czwartek, 21 października, 2021

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Pogrom niedźwiedzi na indeksach w końcówce tygodnia.

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Smart Sęp
Smart Sęp
Spekulant i pasjonat rynku od 2011 roku. Od zawsze introwertyk ceniący sobie prywatność. Pseudonim z pewnością znany sporej części z Was, szczególnie tym z większym stażem. Współzałożyciel Grupy Traderów. Laureat kilku konkursów tradingowych. Propagator rozsądnego i odpowiedzialnego podejścia do rynku z zachowaniem maksymalnej awersji do ryzyka przy odpowiednich potencjalnych stopach zwrotu.

Indeksy zaskoczyły, a końcówka minionego tygodnia mogła wprawić w osłupienie większość niedźwiedzi, które po zejściu w okolice 14430 upatrywały szansy rozwinięcia się ruchu spadkowego.

Ich oczekiwania minęły się z rzeczywistością, mogliśmy być wręcz świadkami szalonego ruchu wzrostowego sięgającego okolic 14869 i wykonanego w zaledwie dwie sesje.
Podobnie jak czwartkowa i piątkowa sesja, równie bezwzględna okazała się sama końcówka sesji piątkowej, którą pod kątem wyciskania niedźwiedzi można określić mianem postawienia kropki nad „i”.

indeks FDAX
FDAX w niewiele ponad dwie ostatnie godziny piątkowej sesji zyskał 125 punktów odnotowując wzrost sięgający 0.85% wartości indeksu.

Indeks S&P 500
Na S&P w końcówce sesji pojawił się ruch sięgający w ekstremum 1.57%

Indeks Nasdaq
Wbrew pozorom największy procentowy wzrost został odnotowany na NasDaq co można argumentować słabością indeksu względem pozostałych w ostatnich dniach. NasDaq w końcówce piątkowej sesji odrobił aż 2.26%

Zastanawiająca jest delta, która pod koniec tygodnia nie sprzyjała wzrostom na S&P.
Czy możemy w bieżącej sytuacji upatrywać końcówki hossy?
Odpowiedź brzmi, moim subiektywnym zdaniem lepiej nie. Uważam że w  bieżącej sytuacji najlepiej sprawdzi się indywidualne podejście do każdej sesji z osobna. Nie ważne które indeksy obserwujemy.
Podejście w którym nie obchodzi nas nic co było wcześniej, jedynie bieżąca i poprzednia sesja. Gdy hossa dobiegnie końca – będzie mnóstwo czasu aby dołączyć do niedźwiedzi. Lepiej poszukać miejsca do dołączenia, aniżeli próbować złapać szczyt, którego jeszcze długo można nie uświadczyć.
W ślad za powyższym i pod takim kątem spróbujemy rozpracować dzisiejszą sesję.

Indeksy - FDAX
Poziomy na które zwracam uwagę:
– 14870  – jako poziom zamknięcia piątkowej sesji
– 14848 oraz 14770 odpowiednio jako IBH oraz IBL – poziom IBL był po godzinie 10:00 naruszony co można odbierać jako statystyczny sygnał prospadkowy w mojej metodologii obowiązujący tak długo, jak nie zostanie naruszona przeciwna strona czyli IBH – 14848

Samo pojawienie się statystycznego sygnału na IBL to zbyt mało abyśmy mogli mówić dziś o wyprzedaży. Brakuje dodatkowych konfluencji, istnieje duże ryzyko podejścia w okolice zamknięcia piątkowej sesji, popyt sprawia wrażenie głodnego kontynuacji wzrostów. Wstęgi Bollingera bez sygnałów, średnie jednoznacznie wskazują na trend wzrostowy.

Gdybym na siłę chciał poszukiwać dziś pozycji krótkich, robiłbym to wyłącznie poniżej pivota. Oceniam ten punkt jako miejsce kluczowe na dzisiejszej sesji. Każde wyjście powyżej poziomu wyznaczanego przez pivot, utrzymywanie się ponad, przekreśla pomysły rozgrywania pozycji krótkich. Samo wyjście ponad, a tym bardziej utrzymywanie ceny zwiększa ryzyko testu piątkowych maksimów na indeksie.

Indeksy - S&P
Na S&P kluczowa jest dla mnie strefa w zakresie 3935-3944.
Ruch ceny w zakresie strefy oceniam jako neutralny, wyjście powyżej faworyzuje wzrosty. Spadek poniżej, najlepiej potwierdzony ponownym testem strefy od dołu oceniłbym jako prospadkowy.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Poziom blisko 16000, który czyni mnie ostrożnym przy próbach sprzedaży.

Pierwsze w bieżącym tygodniu wejście rynku kasowego na DAX, przyniosło przecenę sięgającą 140 punktów i można było odnieść wrażenie,...

Podobne artykuły