sobota, 16 stycznia, 2021

Podaż opuszcza rynek kawy. Czy to koniec spadków?

Polecane

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...

Delta i skumulowana delta. Czy na pewno to dobrze interpretujesz?

Czy bardzo ujemna delta oznacza, że cena będzie spadać? Czy skumulowana delta -1000 w ujęciu dziennym na DAX oznacza,...
Maciej Boruc
Maciej Boruc
Założyciel portalu PoznajRynek.pl. Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Ostatnie 2 tygodnie przyniosły długo oczekiwane odreagowanie na rynku kawy. Aktywacja popytu (może bardziej kapitulacja podaży) poskutkowała wybiciem okrągłego poziomu 100 USc/funt.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Ceny kawy na fali wzrostów

Tak dobra końcówka maja w wykonaniu cen kawy zachęciła nas do napisania tego artykułu. Można powiedzieć, że po kilku miesiącach oczekiwania nareszcie pokazał nam się ostatni brakujący element w naszej układance.

Źródło: https://pl.investing.com/commodities/us-coffee-c-historical-data

Raport COT – kawa

Najnowszy raport Commitment of Traders rynku kawy (Futures Only) wskazał, że grupa spekulantów (money managers) zmniejszyła swoją pozycję krótką o 11 088 kontraktów do sumy 106 980. Suma pozycji długich uległa nieznacznej korekcie do 41 155 kontraktów (-13 kontraktów).

Źródło: https://www.quandl.com/data/CFTC/083731_F_ALL-Commitment-of-Traders-COFFEE-C-ICUS-Futures-Only-083731

Jesteśmy obecnie w bardzo ciekawym położeniu. Raport CoT to ostatni element naszej układanki w scenariuszu wzrostowym dla cen kawy o którym mówimy już od końcówki poprzedniego roku. Cały czas wskazywaliśmy na to, że kawa jest ciekawym instrumentem lecz brakowało nam tego jednego elementu. Cierpliwość zawsze popłaca ?

Ostatni raz taką ilość pozycji krótkich mieliśmy w lutym tego roku (102 343). Na naszą uwagę zasługują dwa czynniki:

Pierwszym z nich jest dynamiczny spadek pozycji krótkich w grupie Money Managers (-9.39%). Ostatni raz spadek o porównywalnej skali mogliśmy zaobserwować na przełomie września i października 2018 roku co poskutkowało wzrostem cen kawy o ponad 30%.

Drugim czynnikiem jest rosnący Open Interest. Open interest to ilość otwartych kontraktów utrzymane po zamknięciu giełdy. Im więcej otwartych jest kontraktów, tym wyższy jest open interest. Niska wartość open interest mówi o braku pozycji czyli braku zainteresowania inwestorów instrumentem. Z kolei wysoka wartość oznacza, że wiele kontraktów wciąż jest otwarta co oznacza wysokie zainteresowanie instrumentem. Open interest jest również miarą napływu kapitału na rynek. Wzrost tego wskaźnika informuje nas o nowym strumieniu kapitału, który zaczyna inwestować w kontrakty terminowe.

Źródło: https://www.quandl.com/data/CFTC/083731_F_ALL-Commitment-of-Traders-COFFEE-C-ICUS-Futures-Only-083731

Zobaczcie co się dzieje na Open Interest na kawie. Dysponując danymi za ostatnie 13 lat, na próżno szukać tak wysokich poziomów zaangażowania inwestorów w kontrakty na kawę. Nawet okres wrześnień – październik 2018 nie był tak obfity jeśli chodzi o liczbę otwartych kontraktów (max na poziomie 337 983).

Wysoki poziom open interest w połączeniu z ekstremalnie wysokim poziomem pozycji krótkich, które wpadły w trend spadkowy jest idealnym połączeniem dla wzrostowego scenariusza.

Zobacz również: Cukier – nadchodzą dwa najlepsze statystycznie miesiące w roku

Wybicie ze średniej zmienności

Zmienność dla tradera jest tym, czym fale dla surfera. Brak zmienności powoduje brak ruchów na rynku a bez zmian ceny trudno byłby o zarobek na giełdzie. Pojawienie się zmienności zawsze kojarzy się ze wzrostem zainteresowania inwestorów. Im większa zmienność instrumentów, tym dłuższe i szybsze mogą być ruchy na rynku. Oby tak było i w tym przypadku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Nie daj się wrobić! Oszustwo i wyłudzenie pieniędzy metodą na „KNF”

W ostatnim czasie do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) wpływa coraz więcej sygnałów dotyczących działalności osób które posługują wizerunkiem...

Podobne artykuły