Analiza techniczna DAX i Złota na 09.07.2019

Sebastian Seliga, twórca bloga inwestycyjnego elliotFXtrader oraz analityk nr. 1 na polskiej wersji portalu TradingView serdecznie zaprasza na poranną analizę techniczną. W swoich opracowaniach skupia się głównie na falach Elliota, które są używane w synergii z pozostałymi narzędziami analizy technicznej.

Złoto nadal w horyzontalnej korekcie, będzie formacja Trójkąta?

Rynek Złota na interwale czterogodzinowym nadal znajduje się pomiędzy poziomami $1,442 – $1,385 a momentum wzrostowe nie jest już tak duże, jak podczas tworzenia się fali (3). Może to oznaczać, że korekta fali (4) nie została jeszcze w pełni rozwinięta, więc rynek potrzebuje nieco więcej czasu na to, by tę korektę zakończyć. Jak do tej pory zostały wykonane trzy fale korekty fali (4), czyli fale A, B oraz C. Można zaryzykować stwierdzenie, że rynek rozwija teraz formację Trójkąta, która jest bardzo popularna właśnie podczas tworzenia się fali czwartych. Do zakończenia tej formacji potrzebne są jeszcze fale D oraz fala E, po ich wyrysowaniu przez rynek korekta zostanie zakończona i rynek będzie gotowy do wzrostów w fali piątej. Warto tutaj wspomnieć o scenariuszu alternatywnym, na którym opiera się licznik alternatywny: istnieje możliwość zakończenia fali (5) na poziomie $1,440. Byłaby to wtedy tzw. ucięta fala impulsu wzrostowego, gdyż nie wybiła ona poziomu szczytu fali (3) jak to ma w naturze. Podążając tym tropem, cały impuls wzrostowy byłby zatem zakończony, a uczestników rynku czekałaby głębsza korekta spadkowa. Potwierdzeniem tego scenariusza będzie wybicie dołem poziomu wsparcia na $1,385.

DAX testuje poziom wsparcia technicznego

Ciekawa sytuacja wywiązała się na niemieckim indeksie szerokiego rynku, czyli popularnym DAX. Cena podeszła ponownie do przebitego już poziomu oporu na 12 464 punktach, który teraz będzie służył za wsparcie dla ceny. Poziom ten był już raz testowany, ale to było, zanim rynek wykonał kolejną falę wzrostową ze szczytem na poziomie 12 645 punktów. Szczyt ten został oznaczony jako fala piąta niższego rzędu, a w całej impulsywnej sekwencji wzrostowej jako fala (iii) wyższego rzędu. Oznacza to, że rynek może teraz wykonywać korektę spadkową w fali (iv) wyższego rzędu. Dlatego też najważniejszym poziomem jest szczyt fali (i) wyższego rzędu, czyli poziom 12 220. Jeżeli zostanie on naruszony, zanim nowy szczyt będzie wykonany, to cała fala (c) również zostanie zakończona. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nie ma jeszcze typowej dla fali impulsu dywergencji pomiędzy falą trzecią i piątą a wskaźnikiem momentum, co jednocześnie dobrze rokuje dla popytowej strony rynku, która powinna spodziewać się kontynuacji wzrostów po zakończeniu korekty spadkowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o