czwartek, 11 sierpnia, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Zarządzanie łańcuchem dostaw (SCM). Co to jest?

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Zarządzanie łańcuchem dostaw, w skrócie SCM (z ang. Supply Chain Management) to termin określający kierowanie przepływem towarów oraz usług na wszystkich etapach działalności. Celem zarządzania łańcuchem dostaw jest usprawnienie funkcjonowania firmy — optymalizacja kosztów, maksymalizacja wartości wnoszonej dla klientów oraz zdobycie przewagi konkurencyjnej.

Dzisiaj łańcuch dostaw obejmuje każdy aspekt prowadzenia działalności — począwszy od zamówienia towarów i produkcji, na odpowiednich systemach zarządzania informacjami kończąc.

Na czym opiera się zarządzanie łańcuchem dostaw?

Całość procesu zarządzania składa się z kilku kluczowych elementów:

  • Projektowanie
  • Planowanie
  • Realizację
  • Kontrolę i monitoring

To są główne aspekty, dzięki którym łańcuch dostaw sprawnie funkcjonuje — umożliwiają one optymalizację kosztów oraz maksymalizację zysków. Bardzo istotne jest odpowiednie zarządzanie zapasami — z jednej strony należy unikać niedoborów, z drugiej zbyt duże zapasy generują dodatkowe koszty.

Sprawnie zarządzany łańcuch dostaw przekłada się na efektywność działania firmy, co wpływa również na zadowolenie klientów, a więc i ostatecznie zyski, zwłaszcza w długoterminowej perspektywie. Odgórne zarządzanie ma tym większe znaczenie, im więcej jest ogniw w łańcuchu, ponieważ każde nowe ogniwo wymaga odpowiednich usprawnień logistycznych.

Jeśli chodzi o strategię, czy też systemy zarządzania łańcuchem dostaw, to istnieją różne modele. Przykładowe modele i narzędzia dziś wykorzystywane: LM, TQM, TBM, ECR, VMI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Platyna zyskuje blisko 6%. Metale szlachetne zwyżkują ostatnio.

Metale szlachetne zyskiwały w ciągu tygodnia. Od 3 sierpnia platyna zyskała do dziś, 10 sierpnia blisko 6%. Najmniej w...

Podobne artykuły