedświątecznego wysmażenia niedźwiedzi.

Święta za rogiem, zanim większość z nas odda się ich magii, wypada trochę postudiować. Co wydarzyło się na indeksach, dlaczego...

Podobne artykuły