niedziela, 5 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Prawo Moore’a – co obejmuje i jak wygląda aktualna sytuacja?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Autorem Prawa Moore’a jest Gordon Moore — jeden z założycieli firmy Intel. Zauważył on, że liczba tranzystorów podwaja się co ok. 18 miesięcy. Możemy zauważyć prawdziwość tego twierdzenia również w innych parametrach sprzętu komputerowego np. wielkości pamięci operacyjnej oraz pojemności dysków twardych.

Prawo Moore’a jest wykorzystywane do opisania postępu technologicznego, który następuje w sposób wykładniczy.

Co obejmuje prawo Moore’a?

Prawo Moore’a dotyczy wielu aspektów związanych ze sprzętem komputerowym. Nie ogranicza się tylko do ilości tranzystorów, ma wpływ również m.in. na rozmiar pamięci ram, pojemność dysków twardych, czy też stosunku mocy obliczeniowej do kosztu. Jednak nie ma przełożenia na wszystkie kwestie związane z technologią. Przykładowo czas dostępu dla pamięci nie maleje wykładniczo, podobnie ceny typowych komputerów, czy też ich pobór mocy.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Ograniczenia prawa Moore’a — jak wygląda aktualna sytuacja?

Prawo Moore’a przez lata funkcjonowało m.in. dzięki miniaturyzacji rozwiązań technologicznych. Jednocześnie proces miniaturyzacji nie może następować w nieskończoność. Nawet pomijając wszelkie ograniczenia techniczne, to niemożliwe jest stworzenie czegoś mniejszego od atomu. Podobnie nieprzekraczalną barierą jest prędkość światła. Dlatego kwestią czasu była sytuacja, w której postęp technologiczny przestanie rosnąć wykładniczo — czy to na skutek barier technologicznych, czy też w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku.

W 2017 roku pojawiło się wiele newsów mówiących o tym, że prawo Moore’a już nie obowiązuje. Było to skutkiem m.in. decyzji intela mówiącej o opóźnieniach w wypuszczeniu 10-nanometrowych procesorów. Warto jednak zauważyć, że nie oznacza to, iż postęp technologiczny się zatrzymał, a nawet, że zwolnił. Może on po prostu przyjąć całkowicie inną formę, czego przykładem są prace nad najnowszymi komputerami kwantowymi, czy też zwiększone zainteresowanie sztuczną inteligencją.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły