czwartek, 18 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Sezonowość na rynkach

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Sezonowość występuje w wielu gałęziach, np. w sprzedaży, nieruchomościach czy na rynku kapitałowym, na którym skupimy się dzisiaj. Należy ją kojarzyć z występowaniem okresów, w których następują cykliczne wahania. Zjawisko to można zaobserwować od najmniejszych interwałów kończąc na tych największych. Na początku pokażę przykład, jak ta sezonowość wygląda analizując rynek złota.

Powyższe wykresy przedstawiają występowanie sezonowości na rynku złota z perspektywy miesięcy.
Analizując ostatnie 20 lat, średnia stopa zwrotu dla września wynosi 1.10%. Statystycznie, najlepszym miesiącem do inwestycji w złoto jest styczeń, który za ostatnie 20 lat przyniósł stopę zwrotu 1.90%, natomiast najgorszym do inwestycji w ten kruszec jest marzec oraz październik, ze średnią stratą na poziomie -0.80%.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Patrząc na zachowywanie się złota przez ostatnie 5 lat (wykres górny, brązowa linia), można zauważyć, że końcówka roku nie należała do najlepszych. Cyklicznie podchodząc do cen złota, to co urosło przez pierwszą połowę roku, w drugiej było oddawane (sinusoidalność +5%, -5%).

Takie badanie z uwzględnieniem tylko miesięcy jest dobrym filtrem na co powinniśmy zwracać uwagę w konkretnym czasie. Nasza analiza mogłaby być bardziej złożona, czyli uwzględniając nie tylko miesiące, ale również tygodnie czy dni, co znakomicie wykorzystuje np. Larry Williams. Sezonowość na rynku pokazuje z wyprzedzeniem kiedy można spodziewać się odwrócenia na rynku. Jednym słowem to mapa drogowa pokazująca w którą stronę iść.

Ostatnio dużo mówi się o nadchodzącej korekcie na rynkach akcyjnych w USA. Mamy za sobą 10 lat od ostatniego kryzysu, a duża część inwestorów już zapomniała jak wyglądał rok 2008. Czy wrzesień przyniesie nam początek bessy? Zobaczmy zatem sezonowość na S&P500.

Analizując ostatnie 20 lat już wiemy skąd się wzięło „sell in may and go away”. Najgorszymi miesiącami do inwestycji jest okres między majem a wrześniem. A jak ta sezonowość ma się do roku 2018?

Indeks S&P500 zaliczył wyjątkowo udany okres. Od początku maja indeks ten zdążył urosnąć o 9.57%. Rok 2018 wygląda zupełnie inaczej niż poprzednie lata. Analizując dane za ostatnie 5 lat, 10 lat oraz 20 lat można zaobserwować zgodność co do rozkładu stóp zwrotu, czego kompletnie nie widać w tym roku. Twierdzę jednak, że statystyka jest nieubłagana i w okresie między wrześniem a październikiem zobaczymy jednak gorsze zachowanie indeksu.

 

Źródła grafik: https://commodityseasonality.com/metals/

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły