środa, 18 maja, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

NAFTA — Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu, NAFTA (z ang. North American Free Trade Agreement) jest to umowa zawarta pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą oraz Meksykiem tworząc pomiędzy nimi strefę wolnego handlu. Porozumienie to znosi większość ceł w handlu pomiędzy tymi państwami, jednocześnie każde z nich może ustalać własne stawki celne, jeśli chodzi o handel z innymi krajami.

Powody dla których NAFTA powstała

Inicjatorem tego porozumienia są Stany Zjednoczone. Kierowały się one względami ekonomicznymi — Kanada i Meksyk to jedni z głównych partnerów zarówno jeśli chodzi o eksport, jak i import.

Mobilizująca była również działalność Wspólnoty Europejskiej. USA chciało w ten sposób stworzyć nowy blok handlowy oraz utrzymać dominującą pozycję w sferze gospodarczej.  Porozumienie miało na celu stworzenie warunków, które będą sprzyjały wzrostowi gospodarczemu.

Początek NAFTA sięga 2 stycznia 1988 roku, kiedy została podpisana umowa pomiędzy USA a Kanadą. Meksyk później zaczął rozmowy — widział w tym potencjał rozwoju, możliwość modernizacji gospodarki. Natomiast Stany widziały potencjał na inwestycje zagraniczne oraz ograniczenie nielegalnej imigracji. Ostatecznie umowa pomiędzy trzema krajami została podpisana w grudniu 1992 roku, natomiast w życie weszła 1 stycznia 1994 roku. Od początku istnienia traktatu w USA były głosy obawy, które mówiły o tym, że firmy będą przenosić produkcję do Meksyku, przez co wzrośnie bezrobocie.

Zmiana w USMCA

USMCA (United States-Mexico-CAnada Agreement) jest nowym porozumieniem handlowym pomiędzy tymi trzema krajami. Bywa on określany mianem NAFTA 2.0. Inicjatorem tej umowy jest prezydent USA Donald Trump, który był przeciwnikiem pierwszego porozumienia.

Umowa ta ma zapewnić bardziej sprawiedliwy handel, zwiększyć wzrost gospodarczy oraz przełożyć się na nowe miejsca pracy. W porozumieniu wprowadzono wiele zmian m.in. nowe mechanizmy rozstrzygania sporów, nowe ustalenia dotyczące reguł pochodzenia samochodów, zmienienie poziomów de minimis, czy też nowe zapisy co dotyczące własności intelektualnej.

Porozumienie UMSCA obowiązuje od marca 2020 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Medium well, stopień przedświątecznego wysmażenia niedźwiedzi.

Święta za rogiem, zanim większość z nas odda się ich magii, wypada trochę postudiować. Co wydarzyło się na indeksach, dlaczego...

Podobne artykuły