piątek, 22 października, 2021

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Poniedziałek na indeksie Dax. Czym właściwie jest rajd św. Mikołaja?

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Smart Sęp
Smart Sęp
Spekulant i pasjonat rynku od 2011 roku. Od zawsze introwertyk ceniący sobie prywatność. Pseudonim z pewnością znany sporej części z Was, szczególnie tym z większym stażem. Współzałożyciel Grupy Traderów. Laureat kilku konkursów tradingowych. Propagator rozsądnego i odpowiedzialnego podejścia do rynku z zachowaniem maksymalnej awersji do ryzyka przy odpowiednich potencjalnych stopach zwrotu.

Spokojny weekend.

Podczas minionego weekendu, na rynek nie wpłynęły żadne informacje mogące mieć wpływ na nastroje inwestorów.  Chińskie ministerstwo finansów dało znak, że w geście dobrej woli zaczęło rozpatrywać wnioski o zniesienie ceł dla większej ilości soi i wieprzowiny. Z pewnością częściowy wpływ na obecny stan rzeczy miały zapowiedzi Trumpa odnośnie wprowadzenie kolejnych taryf wysokości 15% na chińskie dobra. Deadline mija 15 grudnia i do tego czasu w rozmowach handlowych powinny zostać poczynione postępy. Trump twierdzi, że skłonny jest odstąpić od wprowadzenia zapowiedzianych ceł lub przynajmniej je odroczyć, jeśli będzie miał miejsce odpowiedni postęp w rozmowach handlowych.

Biorąc pod uwagę zbliżający się termin wprowadzenia kolejnych ceł, w nadchodzącym tygodniu możemy się spodziewać wzmożonej aktywności prezydenta Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem twittera.

Warto zwrócić uwagę, że piątkowe dane NFP zostały można powiedzieć sztucznie zawyżone przez 41300 pracowników GM powracających na rynek pracy po przeprowadzonym strajku. Nie zmienia to jednak faktu, że raport znacznie przekroczył oczekiwania, odejmując nawet pracowników GM.

O co chodzi z tym Mikołajem?

Rajd Świętego Mikołaja to założenie wzrostów na giełdach w ostatnim tygodniu grudnia i pierwszych dwóch dniach handlowych stycznia. Niektórzy błędnie interpretują to zjawisko oczekując Mikołaja już 6 grudnia. Jednym z powodów takiego zjawiska jest zmniejszona płynność w tym specyficznym okresie, ułatwiająca jego wystąpienie. Nie dajmy się jednak zwariować  i bądźmy obiektywni w ocenie rynku choćby z powodu miejsca w którym się znajdujemy.  Z jednej strony większość wskaźników pokazuje wykupienie rynku i to nawet na wykresach tygodniowych, z drugiej zaś strony wykupienie na wskaźnikach nie jest przeszkodą w kontynuacji wzrostów.  Oczywiście mam na myśli indeksy amerykańskie, bo jeśli chodzi o główny indeks naszych zachodnich sąsiadów, ocena go jako wykupiony mogłaby okazać się przesadą.

Na rynku akcji możemy zaobserwować anomalia. Jedną z flag ostrzegawczych jaka obecnie się pojawia jest podejście inwestorów krótkoterminowych którzy jeszcze niedawno byli konserwatywnymi niedźwiedziami. Dziś albo akceptują wzrosty, albo nawet próbują do nich dołączyć. Z drugiej strony inwestorzy, którzy postawili na wzrost rynku akcji i ich strategie generują obecnie niezłe stopy zwrotu, z pewnością nie będą chętni do realizacji zysków w tym roku, aby odroczyć podatek jaki musieliby zapłacić. Chyba, że sytuacja ich do tego zmusi co z kolei przyczynić by się mogło do powstania efektu domina.

Sami widzicie, że sytuacja jest niezwykle trudna do jednoznacznej oceny. Szczególnie w końcówce roku trudno znaleźć swoje średnioterminowe miejsce na rynku. Dlatego od dłuższego czasu odpuściłem taką formę spekulacji i szukam wejść z użyciem jak najmniejszego zlecenia zabezpieczającego i rozgrywam rynek wyłącznie intraday. Pozostawianie pozycji na noc jest w mojej ocenie ryzykowne, nie wspominając o zostawianiu pozycji na weekend. Z pewnością wśród czytelników znajdą się osoby preferujące wyłącznie wysokie interwały i dla nich rozgrywka rynku w perspektywie intraday to strata czasu,  popieram długoterminowe podejście, jednak tak długo jak sytuacja na rynkach będzie prezentowała obecny wymiar, nie wrócę do handlu długoterminowego.

Dax na poniedziałek

Nadal cele nie uległy zmianie i do rozegrania mamy możliwe dwa targety 13288  oraz  12735.

targety, indeks DAX

Plan na start rynku kasowego przedstawia się następująco

Indeks DAX, plan rozegrania intraday

W strefie zakresu 13127-13145 będę szukał okazji do zajęcia pozycji długiej, celem dogrania poziomu TP 1 oznaczonego na powyższym obrazku.

Jeśli cena trwale wybije oznaczoną strefę, wstrzymam się z oceną rynku i poczekam na rozwój sytuacji szukając okazji do zajęcia pozycji krótkiej w późniejszych godzinach sesji.

Strefa zakresu ruchu cen podczas sesji azjatyckiej mieści się obecnie w range 20 pkt, dlatego metodologia CMM będzie dziś wspierać podejmowane w trakcie sesji decyzje

Strategia CMM, indeks DAX

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo ciekawa metodologia ze strefami czasowymi. Rozumiem ze w przypadku agresywnej sesji azjatyckiej na danym walorze to nalezy odpuścić inwestowanie. Bardzo jestem ciekawa kolejnych informacji. tej metodologii.Pozdrawiam Grazyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Poziom blisko 16000, który czyni mnie ostrożnym przy próbach sprzedaży.

Pierwsze w bieżącym tygodniu wejście rynku kasowego na DAX, przyniosło przecenę sięgającą 140 punktów i można było odnieść wrażenie,...

Podobne artykuły