sobota, 20 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Wolne przepływy pieniężne (FCFF, FCFE)

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Wolne przepływy pieniężne, w skrócie FCF (z ang. Free Cash Flow) reprezentują gotówkę, jaką generuje firma w celu wsparcia operacji i utrzymania aktywów kapitałowych. Wolne przepływy pieniężne są miarą rentowności, która nie obejmuje niegotówkowe koszty rachunku zysków i strat, a obejmuje wydatki na sprzęt i aktywa oraz zmiany kapitału obrotowego.

Można je w skrócie opisać jako nadwyżki lub niedobory środków pieniężnych, które mogą powstać na skutek prowadzenia działalności operacyjnej i inwestycyjnej.  Wyróżniamy kilka rodzajów wolnych przepływów pieniężnych m.in.: Free Cash Flow to Firm (FCFF), Free Cash Flow to Equity (FCFE).

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

O czym mówią wolne przepływy pieniężne?

Wolne przepływy pieniężne odpowiadają za zmiany w kapitale obrotowym. Dlatego analizując ten wskaźnik, można zdobyć wiele wartościowych informacji na temat wartości firmy, sytuacji, w jakiej się znajduje. Przykłady:

  • Spadek zobowiązań może oznaczać, że dostawcy wymagają szybszej płatności. Natomiast zmniejszenie należności może oznaczać, że firma otrzymuje szybciej płatności od klientów.
  • Wzrost zapasów może wskazywać na mniejszą sprzedaż produktów.

Z tego powodu włączając kapitał obrotowy do oceny rentowności, możemy uzyskać dostęp do informacji, których nie daje analiza rachunku zysków i strat.

FCF to doskonały wskaźnik, który zapewnia dodatkowy wgląd w rentowność firmy. Obliczenie go nie jest tak proste, jednak jest to warte zachodu, ponieważ dzięki temu otrzymujemy dodatkowe dane, które mogą pomóc w podjęciu lepszych decyzji inwestycyjnych.

Przykład wykorzystania wolnych przepływów pieniężnych

Przykładem niech będzie hipotetyczna firma, która średnio rocznie generuje 10 mld złotych zysku netto od 5 lat. Wydaje się, że jej sytuacja jest stabilna. Jednak patrząc na wskaźnik FCF, okazuje się, że w ciągu ostatnich trzech lat regularnie on spada, co jest związane z tym, że płatności od klientów się opóźniają, natomiast dostawcy wymagają szybszych płatności. Może to wskazywać na poważną słabość firmy w przepływach pieniężnych.

FCF pozwala również ocenić prawdopodobieństwo, z jakim spółka ma szansę na wypłatę dywidend lub odsetek. Natomiast banki mogą wykorzystać FCF do oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Czy istnieje „dobry” poziom FCF?

Analizując wskaźnik FCF, warto nie skupiać się na jego bezwzględnych wartościach, lecz na tendencjach i zmianach wartości wskaźnika na przestrzeni czasu oraz na poszczególnych składowych FCF.

Często wykorzystuje się FCF do oceny ryzyka związanego z inwestycją w dany instrument finansowy. Jeżeli tendencja FCF jest stabilna, to są większe szanse na to, że akcje będą również stabilne w przyszłości, więc ryzyko inwestycji jest mniejsze.

Co, jeżeli wskaźnik FCF spada? Najlepiej jest wtedy przyjrzeć się temu, co może powodować problemy. Możliwości jest dużo np.:

  • Inwestowanie w firmę — jeżeli firma rozpoczęła wiele inwestycji np. w sprzęt, nieruchomości, to może znacząco wpłynąć to na wskaźnik FCF. Takie inwestycje mogą pozytywnie wpłynąć na cenę akcji w przyszłości.
  • Zmiany w zapasach — jeżeli w firmie zwiększyły się zapasy, to również wpływa to na wskaźnik FCF. W takiej sytuacji warto określić, co jest przyczyną zwiększonych zapasów — zwiększona produkcja, czy też słabsza sprzedaż.
  • Zobowiązania finansowe — jeżeli firma ma problemy ze spłatą zobowiązań, to również może to wpływać na ujemną korektę FCF. Może to również nie być związane z sytuacją firmy, a ze zmianą sytuacji na rynku finansowym, gdzie np. instytucje finansowe nie są tak skore do udzielania kredytów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny Inwestowanie w metale szlachetne to jedna z najstarszych form ochrony kapitału. Złoto jest...

Podobne artykuły