niedziela, 19 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Czym jest krótka sprzedaż (Short Selling)?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Krótka sprzedaż, czyli z ang. Short Selling jest spekulacyjną strategią inwestycyjną. Jest ona uważana za zaawansowaną, dlatego też zaleca się jej stosowanie doświadczonym traderom oraz inwestorom.

Na czym polega krótka sprzedaż i jak działa?

Traderzy wykorzystują krótką sprzedaż w celu zarabiania na spekulacjach, natomiast inwestorzy mogą ją wykorzystywać jako zabezpieczenie. Wtedy umieszcza się pozycję kompensującą, która zmniejsza ekspozycję na ryzyko.

W krótkiej sprzedaży inwestor przewiduje, że cena akcji będzie szła w dół. Żeby na tym zarobić pożycza akcje od innego inwestora. Następnie inwestor sprzedaje akcje kupującym. Gdy cena akcji osiągnie odpowiedni poziom, to inwestor kupuje akcje i zwraca je pożyczkodawcy. Różnica pomiędzy ceną, za którą sprzedał akcje a ceną, za którą je kupił, jest jego zyskiem (lub stratą) pomniejszonym o dodatkowe opłaty.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Najczęściej akcje pożycza się nie od osobistego inwestora, lecz od brokera. Zamykanie oraz otwieranie akcji może odbywać się przy pośrednictwie większości platform handlowych. Jednocześnie w celu zarabiania na krótkiej sprzedaży konieczne jest posiadanie rachunku handlowego, który umożliwia obrót depozytem zabezpieczającym.

Należy zauważyć, że w przypadku krótkiej sprzedaży możliwa jest teoretycznie nieograniczona strata, ponieważ ceny akcji mogą wzrosnąć o więcej niż 100%. Dodatkowo zarabianie w ten sposób wymaga rachunku z depozytem zabezpieczającym. Często też ponoszone są dodatkowe opłaty takie jak np. odsetki od wartości pożyczonych akcji w momencie otwierania pozycji.

Zarabianie na krótkiej sprzedaży przykład

Wyobraź sobie osobę, która spodziewa się spadków cen akcji spółki Y. Obecnie cena akcji tej spółki wynosi 40 dolarów. Inwestor pożycza 100 akcji tej spółki i sprzedaje je innemu inwestorowi. Sprzedał pożyczone akcje, dzięki temu obecnie zarobił 4000 dolarów. Jednak to czy ta inwestycja przyniesie mu zysk, zależy od tego, jak będzie zachowywać się cena akcji w przyszłości. Są teraz dwa możliwe scenariusze:

Scenariusz 1:

Cena akcji faktycznie spadła i kosztuje 30 dolarów. Inwestor postanowił kupić akcje po tej cenie i zwrócić je pożyczkodawcy. Dzięki temu odnotował zysk na poziomie 1000 dolarów (z pominięciem prowizji i odsetek), ponieważ pożyczone akcje sprzedał za 4000 dolarów, a następnie kupił je za 3000 dolarów i oddał pożyczkodawcy (4000-3000 = 1000).

Scenariusz 2:

Ceny akcji, zamiast spaść, jednak poszły w górę. Inwestor w celu uniknięcia dalszych strat postanowił zamknąć krótką pozycję na poziomie 50 dolarów za akcje. Wydał on na akcje 5000 dolarów, co oznacza, że stracił 1000 dolarów.

Wady krótkiej sprzedaży

Należy zauważyć, że w przypadku krótkiej sprzedaży inwestor może stracić więcej, niż w klasycznym inwestowaniu. Dzieje się tak, ponieważ ceny akcji firmy nigdy nie spadną poniżej 100%, to oznacza, że inwestor może maksymalnie stracić cały swój kapitał. Natomiast tego ograniczenia nie ma, jeżeli chodzi o wzrost akcji — ceny spółki mogą urosnąć nawet kilkukrotnie, co przekłada się na większe możliwości straty.

Dodatkowo należy pamiętać, że zysk dodatkowo jest pomniejszany o dodatkowe prowizje i odsetki, niezbędne jest również posiadanie odpowiedniego konta z marżą.

Może wystąpić również problem ze znalezieniem odpowiedniej ilości akcji do kupienia, gdy chce się zamknąć pozycje, zwłaszcza jeżeli wielu innych traderów będzie inwestowało w krótkiej sprzedaży, lub jest małe zainteresowanie daną spółką.

Zalety krótkiej sprzedaży

Z pewnością do największych zalet tej formy inwestowania jest to, że możliwe jest osiągnięcie wysokich zysków, zwłaszcza że możliwe jest wykorzystanie lewara, czyli dźwigni finansowej. To sprawia również, że potrzebny jest mniejszy kapitał początkowy, żeby zacząć przygodę z inwestowaniem, co z kolei czyni inwestowanie bardziej przystępnym dla ludzi.

Dodatkowo rozsądnie wykorzystana krótka sprzedaż może stanowić niedrogie, a jednocześnie efektywne zabezpieczenie portfela stanowiąc przeciwwagę dla innych inwestycji.

Warto wspomnieć jeszcze o zjawisku „short squeeze”. Dzieje się ono, gdy akcje zaczynają rosnąć i traderzy inwestujący w krótką sprzedaż zaczynają tracić. Kupują oni wtedy akcje, żeby zamknąć swoje pozycje (najczęściej przy tym tracąc) jeszcze bardziej napędzając cenę akcji do góry.

Zła reputacja krótkiej sprzedaży

Można znaleźć różne złe opinie na temat krótkiej sprzedaży. Czasem traderzy inwestujący w ten sposób mogą spotkać się z niepochlebnymi opiniami. Jednak prawda jest taka, że krótka sprzedaż pomaga zapewnić płynność rynkom. Może również pomóc zapobiegać wzrostowi w wyniku szumu informacyjnego, czy też optymizmu.

Ponadto popularność krótkiej sprzedaży również daje informację zwrotną inwestorom na temat nastrojów panujących na rynku.

Krótka sprzedaż zdobyła złą sławę z powodu praktyk, które były stosowane przez nieetycznych spekulantów. Traderzy wykorzystywali strategie krótkiej sprzedaży w celu sztucznego obniżenia cen słabych akcji i zarabiania na tym. Jednak należy pamiętać, że większość form takich manipulacji na rynku jest nielegalna w wielu krajach. Niestety cały czas zdarzają się takie sytuacje.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły