sobota, 20 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Czy Fed zapewni nowy rajd na Wall Street? Jak na decyzję zareagują indeksy?

Polecane

Michał Stajniak
Michał Stajniakhttps://www.xtb.com/pl
Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców, a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK.

Rynek wydaje się być niespokojny wobec zbliżającego się bardzo ważnego wydarzenia w amerykańskiej polityce monetarnej. Fed stoi obecnie przed decyzją o potencjalnym drugim cięciu stóp procentowych, co otworzyłoby cykl obniżek. Czy jednak inwestorzy faktycznie powinni polegać na Rezerwie Federalnej? Czy jednorazowe cięcie będzie wystarczające, aby wypchnąć indeksy na nowe historyczne szczyty?

S&P500 blisko szczytów

Indeks S&P 500 znajduje się w zakresie ok. 1% od historycznych szczytów. Jednocześnie widać niewielkie cofnięcie poniżej poziomu 3000 punktów, tuż przed ważną decyzją Fed. Warto w tym miejscu wspomnieć, że cięcie stóp procentowych jest w pełni wycenione przez rynek. W tym wypadku ciężko mówić o jakichkolwiek manewrach ze strony Fed. Jeśli ten nie dokona cięcia stóp procentowych, wywoła jednocześnie wyraźną zapaść na rynkach. Kluczowe dla perspektyw Wall Street jest jednak to, co będzie się działo dalej. Teoretycznie Fed nie ma zbyt łatwego zadania. Gospodarka nie radzi sobie wcale źle. Rynek pracy wygląda zdrowo, natomiast inflacja zaczyna odbijać. Co więcej, perspektywy inflacyjne wyglądają raczej wzrostowo, biorąc pod uwagę ostatnie wyraźne wzrosty cen na rynku ropy naftowej. Te powiązane są z czynnikami geopolitycznymi, które z kolei doprowadziły do cofnięcia na Wall Street początkiem tego tygodnia. Nie można również zapominać o wciąż trwającej wojnie handlowej.

Teoretycznie niższe stopy powinny zapewnić przynajmniej krótkoterminowe wsparcie dla Wall Street. Co jeśli jednak wszystkie ostatnie wątki wypadną negatywnie dla Wall Street? Brak cięcia stóp procentowych lub kolejna „jastrzębia obniżka”, dalsze niepewności na Bliskim Wschodzie oraz zaniechanie negocjacji handlowych? Wtedy mamy gotową receptę na sporą korektę na S&P 500. Wobec tego widać, że szala ryzyka zaczyna przechylać się nieco na drugi scenariusz spadkowy. Wszystko będzie jednak zależało od decyzji amerykańskich polityków.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Tymczasem na Wall Street mamy do czynienia ze spadkami o zakresie 0,2-0,3%. Na europejskich parkietach wzrosty nie wychodzą raczej powyżej 0,2%, choć wyjątkiem jest włoski FTSE MIB zyskujący 0,9%. Sytuacja na GPW wygląda całkiem stabilnie. WIG20 na godzinę przed zamknięciem rośnie o 0,44% i znajduje się powyżej poziomu 2200 punktów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny Inwestowanie w metale szlachetne to jedna z najstarszych form ochrony kapitału. Złoto jest...

Podobne artykuły