sobota, 27 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Wskaźnik siły względnej — definicja RSI

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Wskaźnik siły względnej, czyli inaczej RSI (z ang. Relative Strength Index), jest oscylatorem, który mierzy wielkość i ilość ostatnich zmian ceny. Pozwala on określić warunki wykupienia lub wyprzedania instrumentu finansowego. Został wynaleziony przez J. Wellesa Wildera w 1978 roku i może mieć odczyt od 0 do 100 .

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Obliczanie wskaźnika siły względnej RSI

RSI jest ważoną średnią ruchomą, a wzór na obliczenie wygląda następująco:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

RSI = 100 – (100/ (1+RS))

W tym wzorze RS to:

RS = średnia wartość wzrostu cen zamknięcia z Y okresów/średnią wartość spadku cen zamknięcia z Y okresów

W przypadku korzystania z platform tradingowych lub programów do tradingu takich jak MetaTrader można dodać oscylator RSI, który będzie liczony automatycznie i aktualizowany w czasie rzeczywistym.

Co mówi wskaźnik RSI?

Ogólnie rzecz biorąc, wskaźnik siły względnej RSI pomaga w określeniu trendu, w jakim będą zmierzały ceny akcji. Informuje on o stosunku ruchów ceny w górę do ruchów ceny w dół. Wykorzystanie go jako pomoc w inwestowaniu zależy od przyjętej strategii inwestycyjnej. Biorąc pod uwagę fakt, iż RSI jest jednym z najpopularniejszych oscylatorów, powstało wiele różnych strategii inwestowania z jego wykorzystaniem.

Zasadniczo kluczowe poziomy to 30 oraz 70 punktów. W przypadku gdy oscylator RSI wynosi 70 lub więcej, to zakłada się, że ceny wzrosły bardziej, niż oczekiwał tego rynek (instrument został wykupiony), natomiast jeżeli RSI wynosi 30 lub mniej to oznacza, że ceny spadły bardziej, niż oczekiwał tego rynek (instrument został wyprzedany).

Podstawową strategią inwestycyjną jest kupowanie akcji, gdy RSI wynosi 30 lub mniej (fakt wyprzedania instrumentu sugeruje, że cena będzie rosnąć), natomiast jeżeli RSI wynosi 70 lub więcej, to oznacza, że cena akcji będzie spadać — jest to czas na sfinalizowanie transakcji lub zainwestowanie w formie krótkiej sprzedaży.

Jednakże sytuacja nie jest taka oczywista. W przypadku 14-okresowego RSI zdarzają się sytuacje, kiedy rynek nie przekracza granicznych poziomów 30 lub 70 przed zmianą trendu.

Strategia Swing Rejections

Inną techniką wykorzystującą wskaźnik RSI jest strategia Swing Rejections, która jest bardziej skomplikowana niż poprzednia. Składa się ona z czterech części. W przypadku zmiany trendu na rosnący transakcje zawiera się, dopiero gdy wydarzą się następujące cztery punkty:

  1. RSI spada poniżej 30 punktów.
  2. RSI wraca powyżej 30 punktów.
  3. Wartość RSI spada, jednocześnie nie spada poniżej 30 punktów.
  4. RSI przełamuje swój ostatni najwyższy poziom (wzrasta powyżej poziomu, na którym rozpoczął spadek w poprzednim punkcie).

Strategię tę można wykorzystać również w przypadku krótkiej sprzedaży, czyli inwestowania na spadki. Tutaj strategia jest analogiczna, tylko wykorzystuje się graniczny poziom 70 punktów:

  1. RSI wzrasta powyżej 70 punktów.
  2. RSI spada poniżej 70 punktów.
  3. Wartość RSI rośnie, jednocześnie nie przekracza 70 punktów.
  4. RSI przełamuje swój ostatni najniższy poziom (spada poniżej poziomu, na którym rozpoczął się wzrost w poprzednim punkcie).

Oczywiście nawet wykorzystując strategię Swing Rejections, warto wziąć pod uwagę trend długoterminowy. Inwestowanie w zgodzie z długoterminowym trendem zawsze ma większe szanse powodzenia.

O czym pamiętać wykorzystując wskaźnik siły względnej?

Należy pamiętać, że wskaźnik siły względnej jest tylko i wyłącznie oscylatorem — nie jest to kryształowa kula, która przepowiada przyszłość. Opiera się on na obecnych danych i na ich podstawie jest obliczana wartość. Dlatego też należy pamiętać, że sygnały płynące z RSI są najbardziej wartościowe wtedy, gdy są zgodne z długoterminowym trendem.

RSI sprawdza się również najlepiej na oscylującym rynku — gdy cena analizowanego instrumentu zarówno spada, jak i rośnie. W przypadku trendów silnie wzrostowych, gdzie spadków nie ma lub są minimalne (lub silnie spadkowych, gdzie nie ma wzrostów lub te są minimalne) RSI nie będzie najlepszym wskaźnikiem pomagającym w znalezieniu dobrego momentu do wejścia na rynek.

Należy również pamiętać, żeby korzystać z RSI rozsądnie — jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych oscylatorów, przez co też jest często wykorzystywany w błędny sposób. Natomiast odpowiednio rozumiejąc dane z niego płynące, można skuteczniej określić panujące trendy i wybrać okazje do wejścia na rynek.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły