W zeszłym tygodniu, 10 kwietnia ze względu na okres świąteczny nie pojawił się cotygodniowy artykuł o sytuacji europejskich indeksów. Główne parkiety giełdowe w Europie były bowiem tego dnia zamknięte. W skróconym tygodniu popularne indeksy poradziły sobie jednak bardzo dobrze. Na głównych akcjach w Europie widoczna była passa zysków. Do analizy przystępujemy w poniedziałek, 17 kwietnia. Jak wygląda sytuacja DAX 40, CAC 40 i FTSE 100?
Perspektywy gospodarcze MFW dla strefy euro i Wielkiej Brytanii
We wtorek, 11 kwietnia Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozę wzrostu PKB dla światowej gospodarki. Najnowsze dane wskazują na 2,8% wzrostu gospodarczego w bieżącym roku.
Instytucja podała również swoje predykcje dla poszczególnych krajów. Raport otrzymały zatem strefa euro i Wielka Brytania. Jak się okazało, oczekuje się, iż gospodarka strefy euro wzrośnie o 0,8% w 2023 roku. Mniej optymistyczne perspektywy podane zostały dla Wielkiej Brytanii. MFW szacuje, że gospodarka tego kraju skurczy się o 0,3%.
Huw Pill z BoE prognozuje spadek inflacji w II kwartale
Główny ekonomista Banku Anglii (BoE), czyli Huw Pill zabrał głos w czwartek, 13 kwietnia. Bankier powiedział wówczas, że bank centralny Wielkiej Brytanii oczekuje spadku inflacji cen konsumpcyjnych (CPI) w II kwartale br.
„Nadal oczekujemy, że inflacja CPI spadnie w II kwartale, ponieważ duże wzrosty cen energii z ubiegłego roku wypadają z rocznego porównania, i to do poziomu niższego niż w projekcji Monetary Policy Report” – powiedział Pill.
W swojej wypowiedzi Pill odniósł się również do kwestii wzrostu gospodarczego. Jego zdaniem aktywność gospodarcza pozostaje „stłumiona”.
Inflacja w strefie euro będzie nadal spadać – twierdzi Lagarde
Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde wypowiedziała się publicznie w piątek, 14 kwietnia. Wyższa urzędnik oświadczyła, iż w dającym się przewidzieć okresie, spodziewany jest dalszy spadek inflacji w strefie euro. Lagarde wskazała, iż „opóźnione presje cenowe” ulegają rozproszeniu, a zacieśniona polityka pieniężna dalej tłumi popyt.
„Historycznie wysoki wzrost płac, związany z ciasnymi rynkami pracy i rekompensatą za wysoką inflację, będzie wspierał inflację bazową w horyzoncie projekcji, w miarę jak będzie ona stopniowo powracać do stóp w okolicach naszego celu” – stwierdziła prezes EBC.
Niemiecki DAX 40 w wędrówce na poziom 16 000 pkt
W minionym, skróconym tygodniu handlowym (11.04-14.04) główny niemiecki indeks jedynie zyskiwał. Sesje kończyły się na plus, jednak nie pokazywały konkretnych zmian. Rezultat za wspominany okres wyniósł 1,34%.
Patrząc już na wykres, należy zauważyć, iż wzrost ostatnich dni budowany był na zasadzie schodkowego podejścia. Jest to niezwykle ciężki do dołączenia ruch. Pytanie teraz pojawia się następujące. Czy frankfurcki DAX 40 pokaże większą zmienność i schematyczne ruchy?
Zakładając, że tak też się stanie, warto będzie obserwować, czy rynek zdoła zejść najpierw do zakresu średniej SMA 55. Tam mógłby zebrać więcej siły do wzrostu i podejść do 15 990, aby przełamać ten zakres. Należy jednak pamiętać, że niemiecki DAX 40 trwa obecnie w wędrówce na poziom 16 000 punktów. Zdaje się, że to najbardziej interesuje indeks i ten skierować może się tam od razu.
Francuski CAC 40 powyżej ATH, indeks wpłynął na nieznane wody
Najlepiej w ostatnim tygodniu wypadł francuski indeks, CAC 40. Indeks z Paryża w ciągu czterech sesji zdołał zyskać ogólnie 2,66%. Był to kolejny zyskowny tydzień tego indeksu, a passa przedłużyła się do czterech tygodni. Powracając jednak do sesji z dni 11.04-14.04 należy zauważyć, że podczas każdej z nich CAC 40 pisał nowy rekord. Rynek ostatniego dnia przebił poziom 7 500 i wpłynął dosłownie na nieznane wody.
Sytuacja indeksu CAC 40 napędza się sama przez się. Rynek idzie w nieznane i z jakimikolwiek spadkami należałoby się jak na razie wstrzymać. Silna zależność wzrostowa jest widoczna, jednak rynek może złapać chwilowy oddech. Taki oznaczałby zejście w rejony 7 450-7 470 i zebranie siły do dalszych zysków.
FTSE 100 na oporze 7 862-7 910
Passa zysków widoczna była również w ostatnich dniach na indeksie FTSE 100. Należy zauważyć, iż piątkowa sesja (14.04) była szóstą zakończoną na plus z rzędu. Brytyjski indeks na tle pozostałych, w ostatnim skróconym tygodniu wypadł pośrodku. Notowania w okresie 11.04-14.04 skoczyły w górę ogólnie o 1,68%.
Perspektywa wykresu indeksu FTSE 100 podpowiada, że indeks walczy teraz na zakresie oporu 7 862-7 910. Rynek może teraz chwilowo zwolnić, aby zebrać tchu do kolejnej wspinaczki. Polegałoby to na zejściu nieco poniżej wspomnianej strefy, spotkanie obozu byków, a następnie przełamaniu 7 910.
Podsumowanie
W tym tygodniu inwestorów czekają przede wszystkim dane dotyczące Wielkiej Brytanii. Jutro, czyli we wtorek 18 kwietnia pojawią się najważniejsze informacje z rynku pracy. Natomiast w piątek opublikowany zostanie raport dotyczący inflacji. Jeżeli chodzi o strefę euro, warto będzie obserwować nastroje inwestorów po publikacji protokołu z marcowego posiedzenia EBC. Raport pojawi się w czwartek, 20 kwietnia. Czy passa zysków w Europie zostanie podtrzymana?