sobota, 20 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Strategia Price Action – najpopularniejszy system Forex w praktyce

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Price Action jest jedną z najpopularniejszych metod handlowych wśród traderów na całym świecie. Jeśli potrafisz odpowiednio z niej korzystać, możesz znacząco poprawić swoje wyniki i sposób patrzenia na rynek.

Wiele początkujących osób szukając swojego Złotego Grala gubi się w świecie przepełnionym różnymi technikami analitycznymi i po kilku lat błądzenia powraca do czystych wykresów. Price Action jest potwierdzeniem, że najprostsze metody potrafią być lepsze od tych skomplikowanych, które tylko sprawiają wrażenie profesjonalnych narzędzi.

Co to jest Price Action?

Price Action można zdefiniować jako podejmowanie decyzji tradingowych w oparciu o czysty wykres. Na wykresie znajdują się tylko świece, które są przedmiotem badania zachowania ruchu cen na rynku w określonym czasie. Mówiąc jeszcze prostszym językiem, Price Action to analiza zachowań cen i czynników wpływających na jej ruch. To nic innego jak analiza „nagich” wykresów świecowych (lub słupkowych). Na podstawie zrozumienia zasad rządzących ruchami cen możemy określać przyszły kierunek rynku oraz budować swoją strategię bazującą na powtarzających się wzorcach. Te wzorce noszą miano formacji Price Action, które odzwierciedlają kontynuację bądź zmianę trendu na rynku.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

W tej metodzie pomijane są fundamenty i większość wskaźników technicznych. Wykresy przedstawiają wszystkie potrzebne dla tradera informacje. Dane ekonomiczne i inne globalne wydarzenia (polityczne, militarne, żywiołowe) są tylko katalizatorami zmian cen na rynku i nie musimy ich analizować aby skutecznie handlować. Wszystkie dane i wiadomości ze świata, które powodują ruch ceny na rynku są i tak odzwierciedlone przez Price Action na wykresie. Dlatego analiza wykresów ma istotną przewagę nad analizą fundamentalną. Wszystkie zmienne ekonomiczne powodują ruch ceny, który można w łatwy sposób zobaczyć na wykresie. Niezależnie od tego czy zmienna jest dyskontowana przez tradera czy automat, ruch na wykresie zobaczymy od razu. Zamiast próbować analizować tysiące zmiennych każdego dnia (co jest oczywiście niemożliwe), możemy nauczyć się handlować za pomocą Price Action ponieważ ta strategia pozwala łatwo czytać, analizować i wykorzystywać wszystkie ruchy na rynku, spowodowane napłynięciem wspomnianych zmiennych ekonomicznych.

Jeżeli Price Action w każdym dowolnym momencie odzwierciedla wszystkie zmienne wpływające na rynek to czy jest sens utrudniać sobie życie używając dodatkowo oscylatorów takich jak Stochastic, MACD czy RSI? Decydując się na Price Action, wszelkie wskaźniki techniczne są dla nas zbędne. To ruch ceny zapewnia nam wszystkie potrzebne informacje, które odpowiednio zinterpretowane mogą posłużyć do stworzenia skutecznej strategii inwestycyjnej.

Podstawy Price Action

Po pierwsze, analiza Price Action może być stosowana do handlu na każdym rynku ponieważ wykorzystujemy tutaj podstawowy ruch ceny. Oczywiście, im bardziej płynny, zmienny i trendowy jest rynek tym skuteczność strategii Price Action będzie wyższa.

Zaleta Price Action to prostota. Możemy zacząć efektywnie handlować ucząc się kilku sprawdzonych formacji Price Action. Naprawdę, nie ma sensu handlowanie przy użyciu 40 różnych wzorców cenowych. Wszystko czego potrzebujemy w tej strategii to umiejętność rozpoznania kilku najbardziej skutecznych sygnałów Price Action, które dadzą nam szanse na znalezienie dobrego wejścia w rynek.

Pierwszą rzeczą którą należy zrobić aby zacząć stosować Price Action jest pozbycie się z wykresu wszystkich wskaźników i uzyskanie czystego spojrzenia na słupki. Jedyne co możemy konfigurować to kolory tych słupków (i ewentualne tło). Oto przykład jak wygląda czysty wykres w kilku wariantach:

A teraz ten sam wykres (lekko rozciągnięty) namalowany przy użyciu innych kolorów:

A teraz popatrzmy na przykład wykresu z dużą ilością wskaźników, oscylatorów i wzniesień, które w połączeniu dają obraz sporego bałaganu.

Jeśli dokładnie przyjrzysz się obu powyższym wykresom, prawdopodobnie zgodzisz się z nami że łatwiejszy do analizy i handlu jest czysty wykres. Wszystkie wskaźniki i oscylatory i tak są pochodną ruchu ceny. Dodawanie kolejnych i kolejnych oscylatorów powoduje produkowanie większej ilości zmiennych dla tradera, których obserwacja i interpretacja nie przynosi wartości dodanej. Dodatkowo odwracają naszą uwagę od tego co najistotniejsze czyli od ruchu ceny. Analiza Price Action jest solidną metodą handlu opartą wyłącznie o ruch ceny, a analizowanie pochodnych takich jak oscylatory czy wskaźniki nie mają kompletnie sensu.

Fundamenty Price Action

Samo Price Action dotyczy trzech najważniejszych aspektów, mianowicie:

  • Analiza trendu
  • Formacje świecowe
  • Poziomy wsparcia i opor

Przejdziemy sobie przez te wszystkie punkty po kolei

Jak określić panujący trend na rynku?

Pytanie to jest najważniejszym aspektem nauki handlu z użyciem Price Action. Rynek może poruszać się w dwóch środowiskach, tj. trendowym lub konsolidacyjnym.

Analiza techniczna wychodzi z założenia, że rynek ma większą tendencję do kontynuacji trendu aniżeli jego zmiany. Oznacza to, że istnieje większa szansa na to, że cena będzie podążała dalej w obecnym trendzie. Jeżeli chcesz, aby Twoje pozycje posiadały przewagę w formie kierunku zgodnego z obecnym trendem, należy nauczyć się poprawnie określać kierunek w którym porusza się rynek.

Poniższy wykres pokazuje w jaki sposób świece mogą sygnalizować zmianę trendu.

Najprostszą metodą określania trendu jest analiza dołków i szczytów. Uważa się, że rynek znajduje się w trendzie wzrostowym jeśli tworzy coraz wyższe dołki i szczyty (po utworzeniu wyższego dołka następuje wybicie na nowy wyższy szczyt). Jeśli natomiast rynek tworzy coraz niższe dołki i szczyty, panujący trend na rynku jest spadkowy.

Brzmi dziecinnie prosto? A jednak często ludzie zapominają o tych podstawowych rzeczach. Określenie panującego trendu jest odpowiedzią na najważniejsze pytanie w tradingu – „w którą stronę pójdzie rynek?”. Prawidłowe zdefiniowanie zachowania ceny, tj. czy cena tworzy nowe wyższe dołki i szczyty czy na odwrót pozwala na określenie przyszłego ruchu rynku.

Trend vs konsolidacja

Drugim środowiskiem jest konsolidacja. Pojawia się ona zazwyczaj po dużych wahaniach na rynku wywoływanych przez różne czynniki. Możemy ją spotkać również w okresie niezdecydowania tłumu, gdyż inwestorzy mogą nie wiedzieć w którą stronę podąży rynek i wolą stać z boku.

Na wykresie bardzo łatwo ją zauważyć. Po prostu szukamy braku występowania wyższych/niższych dołków/szczytów. Proszę zauważyć na poniższym wykresie w jaki sposób powstaje konsolidacja – cena porusza się pomiędzy wsparciem i oporem nie tworząc wyraźnej sekwencji.

Price action formacje

Podstawowym narzędziem Price Action są świece japońskie jako informacja o przebiegu walki na pojedynczej poszczególnej sesji. Strategia Price Action obejmuje kilka formacji Price Action, które pomagają przewidzieć przyszły ruch ceny z wystarczająco wysokim stopniem dokładności, aby zbudować pełny system inwestycyjny. Będziemy starać się odszukiwać szczególnych formacji świecowych, najczęściej takich jak Pin Bary, które będą naszymi trigerami do zajęcia pozycji na rynku.

Wyróżniamy tutaj takie świece jak:

– Pin Bar (młoty, spadające gwiazdy, długonogie doji itd.)

– Outside Bar

– Engulfing (objęcie bessy/hossy)

– Inside Bar

Najpopularniejszą formacją jest oczywiście świeca typu Pin Bar. Ta jednoświecowa formacja cieszy się dużym zaufaniem i wiarygodnością. Mówiąc Pin Bar, mamy na myśli świecę z długim cieniem, dłuższym od korpusu. Im dłuższy będzie cień a mniejszy korpus, tym lepiej.

Outside Bar to świeca, która jest większa od poprzedzającej i w całkowity sposób ją pokrywa (chodzi o wartości ekstremum, a nie tylko korpusy). Sygnał ten jest o tyle wiarygodny, że wystąpienie świecy typu Outside Bar mówi nam o zdecydowaniu inwestorów co do kierunku. Można to opisać w ten sposób, że podczas poprzedniej świecy panowało niezdecydowanie a obecna świeca wskazuje na obranie kierunku (zgodnego z kolorem świecy).

Inside Bar jest świecą, która swoim zasięgiem w całości mieści się w poprzedzającą ją świecę. Tutaj często możemy zobaczyć kilka Inside Barów pod rząd. Pokazuje chwilowe zawahanie i zastanowienie się co dalej.

Engulfing czyli objęcie hossy/bessy jest formacją podobną do outside barów lecz tutaj nie patrzymy na świecę po ekstremach cenowych lecz po korpusach. Ciało świecy musi w 100% pokrywać ciało poprzedniej świecy.

Prawda jest taka, że nawet idealnie wyglądający Pin Bar czy Outside Bar może nie przynieść nam zamierzonego efektu. Nie każdy sygnał w postaci wystąpienia specyficznej świecy nadaje się do rozgrywania. Pin Bar w środku konsolidacji będzie jedynie szumem i niczym więcej. Ważny jest kontekst w obrębie którego formuje się sygnał. Co mam na myśli mówiąc kontekst? Jest to całe otoczenie, struktura rynku i inne czynniki wspierające sygnał takie jak poziomy wsparcia/oporu, linie trendu oraz zniesienia Fibonacciego.

Poziomy wsparcia i oporu

Są to poziomy, przy których istnieje większe prawdopodobieństwo zatrzymania danego ruchu. Każdy wykres niezależnie od typu instrumentu czy to jest waluta, akcja, indeks czy surowiec jest graficznym przedstawieniem ceny, która jest wypadkową popytu i podaży. Uważa się, że poziomy wsparcia i oporu to miejsca, w których popyt oraz podaż równoważą się.

Punkt w którym cena przestaje spadać (pojawiają się kupujący) nazywamy wsparciem. Jeśli kupujących jest coraz więcej, cena zawraca i zaczyna wędrować w górę. Często można spotkać sytuację w której ruch nabiera momentum, gdyż sprzedający rezygnują ze swoich pozycji i realizują stratę (zamykają pozycje krótkie czyli odkupują je). Cena w takim wypadku będzie rosnąć do momentu w którym rynek napotka opór, a na rynek powrócą sprzedający. Taki powtarzający proces trwa w nieskończoność. To, co inwestor potrzebuje do zarabiania to prawidłowe odczytanie która ze stron aktualnie dominuje (kupujący czy sprzedający) i dołączyć do niej.

Jak przekładać analizy Price Action na zagrania?

Więc w jaki sposób wykorzystać Price Action do tradingu? Zasadniczo, metoda ta składa się z kilku sygnałów wejść w rynek, które mogą zapewnić wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. To czego będziemy szukać to powtarzające się formacje Price Action, które informują nas o tym co rynek może zrobić w przyszłości.

Najłatwiejszy sposób handlu za pomocą Price Action to połączenie sygnałów z poziomami wsparć i oporów. Analizując rynek szukamy przede wszystkim rzucających się w oczy formacji Price Action, które utworzyły się w istotnym dla rynku miejscu. Cała nauka o Price Action polega na rozpoznawaniu tych najbardziej skutecznych setupów oraz umiejętności znajdowania wsparć i oporów (bądź innych konfluencji typu linia trendu, zniesienia Fibonacciego).

Kiedy na wykresie znajdziemy sygnał o wysokim prawdopodobieństwie, staramy się przeanalizować strukturę rynku i odczytać kontekst w jakim uformował się ten setup. Jeśli sygnał jest potwierdzony przez inny czynnik zbiegający się w tym samym miejscu, nasze wejście może w ten sposób być bardziej efektywne. Jest to dodatkowe potwierdzenie, które wzmacnia ten sygnał

Idealny setup Price Action

Poniżej opiszę oczywisty setup Price Action na GBPUSD (interwał dzienny), który został wsparty przez 4 inne elementy:

  1. Spadkowy Pin Bar jest zgodny z dominującym trendem spadkowym
  2. Cena została odrzucona od dwóch średnich kroczących EMA 33/55 (dlatego uformował się Pin Bar)
  3. Pin Bar uformował się na ważnym poziomie wsparcia/oporu
  4. Pin Bar odrzuca zniesienie 50% ostatniej fali wzrostowej co ostatecznie neguje wzrosty

Jeśli otrzymamy wiele czynników potwierdzających jak w przykładzie powyżej, jest to dla nas bardzo dobry znak ponieważ stanowi to niejako potwierdzenie, że sygnał ma wysokie prawdopodobieństwo sukcesu.

Podsumowanie

Price Action jest wystarczającą metodą, która pozwoli Ci zrozumieć przeszłość rynku i aktualny układ sił popytu i podaży oraz zdiagnozuje sygnały wejścia w pozycje wraz z określeniem parametrów Stop Loss i Take Profit

Price Action trading jest doskonałym narzędziem dla osób, które gdzieś pogubiły się w swoim tradingu, testując zbyt dużo coraz to nowszych metod inwestycyjnych. Niekiedy traderowi przyjdzie zmierzyć się z przebrnięciem przez wiele metod zanim odkryją, że najprostsze metody bazujące na wysokim prawdopodobieństwie są najlepsze. Jedyne co ma znaczenie w Price Action to cena. Często traderzy przy kilku monitorach i kilkudziesięciu wykresach pełnych wskaźników o tym zapominają.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

2 KOMENTARZE

  1. What i do not realize is actually how you’re now not actually a lot more neatly-preferred than you may be now. You’re very intelligent. You understand thus considerably in relation to this subject, made me personally imagine it from a lot of varied angles. Its like women and men don’t seem to be involved unless it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs excellent. All the time care for it up!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły