Co dzieje się wśród spółek giełdowych? Tygodniowy przegląd wydarzeń.

0

Dobiega końca 50 tydzień tego roku. Wśród spółek giełdowych na całym świecie jednak cały czas wiele się dzieje. Co ciekawego wydarzyło się w ostatnich dniach? Podsumujmy dziś, 15 grudnia tydzień z życia spółek. Zapraszamy do cotygodniowego przeglądu wydarzeń z udziałem spółek akcyjnych.

Kolejne przejęcie na Wall Street!

Amerykańska spółka giełdowa Amgen (wchodząca w skład S&P 500) w poniedziałek, 12 grudnia ogłosiła przejęcie. Biofarmaceutyczne przedsiębiorstwo uzgodniło warunki wykupu firmy Horizon Therapeutics. Wartość transakcji wyniesie 26,4 mld dolarów. Spółka Amgen poinformowała, że przejęcie wejdzie w życie na początku 2023 roku. Amgen oczekuje bowiem na zgody organów regulacyjnych. Tym samym, jest to kolejne doniesienie o przejęciu na Wall Street.

Brytyjski Santander ukarany

Instytucja Financial Conduct Authority (FCA), czyli brytyjski organ nadzorczy nałożył karę na bank Santander UK. Regulator jakim jest FCA wydał oświadczenie, w którym wytłumaczył swoje działania. W komunikacie FCA zaznaczyło: „słabe zarządzanie przez Santander ich systemami przeciwdziałania praniu pieniędzy i nieodpowiednie próby rozwiązania problemów stworzyły przedłużające się i poważne ryzyko prania pieniędzy i przestępstw finansowych”. Brytyjski Santander otrzymał karę grzywny w wysokości 107,7 mln funtów.

Danske Bank potwierdził udział w oszustwie

We wtorek, 13 grudnia Departament Sprawiedliwości w USA poinformował, że Danske Bank przyznał się do winy w sprawie świadczenia usług klientom wysokiego ryzyka. Bank potwierdził, że „współpracował” z osobami podejrzanymi o możliwość prania pieniędzy. Największy duński bank potwierdził udział w oszustwie poprzez umożliwienie części swoim „specyficznym” klientom dostępu do amerykańskiego systemu bankowego. Departament Sprawiedliwości zasądził o karze w wysokości 2 miliardów dolarów. Zastępca prokuratora generalnego Departamentu Sprawiedliwości zauważyła: „instytucja będzie zaciekle strzegła integralności amerykańskiego systemu finansowego przed skażonymi zagranicznymi pieniędzmi – rosyjskimi lub innymi”.

Partnerstwo japońskiej i amerykańskiej spółki

Popularna w USA spółka IBM ogłosiła w tym tygodniu, że nawiązała współpracę z japońską firmą Rapidus. Partnerstwo japońskiej i amerykańskiej spółki powstało w celu opracowania zaawansowanej technologii półprzewodników. Przedsiębiorstwa współpracować będą nad rozwojem „przełomowej technologii węzła 2 nanometrów. Warto dodać, że spółka Rapidus wspierana jest przez japoński rząd. Prezes firmy powiedział: „jest to długo pożądana współpraca międzynarodowa, naprawdę niezbędna, aby Japonia ponownie odgrywała istotną rolę w łańcuchu dostaw półprzewodników”.

Microsoft kupi 4% udziałów w LSEG

London Stock Exchange Group (LSEG) i Microsoft ogłosiły na początku tego tygodnia 10-letnie partnerstwo strategiczne. Technologiczny gigant – Microsoft kupi 4% udziałów w LSEG. Współpraca firm polegać będzie na opracowywaniu nowych produktów i usług w zakresie danych i rozwiązań analitycznych. Partnerstwo skomentował prezes LSEG, który stwierdził: „połączenie naszych wiodących zbiorów danych, analityki i globalnej bazy klientów z kompleksowymi i zaufanymi usługami chmurowymi i globalnym zasięgiem firmy Microsoft stwarza atrakcyjne możliwości wzrostu przychodów dla obu firm”.

Elektryczne Mercedesy w zakładzie w Polsce

Dyrektor Mercedes-Benz Vans przekazał decyzję firmy o produkcji całkowicie elektrycznych samochodów dostawczych w zakładzie w Polsce. W Jaworze niemieckie przedsiębiorstwo wytwarza już baterie i silniki spalinowe Mercedesa. Nowa inwestycja ma za zadanie wzbogacić wschodnioeuropejską sieć produkcyjną marki Mercedes-Benz. Warto dodać, że wartość inwestycji przekroczy 1 mld euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj