piątek, 19 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Pokolenie Baby Boomers

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Mianem Baby Boomers nazywamy wyż demograficzny, który miał miejsce między 1946 a 1964 rokiem. Tym mianem określamy również osoby, które urodziły się w tych latach.

Pokolenie wyżu demograficznego stanowi znaczną część ludności świata, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. W przypadku USA stanowi prawie 20% opinii publicznej. To sprawia, że jest największą grupą pokoleniową w historii USA (do pokolenia tysiąclecia, które nieco ich przewyższa). Pokolenie Baby Boomers miało i nadal ma znaczny wpływ na gospodarkę. Z tego powodu przedsiębiorstwa często na nich koncentrują swoje biznesplany i kampanie marketingowe.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Historia wyżu demograficznego

Pokolenie Baby Boomers pojawiło się po zakończeniu II wojny światowej. Liczba urodzeń na całym świecie drastycznie wzrosła i ta eksplozja niemowląt spowodowała znaczny wyż demograficzny. W samych USA urodziło się prawie 77 milionów dzieci, co stanowiło prawie 40% populacji!

Z kolei wzrost populacji przełożył się na rozwój gospodarki. Zwiększył się popyt konsumentów, co spowodowało wzrost produkcji. Dodatkowo w tym okresie rosły średnie dochody, co również przełożyło się na większy popyt. Taka spirala stworzyła tak naprawdę długotrwały boom gospodarczy, który przełożył się na wzrost standardu życia w krajach rozwiniętych.

Przyczyny wyżu demograficznego

Według wielu historyków wyż demograficzny wiązał się najprawdopodobniej z kombinacją różnych czynników:

  • Osób pragnących założyć rodzinę, które odkładały tę decyzję z powodu II wojny światowej.
  • Społeczna aprobata do zawierania małżeństwa w młodszym wieku.
  • Wspieranie poczucie pewności, że nadchodząca epoka będzie bezpieczniejsza i pomyślniejsza.

Dodatkowo w późnych latach czterdziestych oraz latach pięćdziesiątych zaobserwowano ogólny wzrost płac, rozwijały się przedsiębiorstwa. Zwiększała się również ilość oraz różnorodność produktów dla konsumentów.

Ponadto wpływ miała migracja. W Stanach wiele młodych rodzin emigrowała z miast na przedmieścia. Wpływ na to z pewnością miała ustawa G.I. która pozwalała personelowi wojskowemu kupować tańsze domy na obrzeżach miast. W ten sposób stworzył się w kulturze wzór idealnej rodziny, która mieszka na obrzeżach miast, mąż jest głową rodziny, natomiast żona pełni funkcję gospodyni domowej. Jednakże, gdy pokolenie z wyżu demograficznego weszło w okres dojrzewania, to wiele osób było niezadowolonych z tego wzoru, co z kolei doprowadziło do powstania kontrkultury młodzieżowej w latach 60.

Wyż demograficzny wykorzystywały firmy. Kierowały one swoje przekazy marketingowe początkowo w stronę rodziców, następnie w stronę dorosłych już osób z wyżu demograficznego. W ten sposób gospodarka zyskiwała większy impuls do rozwoju.

Pokolenie z wyżu demograficznego dzisiaj

Dzisiaj ludzi z wyżu demograficznego możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą, której przedstawiciele mają od 60 do 73 lat oraz drugą, w której przedstawiciele mają 55-60 lata. Rozwój medycyny, postęp gospodarczy, zmiana stylu życia sprawiła, że osoby w tym wieku mogą cały czas się rozwijać i spędzać aktywnie czas. Wiele osób z tego pokolenia cały czas jest aktywnych zawodowo — czy to pracując, czy to prowadząc własne firmy. Wpływ na dobrą kondycję z pewnością ma rozwój systemu opieki zdrowotnej.

Szacuje się, że w Stanach konsumenci z tego pokolenia wydają rocznie 7 bilionów dolarów na towary i usługi. Dodatkowo płacą 420 miliardów dolarów rocznie w federalnych podatkach dochodów, natomiast 80% osobistej wartości netto Stanów należy do osób z wyżu demograficznego. To z tego pokolenia pochodzi wiele ludzi sukcesu takich jak np. Bill Gates, czy też Oprah Winfrey.

Emerytury a wyż demograficzny

Pokolenie Baby Boomers w Stanach Zjednoczonych zaczęło zdobywać uprawnienia do przejścia na emeryturę w roku 2012. Aktualnie już około ⅓ osób ma uprawnienia do świadczeń emerytalnych. Niektórzy uważają, że pokolenie baby boomers będzie „torować drogę” do tego, w jaki sposób spędza się emerytury w XXI wieku, gdyż będzie się to znacznie różnić od poprzednich pokoleń, z kilku powodów.

Coraz dłuższe emerytury

Kiedyś, pomimo że system emerytalny istniał, to nie wszyscy mogli z niego skorzystać. Wiele osób pracowało tak długo, jak mogło. Ludzie żyli znacznie krócej, co sprawia, że nawet jeżeli przeszli na emeryturę, to spędzili na niej mniej czasu. Przykładowo po drugiej wojnie światowej wielu amerykanów spodziewało się, że będą żyć ok. 5 lat na emeryturze, dzisiaj wiele osób spodziewa się, że będzie żyć od 10 do nawet 25 lat na emeryturze, ponieważ średnia długość życia znacząco wzrosła. Co więcej, ten trend prawdopodobnie będzie się utrzymywał, więc kolejne pokolenia będą spędzać jeszcze więcej czasu na emeryturze.

Wyższe oczekiwania na emeryturze

Dzisiejsze oczekiwania emerytów się zwiększają. Nie chcą oni po prostu siedzieć w domu i liczyć każdego wydanego grosza. Dzisiaj wiele osób na emeryturze chce, żeby ich życie cały czas było ekscytujące i obfitowało w podróże, nowe doświadczenia. Dzieje się tak ze względu na to, że pozwala im na to zdrowie, dzisiaj osoby na emeryturze mają dużo energii, są zdrowi — wiele osób aktywnie uprawia sport, zakłada w tym wieku nowe firmy. Również sytuacja ekonomiczna osób na emeryturze jest lepsza niż dawniej, nie są oni skazani na utrzymanie rodzin, co ułatwia czerpanie z życia pełnymi garściami.

Nowe opcje inwestycyjne i konieczność oszczędzania na emeryturę

Osoby z tego pokolenia wyróżniają się często niezwykłą przedsiębiorczością. Dzisiaj jest znacznie więcej możliwości zainwestowania swojego kapitału niż kilkanaście lat temu. To z kolei umożliwia zdobycie nowego kapitału do życia na emeryturze, z drugiej strony istnieje również więcej możliwości do utraty tych pieniędzy.

Warto wspomnieć też o tym, że coraz większy nacisk kładziony jest na samodzielne zabezpieczenia emerytalne. Widać to szczególnie na przykładzie stanów, gdzie kiedyś powszechne były np. emerytury korporacyjne, czy też związkowe. Dzisiaj są one w większości wycofane, ustąpiły one miejsca instrumentom inwestycyjnym, o które każdy obywatel musi zadbać samodzielnie. Problem pojawia się w sytuacji, w której ktoś nie zacznie odpowiednio wcześnie troszczyć się swoją emeryturą, wtedy sama emerytura federalna może być zbyt niska. Natomiast starzejące się społeczeństwo może sprawić, że nie będzie wystarczającej liczby podatników, którzy pokryją należności z tytułu zabezpieczenia społecznego.

Problemy z systemem emerytalnym

Wielu ekonomistów zwraca uwagę na to, że system emerytalny w przyszłości będzie wymagał gruntownych reform. Niektórzy wprost mówią o tym, że obecnie płacący składki ludzie nie dostaną w przyszłości emerytur.

Problemy są widoczne już w USA, w przypadku pokolenia z wyżu demograficznego, którego dotknęła między innymi wielka recesja. Osoby, które kupiły dom, gdy ceny były wysokie, nie są w stanie obecnie sprzedać go z zyskiem, który pozwoliłby kupić tańszy dom i jednocześnie dałby im pieniądze na życie. Różnego rodzaju zobowiązania finansowe sprawiły, że oszczędzanie zostało zepchnięte na dalszy plan, nawet w przypadku osób dobrze zarabiających.

Oczywiście nie można obwiniać tego pokolenia za takie postępowanie. Większość osób pracowała w dobrze rozwijającej się gospodarce i zakładali oni nie tylko, że będą otrzymywać emerytury, ale że zwiększą swoje oszczędności 10-20 lat przed przejściem na emeryturę. Niestety kryzys finansowy i nieumiejętne inwestowanie pokrzyżowało plany wielu osób.

Jak pokolenie z wyżu może przygotować się do przejścia na emeryturę?

Dobrym pomysłem w dzisiejszych czasach jest nauka samodzielnego inwestowania, dzięki któremu będzie można pomnożyć swój kapitał.

Co jednak mają zrobić osoby z pokolenia Baby Boomers? Jednym z najlepszych pomysłów jest odłożenie przejścia na emeryturę w czasie. Jeżeli uzyskane przez Ciebie świadczenia są niesatysfakcjonujące, to lepiej jest być dalej aktywnym zawodowo, co przełoży się na wysokość emerytury w przyszłości. Ponadto aktywna praca teraz pozwoli Ci odkładać pieniądze ułatwiające życie na emeryturze.

Warto zauważyć, że aktywność zawodowa to nie tylko poprawa swojej sytuacji ekonomicznej. Według Rogera Whitneya dalsza praca przełoży się na korzyści psychiczne, społeczne oraz fizyczne.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły