czwartek, 4 czerwca, 2020

Tygodnik Forex – Co dalej z kursem dolara, złotówki, euro?

Polecane

Wystartuj w VI edycji edukacyjnego konkursu inwestycyjnego TMS Brokers S.A.

Inwestuj wirtualne pieniądze w aplikacji, wygrywaj realne nagrody15 czerwca startuje kolejna, szósta już edycja edukacyjnego konkursu inwestycyjnego w...

Niedzielna odprawa inwestorów na żywo – co tydzień o 20:00

Serdecznie Państwa zapraszamy na cotygodniowy przegląd rynków na żywo z Dawidem Kowalskim. Spotkanie to organizowane jest cyklicznie co tydzień...

4 wybitnie proste narzędzia na Twojej platformie, które pozwolą Ci zarabiać pieniądze na rynku – część II

Wyobraź sobie generalne porządki w małym pokoiku z ogromną szafą zawaloną rupieciami. Przejrzenie miliona skarbów, które leżą w niej...
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska. Związany zawodowo z rynkiem FX od 2003 r., a prywatnie z WGPW od 1994.W DM BOŚ od 2009 r. - odpowiada za codzienną analizę rynków FX, prowadzi też webinary dla klientów biura. Ceniony komentator wydarzeń na rynkach walut, także jako ekspert w mediach ogólnopolskich. Wielokrotnie wygrywał rankingi prognoz walutowych dla EURPLN sporządzane przez dziennik Puls Biznesu.

TO BYŁO NAJWAŻNIEJSZE W MIJAJĄCYM TYGODNIU:

 #USA WPROWADZIŁY WYŻSZE STAWKI CELNE NA IMPORT Z CHIN.

Mowa o towarach wartych 200 mld USD – stawka wzrosła w piątek z 10 proc. do maksymalnych 25 proc., ale nie dotyczy to towarów w tranzycie, czyli już wysłanych z Chin i zafakturowanych. Jednocześnie Biały Dom potwierdził, że wkrótce wprowadzi 25 proc. cła też na pozostałe towary z Chin o wartości 325 mld USD.

 #POMIMO OSTATNIEGO ZAMIESZANIA CHINY WYKAZUJĄ WOLĘ DO DALSZYCH ROZMÓW Z USA.

W piątek kontynuowane były czwartkowe negocjacje na wysokim szczeblu w Waszyngtonie, a Donald Trump przeprowadził wcześniej rozmowę telefoniczną z prezydentem Xi Jinpingiem i ujawnił, że Chińczycy przedstawili wspaniałe, alternatywne propozycje zawarcia kompromisu ws. umowy handlowej i nie przekreślił szans na jego zawarcie.

#WIDAĆ PEWNE POZYTYWY W DANYCH MAKRO ZE STREFY EURO, A KONKRETNIE Z NIEMIEC.

W marcu nieśmiało odbiły zamówienia w tamtejszym przemyśle (0,6 proc. m/m), oraz dynamika produkcji przemysłowej (0,5 proc. m/m), oraz eksportu (1,5 proc. m/m), co podbiło nadwyżkę handlową do 20 mld EUR. W efekcie rynek euro nie przejął się nadmiernie obniżonymi prognozami Komisji Europejskiej dla gospodarek Eurostrefy, a także amerykańsko-chińskim zamieszaniem. W zawieszeniu pozostaje jednak wątek nałożenia wyższych ceł na import europejskich aut do USA – prezydent Donald Trump zdecyduje o tym 18 maja.

#BANK AUSTRALII NIE ZDECYDOWAŁ SIĘ NA OBNIŻKĘ STÓP PROCENTOWYCH O 25 P.B., ALE NA TAKI RUCH ZDECYDOWAŁ SIĘ BANK NOWEJ ZELANDII.

Posunięcie RBNZ odebrano jednak, jako „jastrzębią obniżkę”, gdyż w komunikacie jej towarzyszącym nie znalazły się sugestie, co do dalszego luzowania w tym roku. Tymczasem RBA komentując brak cięcia w tym momencie zwrócił
uwagę na silny rynek pracy. Utrzymano perspektywy wzrostu gospodarki, ale zrewidowano wskazania dla inflacji.

#JASTRZĘBI KOMUNIKAT WYDAŁ PO CZWARTKOWYM POSIEDZENIU NORGES BANK.

Podtrzymano plany podwyżki w czerwcu i dodano, że od marcowego posiedzenia bilans ryzyk nie uległ pogorszeniu (wtedy mogłoby to odwlec decydentów od takiego scenariusza).

#Z KOLEI ZAPISKI Z POSIEDZENIA SZWEDZKIEGO RIKSBANKU POTWIERDZIŁY PLANY ODSUNIĘCIA PODWYŻEK W CZASIE.

Jednocześnie decydenci dali do zrozumienia, że widzą nic złego w słabości korony.

#BANK CENTRALNY TURCJI ZREZYGNOWAŁ Z CZWARTKOWEJ AUKCJI BONÓW, CO PODBIŁO RYNKOWE STOPY PROCENTOWE. JEDNOCZEŚNIE PAŃSTWOWE BANKI PRZEPROWADZIŁY MASOWĄ INTERWENCJĘ SKUPUJĄC Z RYNKU LIRY ZA BLISKO 1 MLD USD.

Nie zmienia to jednak faktu, że TRY jest jedną z najsłabszych walut tygodnia, do czego przyczyniło się anulowanie w poniedziałek wyników wyborów samorządowych w Stambule – będą one powtórzone 23 czerwca.

#BREXIT CIĄGNIE SIĘ JAK TELENOWELA. Z MIEDIALNYCH DONIESIEŃ WYNIKA, ŻE SZANSE NA SZYBKIE ZNALEZIENIE PONADPARTYJNEGO KOMPROMISU TORYSÓW Z LABURZYSTAMI SĄ NIEWIELKIE

Politycy już szykują się na wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się planowo w końcu maja. Na szczęście dla funta, dane nt. wzrostu PKB w I kwartale, czy też marcowej produkcji przemysłowej wypadły zadowalająco (zaskoczył wzrost dynamiki inwestycji).

JAKIE SĄ PERSPEKTYWY NA NOWY TYDZIEŃ?

Z dużej chmury mały deszcz, na razie. W piątek nie doszło do Armageddonu, gdyż Chińczycy chcą jednak rozmawiać z Amerykanami, pomimo, że ci rozpoczęli proces podwyższania ceł, co może skutkować pełnowymiarową wojną handlową. Dowodem na to, czy obie strony mogą szukać kompromisu, czy też nie, może okazać się skala kontr-propozycji, czyli działań Pekinu wobec posunięć celnych Waszyngtonu. Mogą one zostać zaprezentowane jeszcze dzisiaj, albo w weekend, lub nawet po – w każdym razie jest mało realne, aby Chińczycy nie zrobili nic, skoro sami już zapowiedzieli takie posunięcia. Dla rynków kluczowe będzie też to, jaki będzie wydźwięk kończących się dzisiaj rozmów w Waszyngtonie z delegacją wicepremiera LiuChe, oraz ewentualnych telefonicznych ustaleń Trumpa z prezydentem Xi Jinpingiem. Wyższe cła na chińskie produkty mimo, że weszły w piątek w życie, to jednak realnie mogą okazać się znaczące dopiero za 2 tygodnie – nie dotyczą one bowiem produktów, które są już w tranzycie do USA i zostały wcześniej zafakturowane.

Niemniej, jeżeli po weekendzie nie zobaczymy nic przełomowego, a Chińczycy wdrożą swoje kontr-posunięcia to rynki finansowe będą się coraz bardziej obawiać, że nie uda się uniknąć negatywnych skutków eskalacji wojny handlowej pomiędzy USA, a Chinami. Najgorsze jest to, że informacje tego typu przyszły wtedy, kiedy rynki zakładały nieznaczne ożywienie w globalnej gospodarce ostatnich słabych miesiącach. Ale nic nie jest jeszcze stracone.

Najbliższy tydzień może być ważnym okresem dla strefy euro i nie tylko z tego powodu, że 18 maja Donald Trump podejmie decyzję, czy nałożyć cła na import aut ze strefy euro. Po ostatnich zaskakująco lepszych danych makro (PKB za I kwartał, szacunkowa inflacja HICP za kwiecień, marcowe odczyty z Niemiec dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej, czy też eksportu), rynki będą szukać kolejnych potwierdzeń dla kiełkującej tezy, że być może najgorsze jednak za nami (być może i chwilowo). Warto będzie zwrócić uwagę na marcowe dane nt. produkcji przemysłowej w strefie euro, czy też majowy odczyt indeksu nastrojów ZEW z Niemiec, ale nie tylko. W kalendarzu mamy też szacunki dla niemieckiego PKB za I kwartał, czy też dane nt. bilansu handlowego w strefie euro za marzec. Tyle, że to może zostać przysłonięte przez amerykańsko-chińskie perturbacje. W długim okresie wojny handlowe będą mieć fatalne skutki dla europejskiego eksportu, a i zarazem całej gospodarki.

Po piątkowych danych nt. kwietniowej inflacji CPI w USA, która wypadła minimalnie poniżej oczekiwań, ważne mogą okazać się dane nt. sprzedaży detalicznej, oraz produkcji przemysłowej, gdyż pomogą ocenić obecny potencjał gospodarki, a idąc bardziej szczegółowo: potencjalne ryzyka związane z jej spowolnieniem w najbliższych miesiącach, co najpewniej będzie jeszcze przedmiotem szeregu rozważań.

To będzie ważny tydzień dla walut Antypodów nie tylko za sprawą ryzyka eskalacji konfliktu USA-Chiny. Przede wszystkim mamy kwietniowe dane z Chin nt. produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycji, które mogą mieć duże znaczenie – jeżeli rynek nabierze obaw, że pozytywne sygnały z marca zaczynają zbyt szybko gasnąć, to zrodzi to spekulacje, że działania stymulacyjne chińskich władz mogą być mało skuteczne i dlatego Pekin nie zrezygnował ostatnio z kontynuacji rozmów handlowych z USA, pomimo działań Waszyngtonu. Dla dolara australijskiego istotne mogą okazać się też dane z lokalnego rynku pracy.

W kraju mamy posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Teoretycznie po raz kolejny nudne…., ale warto będzie przyjrzeć się temu, jak RPP i jej członkowie będą komentować ostatnie zaskoczenie w postaci wyższej wstępnej inflacji CPI za kwiecień.

WYKRES TYGODNIA

Wyprzedzające sygnały z FUSD? Tygodniowy przebieg wykresu dla koszyka dolara zaczyna dawać sygnały mogące świadczyć o możliwej słabości dolara na głównych crossach. Powody? Teoretycznie, jeżeli odrzucimy ryzyko eskalacji konfliktu handlowego USA-Chiny, które może podbijać globalne ryzyko i pośrednio wspierać dolara, to amerykańska waluta nie ma wielu powodów za dalszym umocnieniem. Ostatnie dane inflacyjne PPI i CPI mogą podtrzymywać obawy niektórych członków FED, co do perspektyw dla inflacji (i tym samym oczekiwania rynku, co do możliwej obniżki stóp w przeciągu roku), podczas kiedy dane makro ze strefy euro, czy też innych gospodarek mogą świadczyć o tym, że banki centralne mimo, że okazały już swoje „gołębie” nastawienie, to mogą nie spieszyć się z konkretnymi posunięciami. Reasumując, jeżeli w przyszłym tygodniu zobaczymy próbę wyciszania tematu negocjacji handlowych USA-Chiny, oraz lepsze dane z innych gospodarek, to dolar może kontynuować osłabienie. Na wykresie FUSD widać, że ważny poziom to wsparcie przy 96,85 pkt., które oparte jest o szczyt z sierpnia ub.r. Jego naruszenie będzie sugerować rozbudowanie się korekty spadkowej. Słabo zaczynają wyglądać wskaźniki, np. RSI 9.

Wykres tygodniowy FUSD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Kurs EUR/USD rośnie 7 dzień z rzędu licząc na dalsze wsparcie EBC

Euro osiągnęło dziś najwyższy od 11 tygodni poziom 1,1236 dolara, umacniając się do amerykańskiej waluty siódmy dzień z rzędu,...

Indeks DAX przed kolejną szansą na bardzo dynamiczne spadki.

DAX zbliża się do ATR 2000 pkt! Tymczasem wszyscy, którzy "kolekcjonują" pozycje krótkie na tym walorze, prawdopodobnie w tym momencie modlą się o spadki, aby...

Cena miedzi najwyższa od połowy marca. Mocne dane przemysłowe z Chin.

Cena miedzi wzrosła dziś na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) do 2,5-miesięcznego maksimum na poziomie 5488 dolarów za tonę wsparta przez pozytywne dane na temat...

Kurs Funta do dolara oscyluje na krawędzi geometrycznej korekty

GBP/USD na krawędzi korekty 1:1 Dzisiejsza końcówka sesji rozpoczyna walkę dwóch stron rynku na poziomie 1.2460. Oczywiście jest to poziom symetrii korekt o rozpiętości 400...

Wystartuj w VI edycji edukacyjnego konkursu inwestycyjnego TMS Brokers S.A.

Inwestuj wirtualne pieniądze w aplikacji, wygrywaj realne nagrody15 czerwca startuje kolejna, szósta już edycja edukacyjnego konkursu inwestycyjnego w aplikacji mobilnej TMS Brokers. Poprzednie...

Indeksy giełdowe poprawiają swoje 3-miesięczne szczyty. Czas na troski przyjdzie później?

Ponieważ prezydent USA Trump zaniechał zaostrzenia polityki handlowej wobec Chin, rynki odetchnęły z ulgą a inwestorzy preferują skupiać na oznakach odmrażania globalnej gospodarki. Rajd...

Kurs dolara poniżej 4,00 PLN! Optymizm na giełdach pomaga złotemu. Będzie jeszcze taniej?

Weekend przyniósł znaczną eskalację zamieszek na ulicach amerykańskich miast. Cały czas aktualne są też napięcia na linii Waszyngton – Pekin. Jednak na rynkach nie...

Kurs EUR/USD dynamicznie osuwa się w kierunku korekty 1:1

EUR/USD podąża do korekty 1:1 Widoczny na obrazku zaznaczony poziom wynosi około 130 pips. Często ta para walutowa reagowała na podobne poziomy w przeszłości. Ciekawe...

MarketCFD na liście ostrzeżeń publicznych KNF. Uwaga na ten podmiot!

W dniu dzisiejszym Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wpisał nowy podmiot na listę ostrzeżeń publicznych. MarketCFD, bo o tej marce mowa, jest podejrzany o prowadzenie...

Podobne artykuły